Jedna z najbardziej rozwijających się branż jest przemysł budowlany. Inżynierowie prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, a dzięki nowoczesnym technologiom można postawić dom nawet w kilka dni. Tym bardziej zaskakuje fakt, że niektóre proste narzędzie nie uległy modzie na unowocześnienie i dalej są wykorzystywane do budowy. Jednym z takich narzędzi jest właśnie kątownik budowlany. Czym on dokładnie jest? Jakie ma najczęstsze zastosowanie? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Najpopularniejsza definicja kątownika budowlanego wskazuje, że jest to element konstrukcyjny, który jest powszechnie stosowany w budownictwie i stolarstwie. Swoim kształtem przypomina literę „L" i składa się z dwóch ramion, które tworzą kąt prosty między nimi.
W zależności od modelu krawędzie kątownika mogą mieć taką samą lub różną grubość. Zastosowanie grubszej krawędzi sprawia, że kątownik można łatwiej oprzeć na obrabianej powierzchni. Jedno z ramion kątownika zwykle wyposażone jest w podziałkę, która umożliwia dokładne określenie odległości. Dzięki temu, że kątowniki budowlane są dostępne w różnych wariantach, rozmiarach i grubościach, można je stosować podczas różnorodnych pracach i projektach. Kątowniki budowlane najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, hartowanej lub konstrukcyjnej.
Kątowniki budowlane występują najczęściej w kilku wariantach. Na przykład:
Podział ten jest jednak stosowany głównie przez doświadczonych fachowców. Jeżeli sami chcielibyśmy poszukać kątowników budowlanych, to możemy się zdziwić, jak szeroka jest definicja kątownika budowlanego i jak często nazwy różnych kątowników są ze sobą zamienione.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Niekiedy te same kątowniki nazywane są kątownikami budowlanymi, innym razem stolarskim, a jeszcze innym — kątownicą budowlaną. A nazewnictwo zależy od producenta. Wszystkie jednak służą temu samemu celowi — upewnieniu się, że dwie płaszczyzny przecinają się pod kątem prostym. Niektóre kątowniki posiadają także klasy dokładności. Najczęściej są to kątowniki ślusarskie i wykonane są w czterech klasach dokładności: 00, 0, 1 oraz 2. Natomiast kątowniki stolarskie i budowlane są narzędziami poza klasowymi.
Niekiedy kątownikami budowlanymi nazywane są także elementy metalowe służące do łączenia dwóch powierzchni pod kątem prostym. Dzięki nim szybko połączymy elementy na budowę altany, szopy czy do zamontowania innych elementów konstrukcyjnych w budynku.
Pod hasłem kątownik budowlany znajdziemy nierzadko także wsporniki. Zarówno proste, jak i te bardziej dekoracyjne, które posłużą nam do skręcania mebli lub zamontowania półki na ścianie.
Jednym z elementów sprawdzanych podczas odbioru technicznego lub deweloperskiego mieszkania są kąty proste i narożniki. Ich brak nie stanowi tylko defektu kosmetycznego (przy małej skali problem dostrzeże tylko wprawione oko fachowca). Wpływa jednak na dalsze koszty wykończenia mieszkania.
Przykładowo, brak kąta 90 stopni w narożniku może przyczynić się do problemów z dopasowaniem zabudowy kuchennej. Będziemy mieć problem z wysunięciem szafki lub wręcz przeciwnie. Powstanie nieestetyczna szpara, z która trzeba będzie coś zrobić. W przypadku zabudowy na wymiar problem jest mniejszy, lecz stolarz może zażądać wyższej kwoty ze względu na czasochłonność poprawek.
Dlatego przed zakupem mieszkania lub podczas odbioru deweloperskiego warto sprawdzić kąty, by oszczędzić sobie w przyszłości problemów. Jak? Między innymi dzięki zastosowaniu kątownika budowlanego.
Do weryfikacji katów najczęściej wykorzystuje się kątownik o wymiarach 50/100 cm lub 100/100 cm. Odchyłki powinniśmy mierzyć na dłuższym ramieniu kątownika 100 cm. Jeżeli pomiar wskaże odchyłki lub chcemy mieć pewność, że poprawnie dokonaliśmy pomiaru, to, powinniśmy obrócić kątownik i ponownie sprawdzić położenie ścian. W ten sposób sprawdzimy, czy odchyłka to wynik błędu budowlanego, czy może jest spowodowana tylko zgrubieniem w warstwie tynku.
Szczegółowy opis poprawności badania katów przy pomocy kątownika budowlanego został ujęty w normie PN-B-70-10100, która jest stosowana do badania tynków gipsowych kładzionych mechanicznie. Zgodnie z zapisami normy, dopuszczalne odchyłki w przypadku kątów prostych mogą wynosić 4 mm na 1 metr.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!