Działka budowlana, rolna i las, to trzy podstawowe typy działek, które kojarzymy i o których najczęściej się mówi. Tymczasem jeśli przyjrzymy się Miejscowym Planom Zagospodarowania Przestrzennego, zauważymy, że rodzajów działek jest znacznie więcej. Ile? Jakie to rodzaje? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule. Dowiesz się z niego także, co zrobić, aby zniwelować ryzyko podczas zakupu.
Jak już wiemy, to w MPZP możemy znaleźć informację, jakim rodzajem działki jest ta, którą zamierzamy nabyć. Jest opracowywany przez organy samorządowe. Określa zasady i warunki zagospodarowania przestrzennego konkretnego obszaru, np. miasta, gminy lub dzielnicy.
W MPZP znajdziemy informacje dotyczące przeznaczenia terenów, np. czy mają służyć zabudowie mieszkaniowej, usługowej, przemysłowej czy rekreacyjnej. Określa również bardziej szczegółowe zasady dotyczące wznoszenia budynków. Na przykład maksymalnej wysokości budynków, linii zabudowy, czy rodzaju dachu.
Dzięki MPZP gmina lub miasto ma kontrolę nad procesem urbanizacji. Natomiast właściciele działek, mogą dowiedzieć się, jakie zmiany w ich otoczeniu są planowane w najbliższych latach. Jeżeli gmina lub miasto nie uchwaliło MPZP, to dla konkretnej działki wydaje się warunki zabudowy.
Przeglądając MPZP, możemy zauważyć następujące rodzaje działek.
Działka budowlana to nieruchomość, przeznaczona pod budowę lub pozostała po wyburzeniu budynku (domu, bloku, lokalu usługowego itd.). Ten rodzaj działki nie jest ma ograniczeń w obrocie.
Aby nieruchomość gruntowa mogła być uznana za działkę budowlaną, musi mieć odpowiednią wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej, które pozwalają na spełnienie wymogów realizacji obiektów budowlanych, o których mówią odrębne przepisy i akty prawa miejscowego.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Działka budowlana to bardzo ogólne pojęcie. Dlatego wprowadzono bardziej szczegółowy ich podział:
Kolejnym rodzajem działek jest działki leśne. Zostały one zdefiniowane w Ustawie o lasach z 28 września 1991 z późniejszymi zmianami. Są gruntem o powierzchni wynoszącej co najmniej 0,1 ha, na którym rośnie roślinność leśna wraz z runem leśnym, przeznaczonym do produkcji leśnej lub stanowiący rezerwat przyrody, wchodzący w skład parku narodowego albo wpisany do rejestru zabytków.
Właściciele działek leśnych, mają obowiązek dbać o stan i ochronę lasów, przestrzegać przepisów dotyczących gospodarki leśnej oraz działać zgodnie z zasadami zrównoważonego zarządzania lasem.
W ewidencjach gruntów i budynków lasy są oznaczone symbolem Ls.
Grunty rolne, to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Użytki rolne dzielą się na:
W przypadku działek rolnych przepisy przewidują ograniczenia w ich nabywaniu i zbywaniu, jeżeli wielkość działki jest równa lub większa niż 0,3 ha, a nabywcą nie jest rolnik.
W przepisach brak konkretnej definicji działki siedliskowej (Rm). Uznaje się jednak, że ten rodzaj gruntów, to zabudowany grunt rolny, na którym znajdują się zabudowania gospodarstwa rolnego, lub są możliwe do wzniesienia w przyszłości. Działka siedliskowa jest częścią działki rolnej, a jej właścicielem jest rolnik posiadający co najmniej 1 ha ziemi rolnej.
Działka rekreacyjna to działka przeznaczona do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych, niezajęta przez budynki i związane z nimi urządzenia. Można na niej wybudować altankę letniskową, nie może jednak służyć do stałego zamieszkania. Przykładem działek rekreacyjnych są ROD. W MPZP, tereny te oznaczane są jako Bz.
Ten rodzaj działek to nieruchomości przeznaczone do celów inwestycyjnych lub komercyjnych. Możliwe jest prowadzenie na niej działalności gospodarczej, wznoszenie budynków i realizacja projektów inwestycyjnych.
Ze względu na możliwą uciążliwość, tego typu działki zlokalizowane są na obrzeżach miast. Działki inwestycyjne mogą być wykorzystywane pod budowę lokali usługowych, obiektów handlowych, hoteli, zakładów przemysłowych czy portów komunikacyjnych.
W ewidencji działki inwestycyjne (przemysłowe) oznaczane są jako:
Zakup działki związany jest z dużym ryzykiem. Może ona mieć ograniczenia wynikające z MPZP, na przykład linie zabudowy lub znajdować się w najbliżej okolicy przyszłej inwestycji o uciążliwym charakterze (ubojnia, cmentarz).
Dlatego przed podpisaniem aktu notarialnego, zleć wykonanie audytu prawnego działki specjalistom Pewnego Lokalu. W ten sposób uzyskasz komplet informacji o wymarzonej działce i będziesz wiedział, czy jej zakup wiąże się dla Ciebie z ryzykiem. Zyskasz spokój i unikniesz potencjalnych problemów w przyszłości.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!