Porada prawna

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Wyjaśniamy czym różni się umowa w zwykłej formie pisemnej od aktu notarialnego i jak można ją poprawić.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Co to jest umowa przedwstępna?

Umowę przedwstępną najczęściej podpisuje się w celu zakupu nieruchomości. Jej celem jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy przyrzeczonej - umowy sprzedaży określonego lokalu. Już na etapie podpisywania umowy przedwstępnej należy dokładnie sprecyzować przedmiot umowy, wpisując metraż mieszkania i załączając odpowiednie rzuty. Nie należy również zapomnieć o przynależnościach i sprawdzeniu stanu technicznego lokalu. Projekt umowy przedwstępnej trzeba zweryfikować z księgą wieczystą gruntu i budynku. Nabywca powinien zwrócić uwagę czy właściciel wpisany w księdze wieczystej jest tą samą osobą, z którą negocjuje podpisanie umowy.

Różnice pomiędzy formą umowy

Umowa przedwstępna może być podpisana w formie aktu notarialnego albo w zwykłej formie pisemnej. Należy pamiętać, że akt notarialny o wiele lepiej zabezpiecza interesy nabywcy przed nieuczciwym sprzedawcą. Podpisując umowę przedwstępną u notariusza można być pewnym, że w wypadku uchylania się od podpisania umowy przyrzeczonej, nabywca może pójść do sądu i domagać się, aby sąd wydał oświadczenie za nieuczciwego sprzedającego. Oświadczenie będzie tożsame z zobowiązaniem w umowie przedwstępnej, a więc nabywca ostatecznie zostanie właścicielem nieruchomości.

Umowa przedwstępna hipoteka

Podpisując umowę przedwstępną na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Ważne, żeby w umowie zabezpieczyć się taką sytuacją. Jeżeli nabywca tego nie zrobi to jako właściciel nieruchomości stanie się także właścicielem hipoteki i będzie spłacać kredyt sprzedającego. W umowie przedwstępnej można dodać zabezpieczenie polegające na wprowadzeniu prawa do odstąpienia z odpowiednią karą umowną. Jeżeli sprzedający nie wykreśli hipoteki do momentu podpisania umowy sprzedaży to nabywca będzie mógł odstąpić od umowy i domagać się kary umownej (np. 5 proc. ceny nieruchomości).

Jeżeli nieruchomość jest obciążona hipoteką to można wprowadzić w umowie przedwstępnej mechanizm zgodnie z którym nabywca zapłaci zaliczkę na poczet spłaty hipoteki. Strony umawiają się na określoną cenę całej nieruchomości, z tym, że nabywca wpłaci zaliczkę na poczet spłaty hipoteki nieruchomości. Zaliczka będzie płatna wprost na konto banku. Pozostałą część ceny zostanie zapłacona w momencie podpisania umowy końcowej na konto sprzedającego. Przy tym rozwiązaniu należy pamiętać o sprecyzowaniu w umowie dwóch rachunków. Jeden dla banku - wierzyciela hipotecznego, drugi dla sprzedającego. Zamiast zaliczki, kwotę w wysokości zadłużenia na rzecz banku można zapisać jako zadatek. Wówczas, jeżeli sprzedający wycofa się z podpisania umowy sprzedaży, nabywca będzie mógł domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Prawnicy i adwokaci firmy Pewny Lokal analizują umowy przedwstępne. Prześlij dokumenty do bezpłatnej wyceny: kontakt@pewnylokal.pl

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 24 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka