Zarezerwuj odbiór

Projekt mieszkania od dewelopera

W projekcie mieszkania otrzymanym od dewelopera wiele rzeczy może różnić się w stosunku do jego stanu faktycznego. W artykule opisane są najczęstsze błędy, z jakimi spotkali się nasi inżynierowie podczas wykonywanych odbiorów.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym mieszkania lub domu?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Obejrzyj krótki film instruktażowy o odbiorze mieszkania z inżynierem Pewny Lokal

Dlaczego klienci zatrudniają specjalistów od odbiorów mieszkań od dewelopera?

Odbiory mieszkań od dewelopera to dla wielu naszych klientów emocjonujące wydarzenia. Dlatego chcąc oszczędzić sobie nerwów, angażują naszych specjalistów, znających najczęściej występujące i najbardziej dokuczliwe błędy projektowe, które utrudniają prawidłową eksploatację mieszkania przez jego nabywcę. Wiele błędów występuje przy projektowaniu okien. Nasi fachowcy wiedzą, jak temu zaradzić. 

Skrzydło okna po otwarciu jest narażone na uderzenie w murowane ościeża

Tak się zdarza, np. przy nieostrożnym otwieraniu, lub gdy występują przeciągi. Można tego uniknąć stosując ograniczniki rozwarcia skrzydła, czego nie robi większość deweloperów. Z powodu ich braku większość drewnianych okien jest uszkodzonych w trakcie realizacji mieszkania. Podczas odbioru często widzimy z daleka uszkodzenia górnego i dolnego profilu okiennego. Wówczas namawiamy naszych klientów, żeby uzyskali kontakt do firmy, która zamontowała na osiedlu okna, aby takie ograniczniki zainstalowała (za dodatkową, aczkolwiek niewielką, dopłatą), co spowoduje, że nabywca lokalu nie utraci na nie gwarancji. Jednakże samo zamontowanie ogranicznika (o ile o sam w ogóle występuje) nie zawsze bywa prawidłowe. Nasi specjaliści takie przypadki wykrywają i polecają wpisanie do protokołu odbioru zobowiązanie dewelopera do korekty mocowania ogranicznika rozwarcia. 

Nawiewniki okienne w kolizji z ościeżami okien

Niejednokrotnie podczas odbioru mieszkania nasi klienci są zdziwieni, że nawietrzaki  zamontowane w skrzydłach okiennych pozostają w kolizji z glifami okiennymi, a więc uniemożliwiają pełne rozwarcie skrzydła i same są narażone na nieumyślne uszkodzenie. W tym przypadku nasi inżynierowie w ramach rekompensaty proponują zastosowanie przez dewelopera ograniczników rozwarcia. 

Grzejniki zbyt blisko ściany lub okna

W mieszkaniach deweloperskich zdarzają się błędy polegające na zaprojektowaniu zbyt szerokiego grzejnika płytowego lub jego nieprawidłowym usytuowaniu na ścianie elewacyjnej pomiędzy ścianą poprzeczną, a oknem ze skrzydłem otwieranym w kierunku grzejnika. Jeżeli odpowietrznik grzejnika znajdzie się zbyt blisko ściany poprzecznej, nie będziemy go mogli odkręcić, by odpowietrzyć grzejnik konieczne jest jego odsunięcie w kierunku okna. Wówczas trzeba sprawdzić, czy głowica grzejnika nie znajdzie się w kolizji z szybą okna, które otwiera się na jej stronę. Jeśli nie ma innego wyjścia, deweloper powinien podjąć się zamontowania ogranicznika rozwarcia okna, aby uniknąć zbicia szyby z powodu uderzenia w głowicę termostatyczną. Nasi specjaliści bronią interesu nabywców mieszkań wybudowanych przez dewelopera dlatego warto korzystać z ich pomocy!

Różne aspekty błędów wykrywanych podczas odbiorów

Nasi inżynierowie wykrywają nie tylko błędy w wykonawstwie i niezgodności wykonawstwa z dokumentacją i tak zwanymi standardami wykonania, obiecanymi w umowie deweloperskiej, ale także zwracają uwagę na błędy występujące w dokumentacji. Katalog takich błędów jest naprawdę spory i mieszczą się w nim błędy o różnej wadze. Poniżej podajemy kilka kolejnych takich przykładów zaczerpniętych z doświadczeń naszych specjalistów.

Projektant nie przewidział, że właściciel lokalu chciałby założyć w mieszkaniu klimatyzację

Częsty problem w mieszkaniach położonych od południa i zachodu. Niektórzy deweloperzy przewidują taką ingerencję nabywcy w przyszłości  i od razu w projekcie przewidują rozwiązania ułatwiające taki montaż klimatyzacji po odbiorze końcowym lokalu, np. projektują szafy z ażurowymi drzwiczkami na balkonach, w których można będzie umieścić mało estetyczne jednostki zewnętrzne klimatyzacji i umieszczają w elewacji przepusty do poprowadzenia instalacji. Radzimy, by uzgodnienia dot. umieszczenia jednostek zewnętrznych na elewacji  przeprowadzać w pierwszej kolejności z projektantem osiedla.  

Za duży otwór drzwiowy

Zdarzają się sytuacje, że w odbieranym mieszkaniu otwory drzwiowe w ścianach wewnętrznych mają szerokość ponad 93 cm. Jest to podstawa do reklamacji, gdyż montaż futryny drzwiowej w takim otworze jest niemożliwy bez jego zwężenia. Drzwi po prostu nie będą w nim mogły być trwale osadzone. Deweloper powinien polecić zwężenie takiego otworu za pomocą tynku. 

Zbyt mała przestrzeń w zwężeniach pomieszczeń na zamontowanie futryn drzwi wewnętrznych bez obcinania opasek

Projektanci często nie podają szerokości glifu przy otworach drzwiowych, co gwarantowałby możliwość zamontowania ościeżnicy drzwiowej bez szpecącego ją odcinania zewnętrznych krawędzi. Powoduje to dowolność realizacji ścian i otworów. Warto jednak spróbować zapewnić sobie dostęp do dokumentacji by sprawdzić, czy architekt narzucił wykonanie glifu o minimalnej szerokości 4 cm, która wystarcza, by prawidłowo umieścić futrynę w otworze pozostawionym w ścianie (oczywiście o ile szerokość otworu jest wystarczająca). 

Za nisko zamocowane drzwi wejściowe

Jeżeli przed odbiorem mieszkania deweloper zapewniał nas o możliwości położenia w naszym mieszkaniu tradycyjnego parkietu, zapewne wynikało to z wytycznych projektowych dotyczących wysokości zawieszenia drzwi wejściowych do lokalu ok. 3 cm nad wylewką betonową. Jednak najczęściej deweloper oddaje mieszkania z drzwiami do lokalu umieszczonymi 2-2,5 cm nad wylewką. Nie warto więc ryzykować zakupu parkietu przed odbiorem mieszkania i należy dokładnie się dowiedzieć, co wynika z dokumentacji sporządzonej przez projektanta inwestycji. Nasz specjalista podczas odbioru dokładnie mierzy wysokość prześwitu. 

Przypadków błędów wykonania mieszkań z powodu wadliwej dokumentacji jest naprawdę sporo. Nasi inżynierowie pomagają naszym klientom podczas odbiorów mieszkań rozwiązywać problemy wynikające z zaistnienia takich błędów. Dlatego korzystanie z usług naszej firmy jest naprawdę opłacalne! 

 

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 10 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka