Kątownik budowlany — co warto wiedzieć?

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Kątownik budowlany - co to jest, do czego służy, kiedy używać?

Jedna z najbardziej rozwijających się branż jest przemysł budowlany. Inżynierowie prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, a dzięki nowoczesnym technologiom można postawić dom nawet w kilka dni. Tym bardziej zaskakuje fakt, że niektóre proste narzędzie nie uległy modzie na unowocześnienie i dalej są wykorzystywane do budowy. Jednym z takich narzędzi jest właśnie kątownik budowlany. Czym on dokładnie jest? Jakie ma najczęstsze zastosowanie? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Co to jest kątownik budowlany?

Najpopularniejsza definicja kątownika budowlanego wskazuje, że jest to element konstrukcyjny, który jest powszechnie stosowany w budownictwie i stolarstwie. Swoim kształtem przypomina literę „L" i składa się z dwóch ramion, które tworzą kąt prosty między nimi.

W zależności od modelu krawędzie kątownika mogą mieć taką samą lub różną grubość. Zastosowanie grubszej krawędzi sprawia, że kątownik można łatwiej oprzeć na obrabianej powierzchni. Jedno z ramion kątownika zwykle wyposażone jest w podziałkę, która umożliwia dokładne określenie odległości. Dzięki temu, że kątowniki budowlane są dostępne w różnych wariantach, rozmiarach i grubościach, można je stosować podczas różnorodnych pracach i projektach. Kątowniki budowlane najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, hartowanej lub konstrukcyjnej.

Kątownik budowlany czy stolarski?

Kątowniki budowlane występują najczęściej w kilku wariantach. Na przykład:

  • kątowniki krawędziowe płaskie,
  • kątowniki krawędziowe z grubym ramieniem,
  • kątowniki powierzchniowe płaskie,
  • kątowniki powierzchniowe z grubym ramieniem,
  • kątowniki ze stopką powierzchniową,
  • kątowniki krawędziowe pełne oraz
  • kątowniki walcowe.


Kątownik podczas odbioru technicznego — może mieć różne rodzaje i zastosowania.Kątownik ma na celu jedno proste, acz kluczowe zdanie — wykazać dwie płaszczyzny przecinają się pod kątem prostym. W rękach fachowców to prawdziwe narzędzie do zadań specjalnych.


Podział ten jest jednak stosowany głównie przez doświadczonych fachowców. Jeżeli sami chcielibyśmy poszukać kątowników budowlanych, to możemy się zdziwić, jak szeroka jest definicja kątownika budowlanego i jak często nazwy różnych kątowników są ze sobą zamienione. 

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Niekiedy te same kątowniki nazywane są kątownikami budowlanymi, innym razem stolarskim, a jeszcze innym — kątownicą budowlaną. A nazewnictwo zależy od producenta. Wszystkie jednak służą temu samemu celowi — upewnieniu się, że dwie płaszczyzny przecinają się pod kątem prostym. Niektóre kątowniki posiadają także klasy dokładności. Najczęściej są to kątowniki ślusarskie i wykonane są w czterech klasach dokładności: 00, 0, 1 oraz 2. Natomiast kątowniki stolarskie i budowlane są narzędziami poza klasowymi.

Niekiedy kątownikami budowlanymi nazywane są także elementy metalowe służące do łączenia dwóch powierzchni pod kątem prostym. Dzięki nim szybko połączymy elementy na budowę altany, szopy czy do zamontowania innych elementów konstrukcyjnych w budynku.

Pod hasłem kątownik budowlany znajdziemy nierzadko także wsporniki. Zarówno proste, jak i te bardziej dekoracyjne, które posłużą nam do skręcania mebli lub zamontowania półki na ścianie.

Kątownik budowlany obowiązkowy podczas odbioru technicznego i deweloperskiego

Jednym z elementów sprawdzanych podczas odbioru technicznego lub deweloperskiego mieszkania są kąty proste i narożniki. Ich brak nie stanowi tylko defektu kosmetycznego (przy małej skali problem dostrzeże tylko wprawione oko fachowca). Wpływa jednak na dalsze koszty wykończenia mieszkania.

Przykładowo, brak kąta 90 stopni w narożniku może przyczynić się do problemów z dopasowaniem zabudowy kuchennej. Będziemy mieć problem z wysunięciem szafki lub wręcz przeciwnie. Powstanie nieestetyczna szpara, z która trzeba będzie coś zrobić. W przypadku zabudowy na wymiar problem jest mniejszy, lecz stolarz może zażądać wyższej kwoty ze względu na czasochłonność poprawek. 

Dlatego przed zakupem mieszkania lub podczas odbioru deweloperskiego warto sprawdzić kąty, by oszczędzić sobie w przyszłości problemów. Jak? Między innymi dzięki zastosowaniu kątownika budowlanego.

Do weryfikacji katów najczęściej wykorzystuje się kątownik o wymiarach 50/100 cm lub 100/100 cm. Odchyłki powinniśmy mierzyć na dłuższym ramieniu kątownika 100 cm. Jeżeli pomiar wskaże odchyłki lub chcemy mieć pewność, że poprawnie dokonaliśmy pomiaru, to, powinniśmy obrócić kątownik i ponownie sprawdzić położenie ścian. W ten sposób sprawdzimy, czy odchyłka to wynik błędu budowlanego, czy może jest spowodowana tylko zgrubieniem w warstwie tynku.

Szczegółowy opis poprawności badania katów przy pomocy kątownika budowlanego został ujęty w normie PN-B-70-10100, która jest stosowana do badania tynków gipsowych kładzionych mechanicznie. Zgodnie z zapisami normy, dopuszczalne odchyłki w przypadku kątów prostych mogą wynosić 4 mm na 1 metr.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwacja online
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 180 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?

Rezerwacja online

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Co to odbiór techniczny?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka