Zarezerwuj odbiór

Stan deweloperski mieszkania

Wyjaśniamy, czym jest stan deweloperski mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Stan deweloperski mieszkania - czym jest

Mieszkania i domy oddawane w tzw. stanie deweloperskim mogą się od siebie znacznie różnić zakresem wykonanych w nich prac oraz standardem wyposażenia. Stan deweloperski w mieszkaniu czy domu to przede wszystkim coś więcej niż tzw. stan surowy zamknięty, który najogólniej oznacza, że budynek ma wybudowane ściany i stropy oraz dach i otwory zewnętrzne przesłonięte oknami i drzwiami zewnętrznymi.

Deweloperzy oddając mieszkania w budynku wielorodzinnym muszą przede wszystkim wykończyć wszystkie części wspólne zaś w mieszkaniu zapewnić: położenie tynków na ścianach i sufitach, posadzek betonowych na izolacji (tzw. podłogi pływające), ułożenie w tejże wylewce kabli teletechnicznych lub przynajmniej tzw. orurowania z wyprowadzeniem na ściany, zakończonego kompletnymi gniazdami lub przynajmniej puszkami, ułożenie kabli elektrycznej w tynkach ścian i sufitów, zakończonych kompletnymi gniazdami, wyłącznikami oświetlenia  i wypustami sufitowymi do zamontowania oświetlenia, poprowadzenie rur centralnego ogrzewania w posadzce betonowej i zamocowanie na ich końcu na ściennych lub podłogowych grzejników wraz z głowicami termostatycznymi, zamontowanie instalacji dzwonkowej najczęściej zakończonej gongiem, zamontowanie instalacji domofonowej z opcją wideofonu lub bez niej, zamontowanie drzwi do lokalu, najczęściej z wmontowanym lub oddzielnie przekazanym progiem i wreszcie zamontowanie kratek wentylacyjnych w ścianach na przewodach kominowych. Te ostatnie występują w różnych postaciach, w zależności od rozwiązań przyjętych przez projektanta, a te są uwarunkowane przepisami, które muszą spełniać budynki. Najczęściej budynki posiadają piony wentylacji zbiorczej, co powoduje konieczność zastosowania w miejsce tradycyjnych kratek szeregu urządzeń zarówno w samym lokalu jak i w części wspólnej.

W budynkach niskich stosowane są często indywidualne przewody kominowe zakończone od strony mieszkania zwykłymi kratkami wentylacyjnymi. Inne podstawowe różnice występujące w mieszkaniach budowanych w różnych lokalizacjach to brak lub obecność parapetów wewnętrznych (są to najczęściej płyty z konglomeratu), brak lub obecność farby na ścianach i sufitach oraz wykończenia płyty balkonowej i tarasowej. Może, ale nie musi, występować oświetlenie balkonu, loggi lub tarasu na elewacji lub od spodu płyty balkonowej wyższej kondygnacji. Nie zawsze deweloper przewidział wyprowadzenie oddzielnie opomiarowanej wody na ogród, taras lub balkon jak również gniazdo zewnętrzne, szczególnie przydatne w mieszkaniach na parterze z dostępem do ogródka. Natomiast niemal zawsze jednakowo rozwiązywane jest zapewnienie dostępu do tzw. wody użytkowej, zarówno zimnej, jak i ciepłej (ta ostatnia dostarczana z węzła cieplnego na terenie osiedla) oraz możliwość odprowadzenia ścieków do wspólnych pionów. Sposób, w jaki w mieszkaniach oddawanych w stanie deweloperskim rozwiązuje się dostęp do wody i kanalizacji budzi przy odbiorach mieszkań przez nabywców bardzo dużo pytań i zastrzeżeń. Temu zagadnieniu poświęcimy osobny artykuł. Najwięcej problemów nastręcza jednak odbiór segmentów w zabudowie jednorodzinnej i oddzielnych domów jednorodzinnych. Dlatego coraz częściej ich nabywcy decydują się przeprowadzić ich odbiór z pomocą specjalistów z naszej firmy.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka