Zamów pomoc prawną

Transze dla dewelopera

Wielu nabywcom sprawia problem rozróżnienie czym są transze dla dewelopera a czym raty płatności wynikające z harmonogramu płatności. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Kupno mieszkania - inwestycja

Dla wielu z nas inwestycja, jaką jest kupno mieszkania czy domu, jest najpoważniejszą inwestycją w życiu. Bardzo często wiąże się to z wieloletnim gromadzeniem oszczędności, a niejednokrotnie – z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Nic więc dziwnego, że nabywcy martwią się o swoje pieniądze i chcą aby te środki były jak najlepiej zabezpieczone.

Mieszkaniowy rachunek powierniczy

Ustawę deweloperską wprowadzono w związku z koniecznością uregulowania stosunków związanych z zawieraniem umów deweloperskich, ale również w celu zapewnienia szczególnej ochrony nabywcy. Zgodnie z przepisami ustawy, do obowiązków dewelopera należy m.in. prowadzenie mieszkaniowego rachunku powierniczego. Wyróżniamy cztery rodzaje tego środka ochrony w postaci:

  • zamknięty rachunek powierniczy;
  • otwarty rachunek powierniczy z gwarancją ubezpieczeniową;
  • otwarty rachunek powierniczy z gwarancją bankową;
  • otwarty rachunek powierniczy bez gwarancji.
     

Najbezpieczniejszym z nich jest zamknięty rachunek powierniczy, natomiast zdecydowana większość deweloperów decyduje się na zapewnienie nabywcy otwartego rachunku powierniczego bez dodatkowych gwarancji, głównie ze względu, iż jest on najtańszy dla dewelopera.

Harmonogram płatności

Raty, które jest obowiązany zapłacić nabywca na poczet ceny nabycia lokalu wpłaca się na jeden ze wspomnianych wyżej rachunków powierniczych. Płatności te powinny być dokonywane zgodnie z harmonogramem płatności, określającym wysokość raty i termin jej płatności.

Innym harmonogramem, z którym się zetkniemy zawierając umowę deweloperską będzie harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego wyrażony w etapach. Nie należy jednak utożsamiać płatności rat z etapami przedsięwzięcia, ponieważ z reguły występują one niezależnie od siebie.

Transze dla dewelopera

Jak już wspomnieliśmy, raty wpłacane przez nabywcę zgodnie z harmonogramem płatności a harmonogram inwestycji opisany w etapach to nie to samo. Zgodnie z ustawą deweloperską inwestycja musi zostać podzielona na etapy – minimum 4, maksymalnie 10. Z etapami wiąże się szacunkowy podział kosztów każdego z nich, który nie może być niższy niż 10% i wyższy niż 25% ceny. Oznacza to, że może dojść do sytuacji, kiedy deweloper w harmonogramie płatności podzieli cenę na niewiele rat i na bardzo wczesnym etapie inwestycji nabywca będzie musiał zapłacić niemalże pełną cenę. Spokojnie – pieniądze te są wówczas ulokowane na wytypowanym przez dewelopera rachunku powierniczym a zatem nie trafiają od razu bezpośrednio do dewelopera. To właśnie bank wypłaca deweloperowi poszczególne transze, które są uzależnione od etapu wynikającego z harmonogramu inwestycji i procentowego oznaczenia kosztu realizacji danego etapu. Jak mówiliśmy na wstępie, deweloperzy najczęściej decydują się na otwarty rachunek powierniczy. Można więc być spokojnym, ponieważ bank wypłaca deweloperowi środki zgromadzone na tym rachunku po stwierdzeniu zakończenia danego etapu realizacji przedsięwzięcia. Ponadto, bank dokonuje kontroli zakończenia takiego etapu jeszcze przed dokonaniem wypłaty kolejnej transzy.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 9 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka