Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotny, działy III i IV księgi wieczystej inwestycji deweloperskiej to części księgi wieczystej, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Zawierają one informacje dotyczące obciążeń na nieruchomości. Kupując mieszkanie trzeba uważać na wpisy dotyczące hipoteki, gdyż hipoteka obciąża mieszkanie, a nie jego właściciela. W dziale III znajdują się z kolei m.in. informacje o egzekucji komorniczej oraz prawie pierwokupu, dlatego również analiza prawna tego działu jest kluczowa.
Dział III nosi nazwę „Prawa, roszczenia i ograniczenia”, a jego treść ma istotne znaczenie dla praw właściciela. Przede wszystkim wpisuje się tam rzeczy takie jak: informacje o licytacjach komorniczych, prawie pierwokupu, wpisie do rejestru zabytków, służebności oraz prawa użytkowania. W skrajnych sytuacjach w dziale III może znaleźć się ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistością, które powoduje że przestaje działać rękojmia ksiąg wieczystych względem tej nieruchomości. Przy inwestycjach deweloperskich, w dziale III wpisane mogą być też np. służebności przysługujące firmom dostarczającym media (np. kable energetyczne).
Wszystkie działy ksiąg wieczystych rozpoczynają się od wzmianek. W przypadku działu IV wzmianki praktycznie zawsze mają istotne znaczenie, gdyż dotyczą powstania nowych lub wykreślenia starych hipotek. W niektórych przypadkach, jak np. zmiana nazwy banku lub zmiana pierwszeństwa hipotek wzmianki są bez znaczenia dla kupującego. Kupując nieruchomość powinno się jednak przyjąć zasadę, że jeśli w dziale III lub IV księdze wieczystej pojawia się wzmianka, należy wstrzymać się z zakupem do momentu jej rozpatrzenia przez sąd. Jeśli zakup jest szczególnie pilny, należy zapoznać się z treścią wniosku (można to zrobić w siedzibie rejonowego sądu wieczystoksięgowego). Właściwą treścią działu III i IV są powtarzające się rubryki 4.2 i 3.2., w których wypisane są kolejno hipotek i obciążenia nieruchomości (rubryki tej powtarzają się „seriami” wraz z rubrykami 3.3., 3.4, 4.3 i 4.4).
Jednym z najważniejszych pól w dziale IV jest pole „rodzaj hipoteki”, które określa np. czy hipoteka dotyczy kredytu (hipoteka umowna, zwykła lub kaucyjna), czy też została wpisana przez komornika lub urząd skarbowy (hipoteka przymusowa). Z punktu widzenia kupującego warto zwrócić uwagę na sumę hipoteki i jej datę wpisania, gdyż pola te sugerują jak duża kwota pozostała jeszcze do spłaty. Analiza hipotek niesie ze sobą duże trudności, z uwagi na to że często dotyczą ich zmiany w ustawach, ale zmiany te nie zmieniają stanu prawnego starych hipotek. Wobec tego tylko osoba, dogłębnie znająca prawo może lepiej przeanalizować stan prawny mieszkania, szczególnie jeśli korzysta z oprogramowania i bazy statystycznej Pewny Lokal.
Przy księgach wieczystych inwestycji deweloperskich, w dziale IV księgi wieczystej mogą też być wpisane hipoteki zabezpieczające kredyt, który deweloper zaciągnął na realizację inwestycji deweloperskiej. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed przejściem takiej hipoteki na nabywcę mieszkania w umowie deweloperskiej, skontaktuj się z naszymi prawnikami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!