Jak wygląda kupno mieszkania na rynku pierwotnym, będąc w związku małżeńskim oraz jak wyglądają kwestie zmiany stanu cywilnego w trakcie kupna mieszkania lub domu od dewelopera? - w poniższym artykule wyjaśniamy te kwestie.
Będąc w małżeństwie, ludzie zastanawiają się, jak wygląda kwestia wspólności majątkowej i wpisania do niej zakupionego mieszkania. Jeżeli małżeństwo posiada wspólność majątkową, to każda umowa zawarta przez jednego z małżonków lub zawarta wspólnie trafi do wspólnej własności. Pomimo tego, iż jeden z małżonków będzie chciał kupić nieruchomość, to i tak będzie wymagana zgoda tego drugiego małżonka przed zawarciem umowy w trakcie oraz po zawarciu. Podobnie, jeżeli umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, to zgoda drugiego małżonka również powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Jeżeli małżonek nie wyrazi zgody, to umowa jest nieważna.
Kolejna ważną sprawą podczas kupna mieszkanie od dewelopera jest to, czy podczas zawierania umowy deweloperskiej, czy jakiejkolwiek innej umowy, muszą być dwa podpisy małżonków. Odpowiedź brzmi nie, nie muszą być, ale i tak to mieszkanie wejdzie do majątku wspólnego.
Czas zawarcia umowy deweloperskiej do czasu zakończenia inwestycji jest zazwyczaj długi i w międzyczasie nabywca nieruchomości może zmienić stan cywilny. Co w takim przypadku? Jeżeli w trakcie kupna mieszkania, które rozpoczęliśmy z deweloperem, zmieniliśmy stan cywilny, np. biorąc ślub, warto zastanowić się wcześniej nad rozdzielczością majątkową. Ta rozdzielność sprawi, że lokal zawierany przez jednego z małżonków stanie się majątkiem osobistym osoby kupującej. Pobierając kredyt hipoteczny, bank na pewno będzie wymagał dokumentów dotyczących zmiany stanu cywilnego. Jeśli umowa kredytu hipotecznego była zawierana na współmałżonków, to w przypadku rozwodu bank będzie dogłębnie sprawdzał zdolność kredytową jednego z nich, jeżeli tylko jedna osoba będzie zamierzała spłacać ten kredyt.
Ważne jest również to, że przy zmianie stanu cywilnego. Można wprowadzić aneks do umowy deweloperskiej, choć nie jest to konieczne, ale pozwala uporządkować sytuację nabywcy przed umową przyrzeczoną. Jeżeli nabywca nie chce podpisywać takiego aneksu to i tak powinien poinformować dewelopera o zmianie stanu cywilnego, który przekaże odpowiednie informacje do kancelarii, w której sporządzany zostanie akt przeniesienia własności.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!