Umowa deweloperska wady lokalu

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Umowa deweloperska wady lokalu | 797 014 014

Masz za sobą zakup mieszkania od dewelopera, część pieniędzy została zainwestowana, a podczas odbioru technicznego okazało się, że lokal posiada wady?

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Zamów analizę

Wady lokalu deweloperskiego? Sprawdź, co możesz zrobić

Kupując nowe mieszkanie deweloperskie, oczekujemy, że nie będzie ono posiadało wad. Nic dziwnego, ponieważ taki zakup to zwykle bardzo duża inwestycja finansowa, której podjęcie wiąże się najczęściej z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a co za tym idzie z włożeniem w zakup wielu emocji oraz dużej dawki energii.

Kiedy więc okazuje się, że wymarzone mieszkanie lub dom posiada wady, wówczas miejsce naszego początkowego entuzjazmu zajmują nerwy i poczucie bycia oszukanym.

Na szczęście ustawa deweloperska z 16 września 2011 roku zabezpieczyła wiele – choć nie wszystkie – kwestii związanych z zakupem nieruchomości mieszkalnej od dewelopera. Podpisując umowę deweloperską, możemy liczyć na możliwość stawiania żądań naprawy szkód, a jeśli to nie pomoże, mamy jeszcze inne narzędzia, które możemy wykorzystać.

Niestety warto od razu wspomnieć, że ustawa nie zabezpiecza wszystkich interesów nabywcy. Istnieje bowiem szereg dopuszczalnych, jednak niekorzystnych dla najemcy zapisów, które deweloperzy często chętnie umieszczają w umowach. Tego typu zapisy to tzw. klauzule abuzywne. Ich obecność może nawet nie wpaść w oko nabywcy. Tymczasem odbiór techniczny jest momentem, w którym niejako potwierdzamy zgodność tego, co otrzymaliśmy fizycznie z tym, co jest napisane w naszej umowie. Dlatego też skorzystanie z fachowej pomocy nie jest tutaj złym rozwiązaniem. Często może to uratować nie tylko nasz czas, czy nerwy, ale też pieniądze.

Odbiór lokalu mieszkalnego

Artykuł 27 ustawy deweloperskiej dotyczy odbioru lokalu mieszkalnego, który odbywać musi się w obecności jego nabywcy. Warto tu także wspomnieć, że nie stawienie się na ustalony termin odbioru technicznego, może wiązać się z wyciągnięciem konsekwencji przez dewelopera.

Pierwszym etapem powinno być sprawdzenie zgodności umowy deweloperskiej z odbiorem technicznym. Umowa musi zawierać opis standardu wykończenia, a także rzut mieszkania lub domu, który kupujemy. Dzięki temu wiemy, jakie materiały budowlane będą wykorzystane, a ich faktyczną obecność możemy sprawdzić podczas odbioru technicznego.

Standardy wykończenia są przydatne również po to, aby móc sobie oszacować pracę, jaka będzie musiała być włożona na dalszym etapie inwestowania w nieruchomość. Nie jest bowiem powiedziane, że deweloper zobowiązany jest np. zamontować parapety wewnętrzne w całym mieszkaniu. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na zapisy zawarte w standardach wykończenia, znajdujących się w umowie deweloperskiej.

Darmowy poradnik Umowa deweloperska
tutorial cover
Darmowy poradnik Umowa deweloperska Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Odbiór techniczny musi odbyć się przed przekazaniem kluczy do mieszkania lub domu. Jest to czas, kiedy można sprawdzić jakość wykończenia, a następnie po spisaniu raportu przeprowadzić ewentualne, konieczne naprawy.Nasi Inżynierowie przeprowadzają profesjonalne odbiory nieruchomości w całej Polsce.

Kiedy możemy mówić o wadach lokalu

Nie jest tak, że każdą ryskę na szybie możemy uznać za wadę lokalu. Oczywiście tak rażące usterki, jak np. popękane płytki na balkonie lub odpadająca balustrada niewątpliwie będą musiały zostać uznane, jako wady lokalu. Istnieje jednak pewien margines, który wyraźnie określa, co można uznać za wadę lokalu, a co nie.

W przypadku wad należy odwoływać się do rozporządzenia ministra o tym, jakie normy powinien spełniać lokal. Jest to dokument będący całym zestawem norm i dopuszczalnych wad.

Zgłaszanie wad lokalu do dewelopera

W przypadku wystąpienia wad lokalu nabywca ma kilka opcji działania:

 • może zażądać wymiany na pozbawioną wad,
 • może żądać usunięcia wady,
 • może żądać obniżenia ceny,
 • może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
   

Podczas przeprowadzania odbioru technicznego jednym z najważniejszych dokumentów jest protokół odbioru. Jest to dokument potwierdzający fakt przeprowadzenia takiego odbioru, a także opisujący jego przebieg.

Nabywca zgłasza do protokołu wady odbieranego przez siebie lokalu. Prócz podstawowych informacji, takich jak miejsce i czas odbioru lokalu, powinien znaleźć się opis stwierdzonych przez nabywcę wad, jakie posiada lokal.

Protokół powinien posiadać opis każdej niezgodnie z umową wykonanej rzeczy oraz opis każdej usterki. Nabywca ma prawo zaproponować sposób, w jaki wada ta powinna zostać usunięta, nie jest to jednak obligatoryjne dla dewelopera.

Protokół musi zostać podpisany przez uczestniczące w odbiorze technicznym strony (a więc przez nabywcę i dewelopera lub jego reprezentanta, który posiada odpowiednie uprawnienia). Protokół powinien zostać wykonany w dwóch egzemplarza, a jeden z nich powinien trafić do nabywcy.

Co dzieje się dalej z protokołem?

Deweloper ma 14 dni na odniesienie się do zgłoszonych w protokole odbioru wad. Termin ten liczony jest od dnia podpisania protokołu przez obie strony. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na obecność wymaganych w protokole podpisów.

Po doręczeniu protokołu deweloper ma 14 dni na wystosowanie odpowiedzi do nabywcy. Może on zarówno uznać żądanie usunięcia wad, jak i je odrzucić i uznać za niezasadne. W przypadku odrzucenia zgłoszenia o wadach (lub części z nich) deweloper musi uzasadnić swoją decyzję.

W przypadku, gdy deweloper nie ustosunkuje się w ogóle do protokołu i wskazanych w nim wad, wówczas uznaje się, że w całości przyjął on dokument.

Kiedy wady zostaną usunięte?

Po ustosunkowaniu się do protokołu deweloper ma 30 dni na naprawę szkód i usterek. Niemniej należy tu zaznaczyć, że jeżeli któreś z wad wymagają dłuższego nakładu czasu, aby je naprawić, wówczas ustala się innym realistyczny termin.

Odpowiedzialność za wady – pamiętaj o czasie!

Należy zwrócić uwagę, że deweloper nie posiada nieograniczonej w czasie odpowiedzialności za wad lokalu. Kodeks cywilny przewiduje, że nabywca może skorzystać z prawa rękojmi, jeśli wada zostanie stwierdzona przed upływem pięciu lat od wydania lokalu osobie kupującej.

Roszczenie o usunięcie wady przedawnia się wraz z upływem roku (licząc od dnia jej stwierdzenia). Terminy przedawnienia mogą być wydłużone, jednak nie mogą być skrócone.

Skorzystaj z fachowej pomocy

W celu weryfikacji wad lokalu i odpowiedniego przeprowadzenia odbioru technicznego mieszkania pomocne będzie fachowe doświadczenie. Firma Pewny Lokal to lider w zakresie audytów lokali mieszkaniowych działający na terenie całego kraju. Zakres pomocy, jakiej udzielają jej fachowcy, jest bardzo szeroki.

Już na etapie analizy umowy deweloperskiej mogą oni przyjrzeć się standardom wykończenia, podpowiedzieć to, o co warto jeszcze upomnieć się u dewelopera, a także wskazać na ewentualne nieprawidłowości.

Specjaliści firmy Pewny Lokal świadczą także usługi podczas odbiorów technicznych. Są to fachowcy, którzy znają doskonale wszelkie wytyczne oraz normy i dopuszczalne odchylenia. Bez problemu wskażą, czy zgłoszenie szkody jest uzasadnione, a w razie odmowy naprawienia szkody przez dewelopera będą wiedzieć, czy odmowa ta jest zasadna.

Fachowa pomoc jest bardzo przydatna, gdyż zakup nieruchomości mieszkalnej (domu lub mieszkania) to bardzo duży wydatek. Dlatego warto, aby miał go na oku ktoś, kto zajmuje się na co dzień podobnymi sprawami. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nie tylko nieprzyjemnych, co angażujących finansowo i emocjonalnie spraw, związanych z podpisaniem umowy, jej realizacją oraz ewentualnymi roszczeniami względem dewelopera.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 29 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka