W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie podatki pojawiają się przy kupnie i sprzedaży nieruchomości.
Przy sprzedaży nieruchomości występują trzy główne podatki PCC, VAT oraz PIT. W niniejszym artykule przybliżymy każdy z nich i wskażemy, czym różnią się od siebie.
Zacznijmy od PCC – inaczej podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten pojawia się przy różnego rodzaju transakcjach. W przypadku sprzedaży nieruchomości, to osoba kupująca ma obowiązek uiszczenia PCC, który wynosi 2% lub 1% (sprzedaż lub przeniesienie własności innych praw majątkowych). Podatek ten najczęściej kojarzy nam się z rynkiem wtórnym, ponieważ na rynku pierwotnym – deweloper prowadzący działalność opłaca podatek VAT, który zwalnia kupującego z zapłaty podatku PCC.
Podatek VAT – podatek od towarów i usług, opłacany przez sprzedawcę nieruchomości, jeśli sprzedawca sprzedaje mieszkanie w ramach działalności gospodarczej. Najczęściej w przypadku mieszkań będzie to deweloper, ale nie jest to reguła. Wysokość podatku za sprzedaż lokalu mieszkalnego wynosi 8%, a za lokale użytkowe typu miejsce garażowe - 23%. Wyjątkiem od zapłaty 8% podatku jest to, że jeżeli lokal mieszkalny posiada metraż powyżej 150 mkw, wówczas podatek wynosi 23%.
Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak zwolnienie z VAT, przy sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Prowadzimy działalność gospodarczą, spółkę, kupujemy mieszkanie i chcemy je sprzedać osobie trzeciej, to nie musimy płacić VAT tak długo, jak nasze wydatki na ulepszenie mieszkania nie przekroczą 30% jego wartości.
PIT - podatek dochodowy. Podatek ten powinien zostać zapłacony przez sprzedawcę mieszkania, który uzyskał dochód za zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości. Tak naprawdę wielkość tego podatku, będzie zależała od tego, kto uzyskał dochód np. osoba prowadząca działalność gospodarczą, spotka się z podatkiem 17%, 32% a spółka 19%, 17% itd.
W przypadku PIT istotne jest również to, aby wiedzieć, czym jest ulga mieszkaniowa. Ulga ta wiąże się ze zwolnieniem z podatku PIT i pojawia się, gdy kupimy mieszkanie, sprzedamy je z dochodem, ale pod warunkiem, że:
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!