Oczekujesz na odbiór techniczny mieszkania i nie jesteś pewien/na, w jaki sposób należy wykonać czynności odbiorowe stanu technicznego mieszkania. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak wygląda sprawdzenie wylewek podczas odbioru technicznego nieruchomości, jakie mamy rodzaje wylewek oraz jak powinny wyglądać.
Odbierając wymarzone mieszkanie, zawsze w trakcie odbioru technicznego należy sprawdzić jakość wylewki. Z kolei budując dom, trzeba podjąć decyzję, jaką wylewkę wybrać. W niniejszym artykule podpowiemy, jaki podkład podłogowy będzie idealny, gdy mamy możliwość wyboru, a także jak sprawdzić jakość wykonanej już posadzki, na co zwrócić uwagę, co jest drobną usterką, a co jest nie do przyjęcia.
Wylewka betonowa i cementowa, a także jastrych, szlichta czy podkład podłogowy to zazwyczaj synonimiczne określenia dla zaprawy cementowej, jaka jest stosowana w budownictwie. Podstawową różnicą jest frakcja ziaren wypełniacza zastosowanego do wykonania podkładu podłogowego. Watro mieć tę świadomość i wiedzieć, że bardzo często różnica wynika z proporcji, jakie zastosowane są w danym podkładzie podłogowym. Piasek, żwir, grys w połączeniu z wodą tworzą w tym przypadku konsystencję półsuchą, która jest używana jako podkład pod podłogę. Ten rodzaj posadzki ma swoje plusy i minusy, ale w realizacjach deweloperskich zdecydowanie przeważa i jest najczęściej realizowanym rodzajem podkładu podłogowego, z którym można się spotkać w trakcie odbiorów technicznych domów i mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.
Wylewka anhydrytowa jest zupełnie innym produktem, który najczęściej jest mieszaniną tworzoną na potrzeby określonej powierzchni, ma konsystencję płynną, dzięki czemu jest samopoziomująca, a jej parametry są lepsze od zaprawy cementowej. Nieduża porowatość anhydrytu sprawia, że jest on dużo łatwiejszy w trakcie późniejszych prac, choć bardzo często tradycyjny podkład, czyli beton wygrywa w indywidualnych realizacjach.
Czekasz na wycenę, ile będzie kosztowała wylewka w Twoim domu i nie masz pojęcia czego się spodziewać? Rzeczywiście trudno jednoznacznie określić, jaką kwotę podadzą fachowcy, ponieważ zależy to od różnych czynników, m.in.
Jeśli chodzi o kwestie ceny, zaprawa cementowa jest znacznie tańsza od anhydrytu. Różnica wynika zarówno z łatwości, jak i ze sposobu wykonania. Zaprawa cementowa jest bardziej przystępna dla wykonawcy. Można założyć, że cena metra kwadratowego wykonanego podkładu może różnić się od 10 zł wzwyż na korzyść zaprawy cementowej. Warto jednak pamiętać o konsekwencjach wynikających z wyboru podkładu. Zdarza się bowiem, że pierwsza decyzja wpływa na późniejsze prace i wydatki.
Zaprawa cementowa, która jest najpowszechniejszym rodzajem podkładu podłogowego w trakcie odbioru mieszkania od dewelopera, jest bardzo często solidnie kontrolowana, ponieważ nietrudno wykonać ją źle. Sprawdza się sposób jej zatarcia, a także należy zweryfikować odchyłki. Dopuszczalny odchyłek wynosi 5 mm na 2 m. Jest to niestety wartość, która nie będzie satysfakcjonująca na późniejszym etapie, ponieważ producenci okładzin podłogowych bardzo często w specyfikacji swoich produktów wymagają lepszych parametrów. Bardzo modne podłogi winylowe mogą być stosowane, gdy odchyłek wynosi 1-2 mm na 2 m. W takiej sytuacji na zaprawę cementową właściciel może zastosować wylewkę samopoziomującą, która wiąże się z dodatkowym kosztem. Jest ona jednak skuteczną alternatywą, by później bez większego problemu położyć wymarzoną okładzinę podłogową.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W takim kontekście cena anhydrytu wypada trochę lepiej niż zaprawy cementowej, która musi być poprawiona lub wyrównana przy użyciu wylewki samopoziomującej. Nie zmienia to faktu, że wylewka anhydrytowa jest droższą alternatywą, która prawdopodobnie z powodu ceny i mniejszej popularności jest cały czas traktowana przez laików, jako coś niepewnego.
Każdy rodzaj podkładu wymaga ze strony nabywcy oceny. W trakcie odbioru technicznego warto skupić się na tym, jak zaprawa cementowa została wykonana, w jaki sposób została zatarta, ponieważ od tego zależeć będzie późniejsze ewentualne mocowanie gresu. Jeśli zaprawa cementowa jest gorzej zatarta, ma gorsze parametry i trudniej przykleić do niej płytki. W takich sytuacjach często pomagają preparaty żywiczne, które poprawiają stan zaprawy i umożliwiają kolejne prace. Warto sprawdzić stan zaprawy w narożnikach, ponieważ bardzo często są to miejsca, w których zaprawa została położona nieprawidłowo i niedokładnie, przez co mogą one pękać, a nawet się zapadać, co jest bardzo częstą wadą w realizacjach deweloperskich. Warto również sprawdzić klawiszowanie, a także odporność na ścieranie. Jest to o tyle ważne, o ile uświadomimy sobie, że poprawnie dobrane proporcje zaprawy cementowej nie generują takich problemów.
Zaprawa cementowa może być problematyczna w użytkowaniu, szczególnie gdy podczas uzupełniania przestrzeni między ogrzewaniem podłogowym znajdą się puste przestrzenie. Jest to sytuacja prawdopodobna, bo konsystencja półsucha jest trudniejsza podczas uzupełnienia mniejszych szczelin, co wpływa niekorzystnie na działanie ogrzewania podłogowego.
W trakcie kontroli zaprawy cementowej ważne jest, by sprawdzić jakość wykonanych dylatacji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kontrolowane nacięcia dają posadzce przestrzeń do naprężania się pod wpływem ciepła.
Jeśli chodzi o posadzkę anhydrytową, to jest ona dużo łatwiejsza w trakcie wylewania, ponieważ ma konsystencję, która jest w stanie wypełnić każdą drobną szczelinę. Doskonale radzi sobie z otuleniem instalacji ogrzewania podłogowego. Wylewka anhydrytowa ma lepsze parametry termiczne, ale należy pamiętać o hydroizolacji, szczególnie jeśli stosuje się ją w miejscach wilgotnych takich jak łazienki czy garaż. Konieczne jest zastosowanie zabezpieczenia w postaci folii w płynie, a także uszczelniającej taśmy i narożników. Dzięki prawidłowo zabezpieczonej przestrzeni łazienki możemy być spokojni, ponieważ wilgoć nie przeniknie przez nieszczelność i nie dostanie się do muru, a w bloku – do sąsiadów, którzy mieszkają poniżej.
Posadzka cementowa jest zdecydowanie bardziej przystępną dla odbiorcy. Właśnie dlatego cieszy się tak dużym powodzeniem w inwestycjach deweloperskich. Jej cena jest znacznie niższa, a działanie powszechnie znane. Jeśli jesteśmy inwestorami i realizujemy dom marzeń, zaprawa cementowa z pewnością nie nadszarpnie portfela, ale posiadając ogrzewanie podłogowe – posadzka anhydrytowa będzie zdecydowanie bardziej skuteczna w użytkowaniu. Jest ona droższa, ale dzięki jej parametrom ogrzewanie podłogowe szybciej będzie osiągać zamierzone parametry. Wylewki anhydrytowej nie trzeba zbroić, a korzystać z niej można bardzo szybko, już po kilkunastu dniach można założyć, że anhydryt będzie suchy. Warunkiem prawidłowego schnięcia jest zastosowanie wygrzewania posadzki anhydrytowej, dzięki czemu dowiemy się, że posadzka jest sucha na całej grubości.
Zaprawa cementowa musi być zbrojona, najczęściej zaleca się jej sezonowanie, poleca się polewanie wodą, gotowa zaś do kolejnego etapu jest dopiero po około 4 tygodniach. Najczęściej jest nierówna, co generuje dodatkowe koszty i więcej czasu, by zakończyć prace wykończeniowe.
W związku z tym, że parametry wylewki cementowej i anhydrytowej są różne, na korzyść anhydrytu, to właśnie zaprawa cementowa będzie grubsza. Anhydryt przy niedużej grubości spełnia wszystkie niezbędne parametry, których nie jest w stanie przy tej grubości osiągnąć zaprawa cementowa. Dzięki cienkiej warstwie wylewki ogrzewaniem podłogowym można dużo łatwiej sterować. Podłoga szybciej się nagrzewa, osiągając docelową wartość i też stosunkowo długo trzyma ciepło. Warto też nadmienić, że w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym zaprawa cementowa może stworzyć pustki, w których pozostaje powietrze. Jest to wada, gdyż powietrze to izolator, co niewątpliwie wpływa na jakość ogrzewania i na utrzymanie ciepła.
Reasumując, na rynku pierwotnym w realizacjach deweloperskich bardzo często można spotkać zaprawę cementową, jeśli jednak zakładamy budowę własnego domu, w którym chcemy korzystać z ogrzewania podłogowego, doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wylewki anhydrytowej, która ma sporo zalet i choć jest droższa, to w późniejszym użytkowaniu, czy nawet podczas montażu okładziny podłogowej, będzie rozwiązaniem idealnym.
Odbiór techniczny lokalu to jedna z ważniejszych rzeczy, jakie powinniśmy wykonać przed odbiorem kluczy do naszego mieszkania deweloperskiego. Wielu z Państwa zapewne zastanawia się dlaczego? Otóż odpowiedzią na to pytanie są różnego rodzaju niedociągnięcia oraz usterki powstające w trakcie budowy. Co gorsza, wiele z tych wad nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. W praktyce okazuje się, że niemalże każda budowa jest nimi obciążona. W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo, co należy zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być tutaj zlecenie odbioru technicznego nieruchomości naszym inżynierom z firmy Pewny Lokal. Dzięki posiadanej wiedzy, doświadczeniu, oraz odpowiednim narzędziom, są oni w stanie wykryć różnego rodzaju usterki techniczne. Przykładem tego typu usterki, może być na przykład problemy z wylewką. Ponadto nasi inżynierowie sprawdzą Państwa nieruchomość pod kątem zgodności ze standardami zawartymi w umowie deweloperskiej. Na koniec sporządzają oni dla Państwa protokół odbioru technicznego nieruchomości. Dokument ten zawiera listę wszystkich wykrytych przez naszych inżynierów usterek oraz niedociągnięć. Po przedstawieniu go deweloperowi ma on 14 dni na ustosunkowanie się do niego oraz 30 na usunięcie wykrytych usterek. W ten sposób mogą Państwo uniknąć różnego rodzaju dodatkowych kosztów związanych z samodzielnym usunięciem usterki. Między innymi z tego powodu odbiór techniczny nieruchomości przeprowadza się przed przekazaniem do niej kluczy. Jeżeli z jakiegoś powodu deweloper odmówi usunięcia usterek, dokument ten może stanowić podstawę do wystąpienia na drogę prawną.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!