Własny dom to marzenie wielu Polaków. Wiąże się jednak ze sporym nakładem finansowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Niektórzy będą jednak mogli spełnić swoje marzenie, gdyż już za niecały miesiąc rusza program Bezpieczny kredyt 2%. Dzięki niemu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt, z którego środki będą mogły być wykorzystane na zakup działki i budowę. Dlatego coraz więcej Polaków, już szuka informacji, jak będą kształtować się ceny działek budowlanych w najbliższym czasie. O tym w dzisiejszym artykule.
Są trzy główne czynniki wpływające na cenę działki budowlanej. Pierwszym z nich jest jej lokalizacja. W dużych miastach zakup działki w samym centrum jest niemal niemożliwy. Dlatego zainteresowaniem cieszą się działki tuż za granicą miasta, ale z szybkim dojazdem do centrum. W ten sposób można mieć 2w1 - cieszyć się udogodnieniami miasta, jednocześnie odpoczywając po pracy z dala od zgiełku.
I właśnie za takie działki musimy zapłacić najwięcej. Co więcej, jeżeli działka znajduje się na „prestiżowym” osiedlu, położona jest w widokowym miejscu lub w sąsiedztwie parku krajobrazowego, zbiornika wodnego lub rezerwatu, to dodatkowo winduje to jej cenę.
Ceny działek budowlanych w małych miejscowościach czy wsiach są znacznie niższe niż działki o identycznej powierzchni w dużych miastach lub na ich obrzeżach.
Drugim czynnikiem, który decyduje o cenie działek budowlanych, jest jej „uzbrojenie” i infrastruktura. Doprowadzenie mediów — prądu, wody, gazu czy kanalizacji wiąże się dużym kosztem i nakładem czasu. Tak samo wykonanie drogi, jeżeli teren nie znajduje się przy drodze gminnej. Nic więc dziwnego, że sprzedający w cenie działki budowlanej stara się zrekompensować sobie trud doprowadzenia ich na działkę.
Jeżeli mamy ograniczony budżet, możemy znaleźć działkę bez doprowadzonych mediów. Wtedy cena działki budowlanej będzie niższa. Warto jednak wtedy zorientować się u dostawców prądu oraz w gminie lub urzędzie miasta, jaki byłby koszt, gdybyśmy sami chcieli się tym zająć. Może się okazać, że łączna kwota za doprowadzenie mediów, utwardzenie drogi i zakup będzie wyższa, niż gdybyśmy od razu kupili „uzbrojoną” działkę.
Trzecim czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na cenę działki budowlanej, jest jej powierzchnia i kształt. Im większa działka, tym większe mamy możliwości. Nie musimy ograniczać się w wyborze projektu budowlanego. Jednak za większą działkę zapłacimy więcej. Wyjątkiem jest tutaj tylko działka o podłużnym kształcie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Na długiej, ale wąskiej działce, postawienie budynku będzie związane z koniecznością przygotowania specjalnego projektu, co przełoży się na koszt całej inwestycji.
Na razie, próżno szukać analiz ekspertów, którzy wskazywaliby, jak będą kształtować się ceny działek budowlanych w najbliższych miesiącach czy w perspektywie roku. Ostatnie 3 lata pokazały, że sytuacja społeczno-gospodarcza może szybko ulegać zmianom.
Wraz z ze wzrostem zainteresowania działkami po pandemii i inflacją wzrosły ceny działek budowlanych. Później przyszły wzrosty ceny materiałów i obniżenie zdolności kredytowej, co spowodowało obniżenie zainteresowania zakupem działki. Wielu Polaków odłożyło marzenie na później. Wysokie ceny działek budowlanych jednak pozostały i utrzymują się na zbliżonym poziomie, co w roku 2022.
Według analiz portalu Nieruchomości-online.pl, w I kwartale 2023 r. tylko w 4 miastach wojewódzkich nastąpił wzrosty średnich cen ofertowych działek budowlanych: Łodzi (342 zł/m kw., wzrost o 56 zł), Bydgoszczy (298 zł/m kw., wzrost o 32 zł), Krakowie (472 zł/m kw., wzrost o 28 zł) i Wrocławiu (516 zł/m kw., wzrost o 20 zł).
Obniżki zaobserwowano jedynie w Toruniu (452 zł/m kw., spadek o 34 zł), Szczecinie (408 zł/m kw., spadek o 29 zł) i Opolu (277 zł/m kw., spadek o 21 zł).
Analitycy portalu przewidują, że obecne wysokie ceny działek budowlanych pozostaną na podobnym, wysokim poziomie.
Jednak, jeżeli weźmiemy pod uwagę wspomniany na początku, program Bezpieczny kredyt 2% i przewidywane stopniowe obniżanie się inflacji, to może to spowodować wzrost zainteresowania budową przez prywatnych inwestorów, a w konsekwencji kolejnym wzrostem cen. Czy tak faktycznie będzie, dopiero się okaże?
Zakup działki budowlanej, na którym powstanie w przyszłości nasz dom jest kluczowym momentem w procesie inwestorskim. Musimy kierować się nie tylko oceną wizualną, ale przede wszystkim powinniśmy upewnić się, czy zakup jest dla nas bezpieczny.
Nieuregulowane sprawy spadkowe, obciążenia hipoteką czy restrykcyjne warunki zabudowy mogą nie tylko skutecznie utrudnić postawienie wymarzonego domu, ale, co więcej, mogą wiązać się z niezaplanowanymi wydatkami lub problemami. Dlatego przed zakupem niezbędny jest audyt prawny nieruchomości.
Podczas takiego audytu, prawnicy Pewnego Lokalu sprawdzają księgę wieczystą nieruchomości gruntowej, analizują warunki zabudowy czy sprawdzają inne rejestry, w których mogłyby znaleźć się informacje dotyczące konkretnej działki. Po przeprowadzeniu audytu otrzymasz raport, w którym zebrane zostaną wszystkie te informacje. Zyskasz pewność, że działka jest wolna od prawnych, a cena działki budowlanej jest „uczciwa”.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!