Warszawa to jedno z dwóch miast w Polsce (obok Poznania), którego księgi wieczyste prowadzi wiele różnych sądów rejonowych. W Warszawie odpis z księgi wieczystej uzyskamy w jednym z sześciu sądów wieczystoksięgowych. Prowadzą one księgi wieczyste dla dzielnic takich jak Mokotów, Wola, Żoliborz, Praga Południe, Praga Północ, Śródmieście, Ochota, Bemowo, Włochy, Targówek, Białołęka i inne. Taka różnorodność sądów prowadzi do powstania bardzo wielu różnych treści wpisów do księgi wieczystej, które mimo że mają takie samo znaczenie praktyczne, są „wprowadzone” do ksiąg w różny sposób. Znacząco utrudnia to osobie niedoświadczonej analizę księgi wieczystej i może prowadzić do nieporozumień i błędów, które (jak zawsze gdy chodzi o nieruchomości) mogą być bardzo kosztowne. Dlatego jeśli chcesz ustalić co znaczą wpisy w księgach wieczystych i na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania przekaż numer księgi wieczystej do analizy specjalistom – usługa analizy księgi wieczystej Pewny Lokal dokonywana przez doświadczonych prawników przy wsparciu zaawansowanego systemu komputerowego dogłębnie sprawdzi stan prawny mieszkania, które chcesz kupić.
W Warszawie, jak w wielu miastach duża część mieszkań jest w zasobie spółdzielni mieszkaniowych. Dla większości z nich można założyć księgę wieczystą, ale niektóre mają problem z uregulowaniem stanu prawnego gruntów pod budynkami. Warszawskim spółdzielniom mieszkaniowym zdarza się też bankrutować – taka nieprzyjemna sytuacja spotkała np. znaną prawniczkę prof. Ewę Łętowską, lokatorkę Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – właściciela budynków w stołecznym osiedlu „Za Żelazną Bramą”.
Każdy w Polsce słyszał o warszawskiej reprywatyzacji oraz o jej konsekwencjach dla lokatorów komunalnych. Jednak mało kto wie, jak dokładnie reprywatyzacja wpływa na stan prawny lokali znajdujących się na działce, która została „zreprywatyzowana”. Najważniejsze jest to, że reprywatyzacja dotyczy nieruchomości należących do miasta i skarbu państwa. Nie ma żadnej możliwości reprywatyzacji nieruchomości będącej własnością, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu, czy też użytkowaniem wieczystym osób prywatnych, czy też spółek i innych osób prawnych (jednak konsekwencje reprywatyzacji dotyczą również ich). W najlepszej sytuacji znajdują się osoby będące właścicielami mieszkań, ale i one mogą być narażone na bezprawne działania tzw. czyścicieli kamienic, których celem jest zmuszenie właścicieli mieszkań do ich sprzedaży właścicielowi kamienicy (wartość całej kamienicy może być znacząco większa od wartości udziału w niej). Dawny właściciel może też dążyć do wydzielenia części gruntu i następnie pobierać opłaty za przejazd lub „przechód”. Analiza prawna Pewny Lokal umożliwia odnalezienie w księdze wieczystej (a dokładniej, w tzw. zupełnej treści ksiąg wieczystych obejmującej historię nieruchomości i jej wszystkich właścicieli) ewentualnych roszczeń dawnych właścicieli. Dzięki analizie elektronicznych ksiąg wieczystych (ekw) przeprowadzonej przez Pewny Lokal możesz uniknąć kosztownego błędu, jakim byłby zakup mieszkania w zreprywatyzowanej kamienicy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!