Wciąż jest wiele osób, które oczekują od dewelopera gotowego „produktu”, jednakże są i tacy, którzy chcą, aby nowy dom czy mieszkanie były zgodne z ich wizją. Zgodnie z tą tendencją, powoli coraz więcej deweloperów staje się otwartych na propozycje wprowadzenia zmian lokatorskich przez swoich klientów, jednakże należy mieć na uwadze fakt, iż nie wszystkie elementy mieszkania mogą ulec modyfikacji. Do tego wyłączenia należą między innymi ściany nośne, ale i drzwi wejściowe, które muszą być jednak w miejscu wskazanym przed dewelopera.
Integralną częścią umowy, zgodnie z ustawą deweloperską, jest prospekt informacyjny. Najczęściej jednak, do umowy deweloperskiej załączony jest również standard wykończenia oraz rzut projektowy lokalu, będącego przedmiotem umowy.
Standard wykończenia to dokument, który jest obligatoryjnym załącznikiem do prospektu informacyjnego. Deweloper w jego treści określa, w jakim stanie zobowiązuje się oddać lokal:
Dodatkowo, deweloper wskazuje w nim, co dokładnie rozumie przez dane pojęcie, co jednocześnie stanowi zobowiązanie dewelopera do wykonania prac zgodnie z opisanym standardem.
Rzut projektowy → stanowi rysunek budowlany danego budynku lub lokalu. Również, tak jak standard wykończenia, jest obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej. Wskazuje on przede wszystkim wymiary, w tym metraż mieszkania, ale i jego układ ze wskazaniem poszczególnych pomieszczeń.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zdarza się, że deweloper zgadza się na wprowadzenie zmian lokatorskich w toku obowiązywania umowy deweloperskiej. Może mieć to miejsce np. przed odbiorem, kiedy to nabywca w porozumieniu z architektem dewelopera określa, gdzie powinny się znaleźć gniazdka kontaktowe czy ścianki działowe, mając na względzie późniejsze wykończenie mieszkania. Wówczas, podpisuje się porozumienie między stronami stronami umowy, dotyczące wprowadzenia zmian lokatorskich. W odróżnieniu od umowy deweloperskiej, strony nie mają obowiązku dochowania formy aktu notarialnego tegoż porozumienia. Po zakończeniu budowy budynku, deweloper oddaje lokal, jednakże w wyniku wprowadzonych zmian będzie on różnić się od tego, który jest opisany na rzucie i standardzie. Przy odbiorze takiego lokalu należy mieć zatem ze sobą podpisane porozumienie w celu zweryfikowania lokalu z zapisami zawartymi w treści porozumienia.
Co do zasady, tzw. przekazanie kluczy, które oznacza przeniesienie posiadania na nabywcę, prawie nigdy nie jest spotykanie przed odbiorem mieszkania. Jeśli umowa deweloperska nie wskazuje momentu przekazania kluczy, wówczas domniemywa się, że moment ten następuje z chwilą zawarcia umowy przenoszącej własność. Rzadko się jednak zdarza, że deweloper wyrazi zgodę na wprowadzenie zmian tj. prace wykończeniowe jeszcze przed odbiorem mieszkania czy domu. Teoretycznie jednak, po skończeniu prac budowlanych brak jest jedynie pozwolenia na użytkowanie, co oznacza ni mniej ni więcej tyle, że w lokalu nie można jeszcze mieszkać, jednakże możliwe jest remontowanie go.
Prawo nabywcy do przystąpienia do prac wykończeniowych mieszkania powinno wynikać z treści zawartej umowy deweloperskiej. W przypadku, gdy jednak deweloper wyrazi zgodę na remont lokalu, powinno dojść do tzw. przedodbioru mieszkania, aby móc wskazać wady lokalu powstałe przed rozpoczęciem remontu, oraz aby w czasie jego trwania, deweloper miał możliwość ich usunięcia. Aby jednak cały ten proces był bezpieczny z punktu widzenia obu stron umowy deweloperskiej, należy go dokładnie opisać w jej treści wraz z wyznaczeniem terminu rozpoczęcia prac ale i terminu na usunięcie wad przez dewelopera. Co do zasady, od chwili odbioru technicznego lokalu (pod warunkiem, że jest on tożsamy z przeniesieniem posiadania tj. wydaniem kluczy), nabywca ma prawo do rozpoczęcia prac wykończeniowych mieszkania.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl
Z filmu dowiesz się m.in. co, jeśli deweloper odmawia usunięcia wad po odbiorze mieszkania.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!