W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat.
Kupno i sprzedaż mieszkania wiąże się z zapłatą nie tylko za samo mieszkanie, ale także uiszczeniem konkretnych podatków. Termin sprzedaży mieszkania również ma wpływ na ilość podatków, o czym będzie mowa w niniejszym artykule.
Co do zasady sprzedając mieszkanie przed upływem pięciu lat (podatkowych, a nie kalendarzowych, których naliczanie rozpoczyna się od końca roku kalendarzowego, w którym kupiliśmy mieszkanie) wiąże się z zapłatą podatku dochodowego. Te 5 lat liczymy od momentu przeniesienia własności, a nie od zawarcia umowy deweloperskiej czy umowy przedwstępnej.
Podatek dochodowy - PIT jest podatkiem obliczanym od dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Na wielkość podatku dochodowego ma wpływ wiele kwestii takich jak np. kwota wolna od podatku, czy ulgi podatkowe itp. W przypadku podatku PIT powinniśmy wiedzieć o tym, że im większe koszty uzyskania przychodu, tym nasz podatek będzie niższy, w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Zazwyczaj zwolnienie z podatku PIT następuje po upływie 5 lat podatkowych od nabycia nieruchomości. Decydując się jednak na sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od kupna nieruchomości, warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak ulga podatkowa. Jeśli nasza nieruchomość stanowi część majątku osobistego i w ciągu trzech lat od sprzedaży nieruchomości przeznaczymy cały dochód na nowy cel mieszkaniowy, to będziemy zwolnieni z zapłaty podatku dochodowego. W przypadku mieszkania ze spadku, to zwolnienie z podatku będzie działało na podobnych zasadach, czyli po 5 latach od nabycia spadku, ale te pięć lat liczone jest od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości przez spadkodawcę.
Musimy pamiętać, że jeżeli sprzedaliśmy mieszkanie przed upływem pięciu lat, to musimy powiadomić o tym Urząd Skarbowy, aby móc uzyskać zgodę na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Takim powiadomieniem urzędu będzie złożenie formularza PIT-39 w roku podatkowym następującym po roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość.
Wspomnieliśmy o przeznaczeniu dochodu na cele mieszkaniowe, ale tak właściwie, jak możemy interpretować te cele? Należeć do nich będzie m.in.:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto mieć na uwadze pułapkę, w którą możemy wpaść w przypadku ulgi mieszkaniowej. Należy pamiętać, że nie możemy skorzystać z dwóch zwolnień podatkowych w przypadku tej samej nieruchomości. Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi, sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat, to wcześniej nie powinniśmy odliczać podatku od dochodu z tytułu kredytu na mieszkanie
Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od jego nabycia generuje obowiązek zapłaty podatku dochodowego (PIT) od zysku ze sprzedaży. Wysokość podatku wynosi 19% i jest naliczana od różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu nowej nieruchomości. Dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości, w tym działek, domów, mieszkań, lokali użytkowych itd.
Należy pamiętać, że 5-letni okres, po którym zysk ze sprzedaży mieszkania nie podlega opodatkowaniu PIT, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Jednak istnieją pewne warunki, które pozwalają uniknąć zapłaty tego podatku. Kryterium zastosowania ulgi podatkowej jest przeznaczenie całego dochodu z transakcji na nowy cel mieszkaniowy w ciągu 3 lat od daty sprzedaży. Może to być zakup innego mieszkania, budowa domu, a nawet spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego na ten cel. Jednak ulga nie obejmuje zakupu nieruchomości, które są przeznaczone na wynajem.
Warto również wiedzieć, że sama umowa przedwstępna z deweloperem lub poprzednim właścicielem mieszkania nie jest wystarczającym dokumentem do skorzystania z ulgi. Zgodnie z prawem, aby móc skorzystać z ulgi, musisz posiadać akt własności nieruchomości.
Ponadto wyjątkiem zwalniającym z podatku jest brak zysku ze sprzedaży. Oznacza to sprzedaż nieruchomości po cenie nabycia lub niższej, co eliminuje dochód i obowiązek płacenia podatku dochodowego. Pamiętaj, że te informacje są ogólne i mogą nie dotyczyć Twojej konkretnej sytuacji. Zawsze warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub prawnikiem przed podjęciem decyzji o sprzedaży nieruchomości.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!