W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest cesja umowy deweloperskiej, jakie informacje o cesji znajdziemy w Kodeksie cywilnym oraz jaki jest koszt cesji. Zapraszamy do czytania.
Ludzie, chcąc zainwestować zarobione środki, często wybierają nieruchomości. Kupują mieszkania z rynku pierwotnego bądź z drugiej ręki. Coraz popularniejsze staje się również odkupowanie nowych, niewybudowanych jeszcze lokali. I tu pojawia się możliwość wykonania cesji umowy deweloperskiej podczas zakupu takiego mieszkania deweloperskiego. Poniższy artykuł przybliży temat wspomnianej cesji, jak również kwestie praw oraz obowiązków pojawiających się przy podpisaniu umowy z deweloperem.
Cesja to rodzaj umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy wierzycielem (cedentem) a osobą trzecią (cesjonariuszem). Na jej podstawie wierzyciel przenosi na nabywcę daną wierzytelność. Na mocy cesji cesjonariusz zostaje uprawniony do żądania od osoby dłużnej, by wykonała określone świadczenie. I tak przy cesji umowy deweloperskiej wierzycielem jest pierwotny nabywca, a cesjonariuszem nowa osoba, która przejmie zobowiązania wobec dewelopera i w przyszłości stanie się właścicielem mieszkania. W takiej konfiguracji deweloper występuje jako dłużnik, a samą wierzytelnością jest zapłacenie określonej kwoty za lokal na rzecz firmy deweloperskiej.
Na rynku nieruchomości cesje związane są głównie z inwestycjami jeszcze nieukończonymi. W takiej sytuacji wierzytelność nie dotyczy przejęcia lokalu, ale nabycia do niego praw. Najistotniejszym celem jest przejęcie wierzytelności przez nabywcę i utrata jej przez cedenta. Tym sposobem cesjonariusz staje się wierzycielem i to dla niego deweloper będzie musiał dostarczyć mieszkanie oraz przenieść prawo własności.
Regulacje dotyczące cesji praw z umowy deweloperskiej zostały opisane w Kodeksie cywilnym. Przede wszystkim cesja musi zostać spisana pod rygorem nieważności w formie pisemnej (zachęcamy jednak do formy aktu notarialnego).
Kolejny istotny aspekt to fakt, że jest to typ umowy wzajemnej, co znaczy, że obie strony są zarówno wierzycielami, jak i dłużnikami. W związku z tym cedent i cesjonariusz mają i swoje prawa, jak również i obowiązki. W artykule 519 Kodeksu cywilnego opisano zasady dotyczące przejęcia obowiązków przez cesjonariusza. Cedent z kolei zobowiązany jest do realizacji nieruchomości i przeniesienia prawa własności na cesjonariusza. To od dewelopera zależy, czy zgodzi się on na zapis cesji w umowie deweloperskiej.
Co ważne, to bez jego zgody nie może zostać ona mieć miejsca. I tak w umowie może zostać umieszczony paragraf dotyczący cesji bądź zostać sporządzone odrębne oświadczenie w formie pisemnej. Taki zapis będzie formą zabezpieczenia dla cesjonariusza. Aczkolwiek też będzie pociągał go do odpowiedzialności, gdy spóźni się z płatnościami na rzecz dewelopera.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wysokość cesji zależy od kilku aspektów i zwykle obciąża ona stronę kupującą. Przy formie aktu notarialnego dochodzi koszt notariusza oraz całej niezbędnej dokumentacji. Do tego wymagane jest reprezentowanie dewelopera przez pełnomocnika. Ostatecznie, więc warto dopytać zawczasu o konkretny koszt cesji, tak by móc przygotować się finansowo. Zwykle trzeba mieć na uwadze, że większe lokale będą wpływać na większy wydatek. Dodatkowo należy pamiętać o opodatkowaniu cesji umowy deweloperskiej, które wynosi 8%.
Aczkolwiek powinno się mieć świadomość, że kwalifikacja wielkości podatku może być inna i w niektórych przypadkach może być to nawet 32%! Zalecamy zatem do skrupulatnej analizy, która pomoże uniknąć niemiłych niespodzianek oraz problemów finansowych.
Zawarcie umowy cesji umowy deweloperskiej to duża odpowiedzialność. Powinno się zweryfikować dokładnie jej zapisy, formę oraz koszta. W razie potrzeby nasza firma Pewny Lokal z przyjemnością pomoże w audycie prawnym i wskaże ewentualne rozbieżności czy niekorzystne zapisy. Nasi prawnicy od lat wspierają nabywców w bezpiecznym zakupie wymarzonej nieruchomości. Analizujemy umowy, dokumenty i proponujemy zmiany w zapisach. Rozjaśniamy też poszczególne wątpliwości i zwracamy uwagę na zbędne ryzyko. W razie pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!