Zamów pomoc prawną

Forma umowy deweloperskiej

W niniejszym artykule wyjaśnimy, czy deweloper może nas zobowiązać do zawarcia umowy przenoszącej własność u konkretnego notariusza.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Forma umowy deweloperskiej

Artykuł 26 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) zastrzega dla umowy deweloperskiej formę aktu notarialnego. Najpoważniejszą konsekwencją niezachowania tej formy jest jej nieważność. Zgodnie z art 73 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej szczególną formę, czynność dokonana bez tej formy jest nieważna. Dodatkowo brak aktu notarialnego może spowodować, że nie będą chronić nas żadne postanowienia z ustawy deweloperskiej.

W kancelarii notarialnej rejent zadba o formę podpisywanej umowy, zbada czy zapisy zawarte w naszej umowie są zgodne z prawem powszechnie obowiązującym, ustali czy opisany stan prawny nieruchomości jest zgodny z zapisami księgi wieczystej. Notariusz nie zadba jednak, o to, żeby w umowie deweloperskiej nie znalazły się zapisy niekorzystne dla nabywcy, o ile te będą zgodne z prawem. 

(o tym, co należy sprawdzić w umowie deweloperskiej pisaliśmy tutaj)

Wybór Notariusza, u którego ma być podpisana umowa przenosząca własność

Po podpisaniu umowy deweloperskiej oraz po odbiorze naszego lokalu następuję podpisanie kolejnego aktu notarialnego, na mocy którego następuje przeniesienie własności lokalu. Najczęściej akt ten będzie podpisywany w tej samej kancelarii, w której podpisywana była umowa deweloperska. Nie jest to jednak obligatoryjne Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 grudnia 2011 r. (sygn. akt: VI Aca 630/11) uznał za niedozwoloną klauzulę w umowach narzucającą czas i kancelarię notarialną w której dojdzie do podpisania umowy. Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wspomnianego wyroku podkreślił, że "zdarzyć się może, iż konsument ma zaprzyjaźnionego notariusza, któremu ufa, który dokona czynności notarialnych taniej niż wskazany przez pozwanego lub zupełnie zrezygnuje ze swojego wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z uchwałą SN notariusz może zrezygnować z wynagrodzenia za dokonane przez niego czynności notarialne (sygn. akt I KZP 7/09)."

Powyższe zdanie nie oznacza, że deweloper nie może zaproponować kancelarii notarialnej, w której podpiszemy umowę przenoszącą własność. Oznacza, że deweloper nie może zawrzeć w umowie deweloperskiej zapisów, które ograniczyłyby nam prawo takiego wyboru. 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o formie umowy deweloperskiej lub chciałbyś przeanalizować projekt umowy deweloperskiej, skontaktuj się z naszą firmą.

 

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka