Dowiedz się więcej!

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Wyjaśniamy czym różni się umowa w zwykłej formie pisemnej od aktu notarialnego i jak można ją poprawić.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej!

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Co to jest umowa przedwstępna?

Umowę przedwstępną najczęściej podpisuje się w celu zakupu nieruchomości. Jej celem jest zobowiązanie stron do zawarcia umowy przyrzeczonej - umowy sprzedaży określonego lokalu. Już na etapie podpisywania umowy przedwstępnej należy dokładnie sprecyzować przedmiot umowy, wpisując metraż mieszkania i załączając odpowiednie rzuty. Nie należy również zapomnieć o przynależnościach i sprawdzeniu stanu technicznego lokalu. Projekt umowy przedwstępnej trzeba zweryfikować z księgą wieczystą gruntu i budynku. Nabywca powinien zwrócić uwagę czy właściciel wpisany w księdze wieczystej jest tą samą osobą, z którą negocjuje podpisanie umowy.

Różnice pomiędzy formą umowy

Umowa przedwstępna może być podpisana w formie aktu notarialnego albo w zwykłej formie pisemnej. Należy pamiętać, że akt notarialny o wiele lepiej zabezpiecza interesy nabywcy przed nieuczciwym sprzedawcą. Podpisując umowę przedwstępną u notariusza można być pewnym, że w wypadku uchylania się od podpisania umowy przyrzeczonej, nabywca może pójść do sądu i domagać się, aby sąd wydał oświadczenie za nieuczciwego sprzedającego. Oświadczenie będzie tożsame z zobowiązaniem w umowie przedwstępnej, a więc nabywca ostatecznie zostanie właścicielem nieruchomości.

Umowa przedwstępna hipoteka

Podpisując umowę przedwstępną na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Ważne, żeby w umowie zabezpieczyć się taką sytuacją. Jeżeli nabywca tego nie zrobi to jako właściciel nieruchomości stanie się także właścicielem hipoteki i będzie spłacać kredyt sprzedającego. W umowie przedwstępnej można dodać zabezpieczenie polegające na wprowadzeniu prawa do odstąpienia z odpowiednią karą umowną. Jeżeli sprzedający nie wykreśli hipoteki do momentu podpisania umowy sprzedaży to nabywca będzie mógł odstąpić od umowy i domagać się kary umownej (np. 5 proc. ceny nieruchomości).

Jeżeli nieruchomość jest obciążona hipoteką to można wprowadzić w umowie przedwstępnej mechanizm zgodnie z którym nabywca zapłaci zaliczkę na poczet spłaty hipoteki. Strony umawiają się na określoną cenę całej nieruchomości, z tym, że nabywca wpłaci zaliczkę na poczet spłaty hipoteki nieruchomości. Zaliczka będzie płatna wprost na konto banku. Pozostałą część ceny zostanie zapłacona w momencie podpisania umowy końcowej na konto sprzedającego. Przy tym rozwiązaniu należy pamiętać o sprecyzowaniu w umowie dwóch rachunków. Jeden dla banku - wierzyciela hipotecznego, drugi dla sprzedającego. Zamiast zaliczki, kwotę w wysokości zadłużenia na rzecz banku można zapisać jako zadatek. Wówczas, jeżeli sprzedający wycofa się z podpisania umowy sprzedaży, nabywca będzie mógł domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Prawnicy i adwokaci firmy Pewny Lokal analizują umowy przedwstępne. Prześlij dokumenty do bezpłatnej wyceny: kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Czy reprywatyzacja mieszkań jest problemem dla kupujących mieszkanie?

Dowiedz się z naszego filmu.

Czym są księgi wieczyste?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z naszym prawnikiem.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 32 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić księgę wieczystą.

Obejrzyj rozmowę naszych pracowników.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka