Mówi się, że w życiu pewna jest tylko śmierć i podatki. Czasami nasza sytuacja osobista lub zawodowa zmienia się na tyle, że postanawiamy lub musimy zmienić miejsce zamieszkania krótko po zakupie mieszkania, lub domu. A nieruchomość sprzedać, aby sfinansować zakup nowej. Pojawia się wtedy konieczność zapłaty podatku dochodowego. Czy można tego w jakiś sposób uniknąć? I co wspólnego ma umowa deweloperska z ulgą mieszkaniową? O tym w dzisiejszym artykule.
Jeżeli sprzedaliśmy swoje mieszkanie, dom lub działkę w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie lub wybudowanie i jednocześnie osiągnęliśmy z tej sprzedaży dochód, (czyli cena sprzedaży jest większa niż cena, za jaką kupiliśmy tę nieruchomość), to mamy obowiązek zapłacić podatek dochodowy.
Zarobiliśmy na sprzedaży, zatem Urząd Skarbowy będzie oczekiwał, że podzielimy się z nim zyskiem. Jeżeli sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, tego problemu nie ma.
Czasami nie mamy jednak możliwości odczekania tych 5 lat, bo potrzebujemy gotówki „na już”, żeby kupić kolejną nieruchomość. Co wtedy?
Możemy skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Przepisy ustawy o PIT przewidują możliwość obniżenia, a nawet niezapłacenia tego podatku, jeżeli w ciągu 3 lat od sprzedaży, uzyskane w ten sposób środki przeznaczymy na zakup innej nieruchomości mieszkalnej. Wyjaśnijmy to na przykładzie.
Jeżeli w 2023 r. nabyliśmy nieruchomość za 400 tys. złotych, jednak w styczniu 2024 r. dokonaliśmy jej sprzedaży za 500 tys., to upraszczając, w ciągu roku, zarobiliśmy na obrocie nieruchomością 100 tys.
Zatem od tej kwoty albo zapłacimy podatek, albo korzystamy z ulgi mieszkaniowej. Jak to zrobić? W ciągu 3 lat od zbycia nieruchomości, całość kwoty sprzedaży, czyli 500 tys. musimy wydać na zakup innej nieruchomości mieszkalnej. Jeżeli wydamy mniej, na przykład 450 tys. to zwolnienie będzie tylko częściowe.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Może się zdarzyć, że po sprzedaży „starej” nieruchomości, postanowimy kupić nową od dewelopera. W tym celu podpiszemy z nim umowę deweloperską. Czy ulga mieszkaniowa nam wtedy przysługuje?
Tak, ale musimy mieć świadomość dwóch rzeczy. Po pierwsze, aby móc skorzystać z ulgi, to przeniesienie na nas własności nieruchomości musi nastąpić przed upływem 3 lat. Dla Urzędu Skarbowego nie będzie miało znaczenia, że wpłaciliśmy nawet 90% wartości nieruchomości na rachunek dewelopera. Jeżeli nie wyrobimy się w 3 lata z przeniesieniem własności, nie możemy skorzystać z ulgi.
Drugi haczyk tkwi w finansowaniu zakupu nowej nieruchomości. Jeżeli kwota sprzedaży „starej” nieruchomości wyniosła jak w przykładzie 500 tys. to całość tej kwoty powinna być naszym wkładem własnym. Nie możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeżeli uzyskane środki przeznaczymy na inny zakup (na przykład samochodu), a nieruchomość postanowimy sfinansować kredytem.
Niestety na temacie ulgi mieszkaniowej i umowy deweloperskiej wiele osób już się „przejechało”. Dlatego sprawy związane z obrotem nieruchomościami, umową deweloperską i ulgą mieszkaniową warto skonsultować z prawnikami specjalizującymi się w rynku nieruchomości. W ten sposób unikniemy „pułapek”, jakie czekają na nas w przepisach.
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!