Kupując mieszkanie od dewelopera będziemy mogli wybierać spośród oferty lokali zaprojektowanych i przygotowanych przez dewelopera. Taki wybór będzie jednak ograniczony ze względu na “standaryzację” mieszkań deweloperskich. Z perspektywy nabywcy lokalu standardowe mieszkanie nigdy nie będzie spełniać wszystkich wymagań - w końcu każdy ma swoje unikalne potrzeby. Lokal deweloperski ma ograniczoną liczbę punktów świetlnych, włączników i często posiadają mało przemyślany układ pomieszczeń. Dlatego wiele osób decyduje się na tzw. zmiany lokatorskie. Są to zmiany w mieszkaniu od dewelopera, które polegają na przeprojektowaniu sprzedawanego lokalu od dewelopera.
Przede wszystkim należy pamiętać, że zmiany lokatorskie można przeprowadzić jedynie w okresie budowy lokalu. U większych deweloperów czas na zmiany w lokalu będzie krótszy i najlepiej pomyśleć o tym zaraz po podpisaniu umowy deweloperskiej. Z kolei na mniejszych budowach zmiany można wprowadzać nawet na kilka tygodni przed otrzymaniem kluczy. Dodatkowo należy dowiedzieć się u dewelopera jakie są dokładne wytyczne przeprowadzania zmian w lokalu (częstą praktyką jest precyzowanie zasad w regulaminach, które są następnie dołączane do umowy deweloperskiej). Należy przy tym pamiętać, aby proponowane zmiany były zgodne z prawem budowlanym. Zmiany w lokalu będą również oznaczały dodatkowy koszt po stronie nabywcy.
W celu sprecyzowania zmian lokatorskich powinniśmy poprosić dewelopera o udostępnienie projektu mieszkania. Na projekcie powinny znajdować się najważniejsze informacje na temat naszego lokalu. Podstawowe dane to dokładne wymiary mieszkania oraz każdego pomieszczenia. Na projekcie powinny znaleźć się informacje o oknach (rozmiar i rodzaj), o drzwiach i ich wymiarach, o elektryce (punkty świetlne, gniazdka i włączniki). Projekt powinien uwzględniać informacje o hydraulice oraz powinien zawierać informacje o centralnym ogrzewaniu.
Drugim krokiem jest naniesienie proponowanych zmiany na dokumentację od dewelopera i przesłanie do akceptacji. O ile wszystkie zmiany są akceptowalne i możliwe do wykonania, deweloper powinien zgodzić się na ich przeprowadzenie. W niektórych przypadkach trzeba mieć na uwadze, że deweloperzy będą również wymagać od nas dołączenia do zmian specjalnego dokumentu technicznego sporządzonego przez specjalistę - nie wystarczy więc zwykłe naniesienie zmian na papierze. Na koniec deweloper wystawi kosztorys i poprosi nas o akceptację. Nabywca ma jeszcze prawo do sprawdzenia wykonania zmian lokatorskich w czasie odbioru technicznego. W przypadku dodatkowych zmian w lokalu profesjonalny odbiór techniczny jest bardzo istotny, bo pozwala na zobowiązanie dewelopera do naprawy ewentualnych usterek.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w odbiorze technicznym nieruchomości to zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres mailowy - kontakt@pewnylokal.pl
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z filmu dowiesz się m.in. co, jeśli deweloper odmawia usunięcia wad po odbiorze mieszkania.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!