Artykuł 26 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawa deweloperska) zastrzega dla umowy deweloperskiej formę aktu notarialnego. Najpoważniejszą konsekwencją niezachowania tej formy jest jej nieważność. Zgodnie z art 73 § 2 Kodeksu cywilnego, jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej szczególną formę, czynność dokonana bez tej formy jest nieważna. Dodatkowo brak aktu notarialnego może spowodować, że nie będą chronić nas żadne postanowienia z ustawy deweloperskiej.
W kancelarii notarialnej rejent zadba o formę podpisywanej umowy, zbada czy zapisy zawarte w naszej umowie są zgodne z prawem powszechnie obowiązującym, ustali czy opisany stan prawny nieruchomości jest zgodny z zapisami księgi wieczystej. Notariusz nie zadba jednak, o to, żeby w umowie deweloperskiej nie znalazły się zapisy niekorzystne dla nabywcy, o ile te będą zgodne z prawem.
(o tym, co należy sprawdzić w umowie deweloperskiej pisaliśmy tutaj).
Po podpisaniu umowy deweloperskiej oraz po odbiorze naszego lokalu następuję podpisanie kolejnego aktu notarialnego, na mocy którego następuje przeniesienie własności lokalu. Najczęściej akt ten będzie podpisywany w tej samej kancelarii, w której podpisywana była umowa deweloperska. Nie jest to jednak obligatoryjne Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 grudnia 2011 r. (sygn. akt: VI Aca 630/11) uznał za niedozwoloną klauzulę w umowach narzucającą czas i kancelarię notarialną w której dojdzie do podpisania umowy. Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wspomnianego wyroku podkreślił, że "zdarzyć się może, iż konsument ma zaprzyjaźnionego notariusza, któremu ufa, który dokona czynności notarialnych taniej niż wskazany przez pozwanego lub zupełnie zrezygnuje ze swojego wynagrodzenia. Zgodnie bowiem z uchwałą SN notariusz może zrezygnować z wynagrodzenia za dokonane przez niego czynności notarialne (sygn. akt I KZP 7/09)."
Powyższe zdanie nie oznacza, że deweloper nie może zaproponować kancelarii notarialnej, w której podpiszemy umowę przenoszącą własność. Oznacza, że deweloper nie może zawrzeć w umowie deweloperskiej zapisów, które ograniczyłyby nam prawo takiego wyboru.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o formie umowy deweloperskiej lub chciałbyś przeanalizować projekt umowy deweloperskiej, skontaktuj się z naszą firmą.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!