W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego należy załączyć promesę do umowy deweloperskiej.
W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera może zdarzyć się, że inwestycja nie jest realizowana ze środków własnych dewelopera, a z pochodzących z kredytu, co wiąże się z obciążeniem jej hipoteki. Sam ten fakt nie stanowi powodu do niepokoju. Warto jedynie zadbać o to, aby deweloper zobowiązał się do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu. Podobnie będzie w przypadku, gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym i jest ono obciążone wierzytelnością hipoteczną.
Jeżeli inwestycja, w ramach której powstaje nabywany przez nas lokal, jest obciążona kredytem, zaciągniętym przez dewelopera, w umowie zawieranej z deweloperem powinno znaleźć się zobowiązanie do bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu. Na etapie podpisywania umowy deweloperskiej wystarczająca będzie promesa ogólna, ale już przy zawieraniu umowy sprzedaży niezbędna będzie promesa wystawiona przez bank, dotycząca konkretnego lokalu.
Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu polega na przeniesieniu jego własności na nabywcę bez udziału w kredycie, zaciągniętym na cele związane z realizacją inwestycji. Część deweloperów praktykuje umieszczanie w umowie deweloperskiej zobowiązania do dostarczenia zgody banku na wykreślenie hipoteki, jednak nie daje to kupującemu gwarancji, że deweloper wywiąże się z podjętego zobowiązania. Dodatkowo nabywca nie będzie miał wpływu na treść promesy, dlatego też bezpieczniej jest domagać się od dewelopera dołączenia promesy już na etapie zawierania umowy deweloperskiej.
W przypadku braku zgody banku na wykreślnie hipoteki, część długu dewelopera, przypadająca na dany lokal, będzie go obciążała, a bank będzie mógł prowadzić egzekucję długu z nabytego mieszkania.
W przypadku gdy rozważamy zakup mieszkania z obciążoną hipoteką, warto, jest odpowiednio przygotować się do takiej transakcji. Sprzedający lokal powinien uzyskać z banku dokument, zawierający termin spłaty kredytu, całkowitą kwotę do spłaty, numer rachunku do spłaty oraz zobowiązanie banku do zwolnienia hipoteki po całkowitej spłacie kredytu (promesę), którego ważność wynosi 30 dni od daty wystawienia. Ze sprzedającym warto, jest najpierw zawrzeć umowę przedwstępną, dzięki czemu strony zyskają dodatkowy czas na dopełnienie formalności. W umowie należy określić sposób płatności ceny - pierwsza transza powinna zostać wpłacona na poczet zobowiązania kredytowego, na rachunek wierzyciela, druga - na konto sprzedającego po zawarciu umowy przyrzeczonej.
Warto jest rozważyć powiązanie terminu zapłaty drugiej transzy z uzyskaniem przez sprzedającego zaświadczenia z banku, potwierdzającego całkowitą spłatę kredytu oraz zgody na wykreślenie hipoteki.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zapisów umownych, zarówno w sytuacji, gdy mieszkanie nabywamy od dewelopera, jak i wtedy gdy kupujemy je na rynku wtórnym, warto, jest zwrócić się o ich skonsultowanie do prawników Pewnego Lokalu, specjalizujących się w pomocy prawnej przy zakupie nieruchomości.
Sprawdź jedną z naszych lekcji.
Przejdź do rozmowy naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Dowiedz się jeszcze więcej!
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!