Decydując się na zakup mieszkania, które przeznaczone jest do remontu musimy zacząć od dokładnego określenia jego stanu technicznego. W jaki sposób to zrobić, bez wiedzy budowlanej? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wiedzy fachowca, który zawodowo zajmuje się ocenę stanu technicznego nieruchomości. Obecnie coraz więcej osób decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego korzysta z pomocy zewnętrznej firmy, wyspecjalizowanej w audytach nieruchomości. Ponieważ zakup mieszkania to często inwestycja życia warto dokładnie przeanalizować stan techniczny lokalu, aby nie kupić kota w worku.
Dobry fachowiec sprawdzi wszystkie elementy mieszkania, a także przygotuje dla nas raport z listą usterek. Dodatkowo firma Pewny Lokal oferuje wycenę kosztów naprawy usterek, które zostaną stwierdzone podczas wizyty inżyniera. Raport pozwoli nie tylko dokładnie poznać wady nowego mieszkania oraz potencjalne koszty ich usunięcia, ale także stanowi doskonałe „narzędzie” do negocjacji ceny ze sprzedającym. Należy tutaj nadmienić, że przegląd mieszkania z rynku wtórnego przeznaczonego do remontu, warto rozszerzyć o badanie termowizyjne. Pozwala ono na wykrycie tzw. „wad ukrytych” mieszkania. Kamera termowizyjna pozwoli na kontrolę zawilgoceń, zacieków, ognisk korozji biologicznej, a także mostków termicznych. Warto dokładnie poznać usterki mieszkania, żeby nie zaskoczył nas na etapie remontu lub co gorsze kiedy zaczną wychodzić po remoncie lokalu.
Mieszkania z rynku wtórnego do remontu cieszą się dużym powodzeniem tzw. flipperów. Są to osoby, które inwestują w nieruchomości (kupują je, remontują i sprzedają z zyskiem). Inwestorzy często korzystają z usług fachowca od kontroli technicznej nieruchomości, aby wiedzieć co w zasadzie kupują i czy transakcja nie narazi ich na straty. Świadome kupowanie przy tak kosztownych transakcjach jest bardzo istotne.
Bez względu na zakres prac jakie planujemy w mieszkaniu, do remontu musi dobrze się przygotować. Niezbędne będzie opracowanie kompleksowego planu. Nie ma nic gorszego niż zła koordynacja prac i konieczność przestojów. Jeżeli chcemy skorzystać z dobrej ekipy remontowej musimy być świadomi, że czas oczekiwania na wolny termin może wynosić kilka tygodni lub nawet dłużej. Namiary na dobrą ekipę najlepiej uzyskać tzw. drogą pantoflową. Polecenia to najlepszy sposób na znalezienie zaufanych fachowców. Popytajmy czy ktoś ze znajomych lub z rodziny ma kogoś do polecenia. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy wszystkie materiały, których potrzebujemy do remontu mieszkania będą dostępne od ręki. Czasami np. na wymarzone kafelki trzeba poczekać określony czas. Bardzo często meble kuchenne są takim elementem na który trzeba czekać długo.
Duża część Polaków deklaruje, że jest w stanie sama przeprowadzić podstawowe prace remontowe. Mowa tutaj jednak, o bardzo podstawowych czynnościach jak np. malowanie. Położenie podłóg, wymaga już większej wiedzy i umiejętności, chociaż miłośnicy majsterkowania i prac domowych pewnie z takim zadaniem też by sobie poradzili. Jeśli jednak nie jesteśmy niczym MacGyver, musimy zdać się na fachowców.
Co w przypadku jeśli nie uzyskaliśmy żadnej pozytywnej rekomendacji odnośnie ekipy remontowej? Możemy zwrócić się, o pomoc do architekta, który zaplanuje nam nasze nowe mieszkanie, sporządzi kosztorys, a także przyprowadzi nam ekipę remontową. Większość dobrych architektów korzysta z pomocy ekip budowlańców. Zazwyczaj są to dobrzy specjaliści, ponieważ architekt nie może sobie pozwolić na współpracę z robotnikami, którzy narażą klienta na stres i dodatkowe wydatki z powodu swojej niekompetencji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli przeprowadzamy remont w mieszkaniu położonym w kamienicy, zweryfikujmy czy jest ona objęta ochroną konserwatora zabytków. Wszystkie kamienice wybudowane przed 1940 rokiem obowiązkowo są objęte ochroną. Pamiętajmy, że także kamienice wybudowane po wojnie mogą być objęte pieczą konserwatorską. W takich przypadkach zakres prac remontowych będziemy musieli uzgodnić z konserwatorem zabytków. Pamiętajmy, że może to znacząco wydłużyć cały proces remontu mieszkania.
Jeżeli decydujemy się na remont generalny w pierwszej kolejności należy wykonać prace zewnętrzne (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – drzwi zewnętrzne). Pierwszy etap to dobry moment, aby przeprowadzić także naprawy balkonu/tarasu. Następnie przyjdzie czas na usunięcie pozostałości, które należy zdemontować (np. stare płytki) – jest to etap w którym będziemy robić dużo hałasu, więc ostrzeżmy wcześniej sąsiadów. Warto dbać, o dobre relacje z sąsiadami już na początkowym etapie. Kolejny moment to prace konstrukcyjne typu układanie płyt gipsowo-kartonowych, przygotowujemy podłoża do malowania. Właśnie malowanie, będzie jednym z ostatnich etapów prac remontowych. Pozostaje montaż punktów oświetleniowych. W bardzo dużym skrócie przebrnęliśmy przez poszczególne etapy remontu.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w sprawdzeniu stanu technicznego mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc wiadomość mailową na adres – kontakt@pewnylokal.pl
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!