Zarezerwuj odbiór lub napisz do nas

Odbiór mieszkania samemu czy z fachowcem

W artykule odpowiadamy czy odbierając mieszkanie lepiej skorzystać z usług fachowca (np. inżyniera lub inspektora budowlanego), czy może lepiej dokonać tego samemu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Odbiór mieszkania z fachowcem, czy...samemu?

„Odbiór mieszkania samemu czy z fachowcem?” – to pytanie nie dołączy raczej do panteonu najsłynniejszych pytań ludzkości obok „Być albo nie być?”. Niemniej jednak to pytanie co raz częściej zadają sobie Polacy zastanawiający się nad odbiorem swojego pierwszego m i budzi ono w nich emocje nierzadko żywsze niż pytanie spisane wieki temu przez poetę. W dzisiejszym artykule mówimy, dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalisty oraz na jakie ubytki i usterki należy zwrócić uwagę.

Niezależnie od tego jak dobrze nie przygotujemy się sami do odbioru, trudno zaprzeczyć różnicy w doświadczeniu, jaka występuje pomiędzy fachowcem a statystycznym nabywcą mieszkania. Przeważająca większość nabywców mieszkań w Polsce dokonuje takiego zakupu raz w życiu. Doświadczony inżynier natomiast dokonuje odbioru kilkudziesięciu lokali w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Dzięki temu nierzadko jeszcze przed pojawieniem się na inwestycji wie, jakich niedociągnięć powinien się spodziewać. W trakcie odbioru technicznego dobry inżynier dzięki latom praktyki działa sprawnie i metodycznie, dzięki czemu jest w stanie porządnie ocenić stan lokalu w stosunkowo krótkim czasie przeznaczonym przez dewelopera na odbiór. W sprawnym działaniu pomaga mu również checklista zawierająca czynności do wykonania.

Podczas odbioru mieszkania warto skorzystać z pomocy zaawansowanej technologii aby wykryć niedociągnięcia niewidoczne nieuzbrojonym okiem, które wywierają jednak odczuwalny wpływ na komfort mieszkania. Za pomocą kamery termowizyjnej doświadczony inżynier może zweryfikować min. tak istotne niedociągnięcia, jak wycieki i zawilgocenia, obecność mostków termicznych czy też stan izolacji termicznej. Obecność powyższych czynników w mieszkaniu może negatywnie wpłynąć na koszty ogrzewania i ich wzrost aż do 150%. Ze względu na swoją cenę nie każdy nabywca mieszkania dysponuje profesjonalną kamerą termowizyjną, nie każdy też dysponuje wiedzą potrzebną aby przeprowadzić to tak istotne badanie.

Oprócz wiedzy zebranej podczas setek odbiorów oraz profesjonalnego sprzętu doświadczony inżynier posiada również znajomość norm Polskich Norm oraz norm budowlanych. Znajomość tychże norm jest niezbędna w skutecznej argumentacji dlaczego dane usterki powinny zostać umieszczone w protokole odbioru. Opanowanie norm pozwala inżynierowi na zniweczenie prób podważenia kompetencji osoby odbierającej lokal. Jest to przykra, lecz niestety wciąż powszechna praktyka wśród deweloperów.

Ceny za pomoc doświadczonego fachowca przy odbiorze mieszkania zaczynają się już od 149 zł – nie należą więc do wygórowanych biorąc pod uwagę fakt, że cena za usługę stanowi zaledwie promil kosztu mieszkania, a pomaga ona w uniknięciu znacznie poważniejszych kosztów w przyszłości (więcej o cenach w tym artykule). Warto więc po otrzymaniu terminu odbioru jak najszybciej umówić wizytę doświadczonego inżyniera. Jak się okazuje odpowiedź na pytanie zadane na początku artykułu jest znacznie prostsza niż odpowiedź na pytanie zadane przez Hamleta.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka