W poniższym artykule wyjaśniamy, co powinien zawierać protokół odbioru prac budowlanych.
Protokół odbioru prac budowlanych to najważniejszy dokument dotyczący budowy i kończący ją. Moment jego podpisania równy jest oddaniu inwestycji, a sam dokument powinien zawierać wszystkie ewentualne wady, aby mógł stanowić podstaw ewentualnego dochodzenia roszczeń. Czym jest protokół budowlany, dlaczego jest tak ważny i co powinien zawierać, przeczytasz w poniższym artykule.
Protokół odbioru prac budowlanych, tak samo jak protokół odbioru mieszkania ma za zadanie sprawdzenie stanu oddawanej nieruchomości- czy wybudowana została zgodnie z zasadami zawartymi w umowie. Do protokołu odbioru prac budowlanych wpisać można wady w wykonaniu i egzekwować naprawy usterek. Protokół ten jest również zwieńczeniem budowy i oddaniem inwestycji.
Forma sporządzenia protokołu odbioru prac budowlanych nie jest ściśle określona i regulowana prawnie zatem przybrać może dość dowolną formę, o ile zawierać będzie konieczne informacje.
Protokół odbioru prac budowlanych zawierać powinien przede wszystkim nazwę inwestycji i jej opis, miejsce budowy, dane zamawiającego i wykonawcy, dane inżyniera budowy, który również podpisuje protokół oraz daty. Warto dodać tu zakres wykonanych prac a co najważniejsze, zgodność lub niezgodność z umową, czyli ocenę techniczną prac. Wszystkie wady i usterki należy szczegółowo wpisać w protokół odbioru prac budowlanych, jeśli takowych nie ma, należy również, to stwierdzić i złożyć podpisy. Pamiętajmy, że dzień podpisania protokołu odbioru robót budowlanych to dzień, kiedy rozpoczyna się termin rękojmi, a zapłata wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych staje się obowiązkowa.
Z zasady najlepiej, aby obydwie strony, reprezentant wykonawcy i zleceniodawca, czyli odbierający, byli przy podpisaniu protokołu odbioru, ale dopuszcza się także podpisanie protokołu jednostronnego. Jeśli zleceniodawca nie może stawić się na odbiorze, może wyznaczyć pełnomocnika. Zaniechanie stawiania się na odbiór prac budowlanych jest naruszaniem umowy z wykonawcą.
Niestety prawo nie reguluje do końca tego, w jakich sytuacjach możemy nie stawić się na odbiór prac budowlanych, dlatego tak ważnym jest sporządzenie odpowiedniej umowy, w której takie informacje będą zawarte i dokładnie opisane w nim co grozi za niestawianie się na odbiór. Warto zawrzeć w umowie np informacje o tym, że o ile wykonawca ani jego pełnomocnik nie przyjdą na odbiór, to inwestor może podpisać jednostronny protokół. Jeśli inwestor nie stawi się na odbiór, należy ustalić inny termin, gdyż wykonawca nie może sam podpisać odbioru wykonywanych przez siebie prac budowlanych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Protokół budowlany powinien być podpisywany albo na sam koniec budowy, albo na zakończenie każdego jej etapu i będzie to tak zwany protokół częściowy.
W protokole odbioru prac budowlanych po wyszczególnieniu konkretnych ewentualnie występujących wad i niedociągnięć należy sprecyzować termin ich naprawy, oraz według jakich standardów i w jaki konkretnie sposób zostaną naprawione.
Inne ustalenia również mogą zostać zawarte w protokole, może nim być nawet ustalenie obniżenia wynagrodzenia dla wykonawcy.
Protokołu odbioru prac budowlanych oczywiście można nie podpisać, ale muszą zaistnieć ku temu ważne przesłanki. Tak samo jak w przypadku niepodpisania protokołu odbioru mieszkania, tak i tu nie może zaważyć na nie podpisaniu fakt drobnych usterek czy jakichkolwiek odstępstw od idealnego wykonania. Wszystkie wady należy wpisać do protokołu i ustalić datę ich poprawek, ale nie obliguje to do zrywania umowy. Wada musi być tak duża, że przez nią nie można właściwie użytkować budynku na zasadach takich jak w umowie lub zmniejsza ona jego wartość. Musi być to zatem wada istotna, czyli budynek musiałby być zbudowany niezgodnie z projektem lub wiedza techniczną i nie nadawać się do użytku.
Darmowe wzory protokołu odbioru robót budowlanych można znaleźć w internecie na stronie gov.pl
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Zachęcamy do obejrzenia.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!