W poniższym artykule wyjaśniamy, jak podzielić działkę budowlaną na mniejsze części.
W jaki sposób można podzielić działkę? Jakich formalności należy dopełnić, by wyznaczyć nowe granice nieruchomości? Jak wygląda cała procedura?
Podział działki zawsze musi być przeprowadzany zgodnie z określonymi zasadami, a w procedurze musi uczestniczyć wykwalifikowany specjalista – geodeta. Warto wiedzieć, że ogromne znaczenie odgrywają tutaj dwie regulacje prawne, według których przeprowadza się konkretne czynności mające doprowadzić do podziału działki.
Mowa tutaj o:
Sam proces podziału działki jest dość czasochłonny i niełatwy – dlatego właśnie zleca się przeprowadzenie go geodecie, który odpowiada za aspekty techniczne.
Czynności, które należy wykonać krok po kroku, można streścić w kilku poniżej wymienionych punktach:
1. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów i załączenie ich do wniosku w sprawie uzyskania postanowienia o wstępnym podziale nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
2. Akceptacja wstępnego podziału przez urząd.
3. przez geodetę mapy z projektem podziału działki – w ramach tej procedury fachowiec m.in.:
4. Złożenie właściwego wniosku do wójta burmistrza lub prezydenta miasta
Na tym etapie należy przedłożyć do urzędu sporządzony przez geodetę protokół oraz mapę z projektem podziału działki wraz listą niezbędnych dokumentów (wymienione zostały w dalszej części tekstu).
5. Wydanie ostatecznej decyzji przez urząd
Pozytywne rozstrzygnięcie przez urząd wniosku oznacza, że projekt podziału działki można wcielić w życie.
6. Prace geodezyjno-kartograficzne i zgłoszenie ich w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (ODGiK)
Geodeta na tym etapie bada stan prawny nieruchomości i przygotowuje operat podziału nieruchomości, w którym zawarty jest protokół z przyjęcia granic gruntów. Po otrzymaniu decyzji zatwierdzającej od ODGiK wyznacza się przebieg nowych punktów granicznych, co jest równoznaczne z uzyskaniem klauzuli o przyjęciu do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego (PZGiK).
Procedury podziału działki są bardzo dokładnie określone, dlatego zająć się tym może jedynie uprawniony do tego geodeta. Obowiązek złożenia wniosku o podział nieruchomości leży jednak po stronie właściciela gruntu (albo współwłaścicieli) lub użytkownika wieczystego (albo współużytkowników wieczystych). Decyzje o wdrożeniu czynności mających doprowadzić do podziału działki podejmuje właściwy urząd – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Ważnym elementem rozpoczęcia procedury podziału działki jest złożenie wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W tym celu należy zebrać odpowiednie dokumenty i przedłożyć je do konkretnego urzędu. Jakie dokumenty należy posiadać?
Wymienić tutaj można:
W niektórych przypadkach konieczne jest dołączenie do wniosku dokumentów dodatkowych. Mowa tutaj np. o wykazie synchronizacyjnym, którego przedłożenie jest konieczne, gdy oznaczenie działki w rejestrze publicznym o gruntach i budynkach oraz o ich właścicielach i władających różni się od tego z księgi wieczystej. Zdarza się też, że potrzebne jest przedstawienie pozwolenia na podział działki wydanego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dotyczy to jednak rzadkich przypadków, w których to grunt leży w obszarze objętym ochroną zabytków.
Audyt działki budowlanej polega na sprawdzeniu:
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy z firmy Pewny Lokal wykonują profesjonalne audyty działek z użyciem odpowiednich sprzętów. Na koniec klienci otrzymują szczegółowy raport podsumowujący, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi nieruchomości.
Podział działki zdecydowanie nie jest procesem, który można przeprowadzić samodzielnie. W czynnościach tego typu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – zarówno technicznych, jak i formalnych. Usługi, które świadczy doświadczony geodeta pozwalają jednak dokonać podziału nieruchomości w preferowany sposób.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!