Co można wybudować na działce rolnej bez pozwolenia 2024

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Co można wybudować na działce rolnej bez pozwolenia

Planujesz kupić działkę rolną? Przed zakupem dowiedz się przede wszystkim, co możesz na niej wybudować. W poniższym artykule wyjaśniamy, co możemy wybudować na działce rolnej bez pozwolenia na budowę, czy możesz kupić działkę rolną, jeśli nie jesteś rolnikiem. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Co można postawić na działce rolnej?

W Polsce istnieją pewne ograniczenia co do tego, co można postawić na działce rolnej. Warto o nich pamiętać, bo ograniczenia mogą sprawić, że nie będziesz mógł korzystać ze swojego terenu tak, jak zamierzałeś. Koniecznie więc trzeba jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji upewnić się, czy możesz postawić dany rodzaj budynku. 

Zgodnie z polskim prawem działki rolne są przewidziane głównie na cele rolnicze i leśne. Stąd właśnie wynika ograniczenie co do ich zabudowy.

Na działkach rolnych można stawiać budynki gospodarcze, czyli takie, które są związane z prowadzeniem działalności rolniczej. Są to magazyny na maszyny czy zboże, obory, stajnie i inne obiekty przeznaczone dla zwierząt. Wszystkie te budynki muszą spełniać wymagania określone we właściwych przepisach. 

Na działkach rolniczych można stawiać także: altany, wiaty lub małe budynki rekreacyjne, czyli inaczej — domki letniskowe. Domki te muszą spełniać określone wymogi co do powierzchni. Oprócz tego nie mogą być zamieszkałe na stałe, a jedynie sezonowo, czasowo lub okazjonalnie. W rzeczywistości najczęściej są zamieszkiwane latem, kiedy to mogą być ciekawym miejscem do spędzenia urlopu z dala od miejskiego zgiełku. Trzeba koniecznie podkreślić, że wymogi co do tego, jak powinien zostać skonstruowany dom, są określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma go dla danej gminy, to należy wystąpić do urzędu danego samorządu po to, by wprowadzić w nim zmiany. Warto jednak podkreślić, że gmina nie ma obowiązku się na nie zgadzać.

Wspomniany domek zgodnie z artykułem 29 ustawy punkt 16 prawa budowlanego wskazuje, że tego typu budynek wolnostojący służy do okresowego wypoczynku i jego budowa musi pozostać zgłoszona! Dodatkowo wymagane jest także spełnienie następujących wytycznych:

  • nieprzekroczenie powierzchni budynku ponad 35 metrów 2,
  • domek letniskowy musi być parterowy, a ewentualne poddasze pozostać nieużytkowe,
  • na każde 500 m 2 działki może przypaść wyłącznie jeden taki budynek letniskowy.

Niezastosowanie się do powyższych zasad związane będzie z koniecznością wystąpienia o pozwolenie na budowę! Tu jeszcze trzeba podkreślić, że taka budowa domku letniskowego na terenie nie objętym MPZP wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy (zgodnie z art. 4 ust. 2 na bazie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Chcąc otrzymać informacje o warunkach zabudowy, należy złożyć w urzędzie gminy (miasta) wniosek, który obejmie: dane wnioskodawcy, adres nieruchomości i teren działki, opis budynku wraz z informacjami o zaopatrzeniu go w media i sposobie odprowadzania ścieków. Tu należy liczyć się z dość długim okresem na wydanie stosownej decyzji!

Domek letniskowy na działce rolnej 2024

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Nie można zapominać też o walorach funkcjonalnych domków letniskowych, które można stawiać także na działkach rolnych. Warto pamiętać, że dzięki nim można wiele zaoszczędzić na hotelach i pensjonatach, a wakacyjne wyjazdy staną się wyjątkowo łatwe do zorganizowania. Domek letniskowy na działce rolnej pozwoli zapomnieć Ci o rezerwacjach czy braku wolnych pokoi. Dzięki niemu będziesz mógł zrelaksować się na łonie natury, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę... a co najważniejsze — będziesz u siebie, więc będziesz czuć się swobodnie.

Domek letniskowy na działce rolnej z pewnością jest też dobrym sposobem na uchronienie oszczędności przed inflacją. Dzięki temu, że zainwestujesz je we własną nieruchomość, to z pewnością Twoje pieniądze nie stracą na wartości, ale będą pracować na siebie. Jeśli w przyszłości znudzi Ci się korzystanie z własnego domku letniskowego, będziesz mógł sprzedać go i jest duża szansa na to, że zrobisz to ze sporym zyskiem. 

Domek letniskowy możesz wykorzystać do rekreacji, a jeśli będzie on położony w malowniczej okolicy — także do zarabiania pieniędzy przez cały rok. W terminach, w których nie planujesz korzystać z domku, możesz przecież wynajmować go turystom, którzy tak jak Ty szukają spokoju i ciszy. W ten sposób możesz w pełni wykorzystać potencjał swojej nieruchomości i czerpać z niej najwięcej korzyści. Pamiętaj też, że domek letniskowy na działce będzie świetnym miejscem do spotkań ze znajomymi i rodziną przy ognisku lub grillu. Wystarczy tylko, że zdecydujesz się na inwestycję

Zgłoszenie budowy domku letniskowego na działce rolnej

Zgodnie z treścią poprzedniego nagłówka, mimo iż nie musimy otrzymać pozwolenia na domek letniskowy, to konieczne jest zgłoszenie takiej budowy. Takowe zgłoszenie powinno trafić do organu administracji architektoniczno-budowlanej w formie papierowej bądź elektronicznej. Kompletne zgłoszenie obejmuje następujące elementy:

  • termin, rodzaj, miejsce i zakres planowany robót budowlanych,
  • dokument potwierdzający prawo własności dotyczący danego terenu,
  • ewentualnie szkice planowanego budynku.

Brak takiego zgłoszenia bądź pominięcie, jakiś jego element może mieć dla osoby budującej dotkliwe konsekwencje prawne, a nawet finansowe. Jeśli masz, jakieś wątpliwości związane z tematami prawnymi to zapraszamy do konsultacji z prawnikami z naszej firmy Pewny Lokal! Z przyjemnością zadbamy o Twój interes, analizę dokumentów oraz pokierowanie w całym procesie.

Ryzyko budowy domu bez pozwolenia na działce rolnej

Bez wątpienia dom bez pozwolenia na działce rolnej ma sporo zalet. Dla wielu osób może on być jedyną szansą na postawienie własnego domu i cieszenie się swobodą, jaką daje prywatna nieruchomość. Rozpatrując zalety, warto też zwrócić uwagę na ewentualne ryzyko, jakie towarzyszy takim inwestycjom.

Największym ryzykiem, jakie może być związane z postawieniem domu bez pozwolenia na działce rolnej, jest zebranie odpowiedniej dokumentacji. Pozwolenie nie jest wymagane wyłącznie w przypadku budynków, które spełniają szereg określonych wymogów. Stawiając dom, musisz mieć pewność, że możesz skorzystać z przywileju, jakim jest brak konieczności uzyskiwania pozwolenia. Gdyby jednak już po wybudowaniu budynku okazało się, że nie spełnia on wymienionych w ustawie norm, to należy przeprowadzić procedurę jego legalizacji. 

Drugą bardzo ważną kwestią jest mylenie pojęć przez inwestorów. Dom bez pozwolenia stawiany na działce rolnej wciąż musi zostać zgłoszony. Nie oznacza to więc całkowitego zwolnienia ze składania w urzędzie dokumentów. Oczywiście zgłoszenie zawiera zdecydowanie mniej elementów niż wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, a cały proces trwa krócej. Nie można jednak zapominać, że zgłoszenie jest niezbędne, a budowa bez niego będzie wiązała się z konsekwencjami prawnymi m.in.: karą finansową czy w skrajnych wypadkach nawet koniecznością rozbiórki budynku. Jest to dość poważne ryzyko, ale bardzo łatwo go uniknąć. Wystarczy na wszystkich etapach budowy korzystać z pomocy fachowców.

Dlaczego warto postawić dom na zgłoszenie na działce rolnej?

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

  • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
  • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
  • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Nie ma wątpliwości, że dom na zgłoszenie na działce rolnej to bardzo dobry pomysł. Przede wszystkim pozwala on na wydajne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i podniesienie jej wartości. Działki rolne mają przecież zdecydowanie niższe ceny niż działki budowlane ze stojącymi na nich domami. Inwestycja jest więc bardzo prostym sposobem na podniesienie wartości własnej ziemi i równocześnie zapewnienie sobie wygodnego miejsca do zamieszkania. Nie możemy zapominać, że umożliwiono stawianie domów bez pozwolenia, a jedynie na zgłoszenie po to, by ułatwić i przyspieszyć cały proces inwestycyjny. Dzięki temu można na tym wyłącznie skorzystać. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni projekt domu, który spełnia wszystkie wymogi tego, by do jego budowy wystarczyło wyłącznie zgłoszenie.

Uproszczenie procedury pozwoli Ci wprowadzić się do gotowego domu zdecydowanie szybciej, niż gdybyś musiał zmagać się z kwestiami związanymi z uzyskaniem pozwolenia. Jeśli chcesz przyspieszyć formalności, powinieneś skorzystać z pomocy fachowców, którzy pomogą Ci w prawidłowym przygotowaniu zgłoszenia, tak by, jak najszybciej można było rozpocząć prace budowalne. 

Jeśli chodzi o dom na zgłoszenie na działce rolnej, to może on też okazać się świetnym sposobem na zabezpieczenie oszczędności. W przeciwieństwie do pieniędzy odłożonych na koncie, czy w skarpecie, nieruchomość nie straci na wartości nawet przy wysokiej inflacji. Dzięki temu Twoje pieniądze będą bezpieczne, a Ty będziesz mógł dobrze je wykorzystać i cieszyć się nimi w przyszłości.

Jak wybrać projekt pod budowę domu na zgłoszenie?

Budowa domu na podstawie zgłoszenia to bardzo korzystna zmiana z punktu widzenia osób chcących wybudować niewielkie domy dla swoich rodzin. Dzięki temu, że można wybudować dom, którego powierzchnia nie przekracza 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę, takie domy stają się tańsze w realizacji. Aby wybrać dom, który spełni wszystkie kryteria, warto poszukać w sieci gotowych projektów. Największe biura projektowe specjalizujące się w projektowaniu domów jednorodzinnych mają na swoich stronach zakładkę z projektami domów nie wymagających pozwolenia na budowę. Tam możemy znaleźć wiele interesujących projektów. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wielkość pomieszczeń.

W niewielkich domach często zdarza się, że architekci projektują niewielkie pokoje, łazienki czy schowki. Warto przyjąć kryterium, żeby żaden pokój nie miał mniej niż 8-9 metrów kwadratowych. Takie rozwiązanie sprawi, że dom będzie komfortowy dla wszystkich jego mieszkańców.

Decydując się na budowę tak niewielkiego domu, raczej możemy zapomnieć o wbudowanym w bryłę budynku garażu. Niektóre projekty mają dostępną taką opcję, jednak jest ich stosunkowo niewiele.

Jaka działka nada się pod dom na zgłoszenie budowy?

Dom na zgłoszenie można wybudować zarówno na działce budowlanej, jak i na rolnej czy rolno-budowlanej. Co ciekawe, prawo zakłada, że takich domów można na działce postawić kilka, jeśli powierzchnia działki przekracza 500 metrów kwadratowych. Prawo zakłada, że na każde 500 metrów kwadratowych działki wznieść można dokładnie 1 dom na zgłoszenie. Jednocześnie możliwe jest postawienie takiego domu na działce, której powierzchnia jest mniejsza, niż 500 metrów kwadratowych. Co ważne, dom na zgłoszenie można wybudować tylko do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Normy budowlane oraz prawo budowlane muszą być ściśle przestrzegane w czasie budowy. Należy pamiętać, że wybrany przez nas dom musi spełniać założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego oraz musi być ustawiony w odległości minimum 3 m od granicy działki ścianą bez okiem oraz 4 m ścianą z oknami.

Czy możesz kupić działkę rolną, jeśli nie jesteś rolnikiem?

Chcąc kupić działkę rolną, nie trzeba być rolnikiem, jeśli jej powierzchnia nie przekracza 30 arów, czyli 3000 metrów kwadratowych. W przypadku większych działek (do 1 hektara) osoba nie będąca rolnikiem musi uzyskać zgodę na zakup działki od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jest tu jednak jeszcze jedna furtka - jeśli na działce rolnej o powierzchni do 50 arów stoi budynek wzniesiony przed 30 kwietnia 2016 roku, można taką działkę nabyć bez dodatkowych warunków.

Prawo budowlane a całoroczny dom bez pozwolenia na budowę

Obecnie można wybudować całoroczny dom bez pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 70 metrów kwadratowych. Taki dom wybudować może każdy pod warunkiem, że zrobi to na działce, która się do tego nadaje. Należy jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem prac budowlanych wystosować zgłoszenie do starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu, na terenie którego ma miejsce budowa. Jeśli po upływie 21 dni nie otrzymamy sprzeciwu z urzędu, możemy rozpoczynać budowę.

Budowa domu w Polsce a plan zagospodarowania

Każdy budynek wznoszony w Polsce musi spełniać założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli budynek miałby w jakikolwiek sposób ten plan naruszać, należy zgłosić się z tym do Urzędu Gminy. Urząd może wprowadzić zmiany w MPZP lub nie wyrazić zgody na budowę takiej nieruchomości. W MPZP znajdziemy informacje m.in o maksymalnej powierzchni zabudowy, minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, maksymalnej wysokości budynków czy rodzaju dachu oraz dopuszczalnych kątach jego nachylenia.

Czym jest obszar oddziaływania?

Obszar oddziaływania obiektu to teren znajdujący się w otoczeniu danego obiektu, w którym obowiązują pewne ograniczenia w zagospodarowaniu terenu — np. nie ma możliwości stawiania w tym obszarze budynków mieszkalnych lub jest ograniczona ich wysokość czy szerokość. Mogą też obowiązywać utrudnienia w dostępie do kanalizacji, zakłócenia elektryczne, hałas, drgania czy inne, szkodliwe czynniki. Ważne jest, aby przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę poprawnie wyznaczyć obszar oddziaływania. W sytuacji wystąpienia później jakichś trudności dobrze wyznaczony obszar oddziaływania może pomóc nam w ubieganiu się o ewentualne odszkodowanie.

Zmiana przeznaczenia działki rolnej w MPZP

Osoby posiadające działkę rolną, które chcą na niej budować, a nie są rolnikami i obawiają się ewentualnych problemów, mogą ubiegać się o zmianę przeznaczenia działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Chcąc zmienić działkę rolną w budowlaną, lub rekreacyjną trzeba złożyć wniosek do urzędu gminy. Tu jednak warto wiedzieć, że taka zmiana zależna jest od klasy posiadanego gruntu. Otóż przy klasie niżej niż III zmiana jest stosunkowo prosta i pozwolenie urzędu gminy umożliwia bezproblemową budowę. Trudniej jest przy gruntach z klasy I do III, gdzie możliwość ta ogranicza się do działek o wielkości nieprzekraczającej 0,5 hektara. Ponadto wymagana jest również zgoda ministra ds. rozwoju wsi, którą pomaga uzyskać wójt, burmistrz, albo prezydent miasta.

Jedynie w szczególnej sytuacji podczas budowy domku sezonowego na działce rolnej możliwe jest łagodniejsze odniesienie się do kwestii wysokiej klasy gruntu. Ten przypadek został opisany w art. 7 ust. 2A ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który mówi, że:

  • działka nie może być większa niż 0,5 hektara
  • przynajmniej połowa powierzchni zwartej części gruntu musi zawierać się w obszarze zwartej zabudowy
  • działka leży w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej oraz w odległości nie większej niż 50 metrów od granicy najbliższej działki budowlanej.

Spełnienie tych trzech warunków znacząco ułatwi zmianę przeznaczenia działki i rozpoczęcie prac budowlanych planowanego domku letniego. Oczywiście wciąż trzeba będzie mieć na uwadze zgłoszenie takiej budowy w celu dopełnienia formalności i budowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zapoznaj się z naszą oferta usługi analizy stanu formalnego działki przed kupnem. Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych, inżynieryjnych oraz geotechnicznych audytach nieruchomości, w tym działek. W ramach audytu działki sprawdzimy m.in. potencjalnie niepokojące wpisy w księgach wieczystych gruntu, ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania, kwestie odrolnienia działki, czy też jej położenia na terenach zalewowych lub chronionych. Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 13711 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka