Działka siedliskowa to działka, na której znajdują się obiekty budowlane, będące częścią gospodarstwa rolnego. Oznacza to, że aby działka mogła zostać nazwana siedliskiem na jej terenie, oprócz budynku mieszkalnego, musi znajdować się budynek gospodarczy (nie ma znaczenia, w jakim będzie stanie ani czy jest zagospodarowany, ponieważ nie jest to kwestia podlegająca kontroli). Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 2 czerwca 2000 roku jej teren powinien być na tyle duży, aby umożliwiał realizację na jej terenie działalności o charakterze wytwórczym z przeznaczeniem na zbyt.
Decydując się na zakup działki siedliskowej przez osobę, która nie jest rolnikiem, trzeba mieć świadomość, że może to być ryzykowne pod względem funkcjonalności takiego terenu. Zgodnie z przepisami, osoby nie będące rolnikami mają prawo do zakupu terenów rolnych bez dodatkowych formalności, gdy są to grunty nie większe niż jeden hektar. Natomiast chcąc mieć możliwość zabudowy na działce siedliskowej, wymagana jest wielkość minimum jednego hektara.
Dodatkowo powinno się przyjrzeć z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a także dopytać w gminie o możliwość wybudowania domu na takiej działce. Najlepszą opcją jest, gdyż dana działka posiada już wydane pozwolenie na budowę, do którego warunków nabywca będzie musiał się oczywiście dostosować. Nie można też pominąć tematu odrolnienia działki, co wiąże się z konkretną procedurą i oczywiście czasem oczekiwania. Całość więc pod względem prawnym może stanowić spore wyzwanie. Dlatego też zachęcamy do konsultacji prawnych z naszym zespołem z firmy Pewny Lokal, który zweryfikuje poszczególne elementy i wytłumaczy, jak sprawnie przejść przez cały proces. Może zdarzyć się, że odradzimy też zakup konkretnej działki z powodu jej skomplikowanego statusu prawnego czy braku możliwości na szybką budowę nieruchomości, albo uzyskania, chociażby na nią pozwolenia.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy na danej działce siedliskowej można wybudować dom jednorodzinny, to pamiętaj, by przeanalizować poniższe scenariusze;
Działkę tego typu do powierzchni 5 tysięcy metrów może kupić każdy, bez dodatkowych obostrzeń. Aby ją kupić nie trzeba być rolnikiem, nie ma też obowiązku kontynuowania działalności rolniczej, prowadzonej na niej przez sprzedającego. Jeżeli jednak będziemy planować postawienie nowego budynku na działce, konieczne będzie jej odrolnienie. Jest to kwestia wymagająca sprawdzenia najlepiej jeszcze przed zakupem działki, ponieważ może zdarzyć się, że odrolnienie danego gruntu nie będzie możliwe, co może znacznie utrudnić realizację planowanego przedsięwzięcia. Dlatego dobrze jest odpowiednio wcześnie zweryfikować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli działka jest nim objęta, lub wystąpić o warunki zabudowy.
Warto podkreślić, że ze względu na fakt, iż działka siedliskowa jest działką rolną z zabudowaniami, a nie budowlaną, zazwyczaj tego typu działki są tańsze od budowlanych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli budujemy dom o powierzchni do 35 metrów, wówczas wystarczy samo zgłoszenie i nie ma konieczności wnioskowania o pozwolenie na budowę. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że w przypadku późniejszej konieczności wprowadzenia zmian w projekcie, jeżeli nie mamy pozwolenia na budowę, cały proces staje się bardziej skomplikowany. Pozwolenie na budowę nie jest tak naprawdę aż tak skomplikowanym tematem, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowego projektu.
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa budynków gospodarczych, stanowiących uzupełnienie istniejącej zabudowy o charakterze zagrodowym.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!