Niskie oprocentowanie kredytów gwarantuje ich wysoką spłacalność, co z kolei przyczynia się do utrzymania ich atrakcyjnego oprocentowania.
Ponieważ w przypadku kredytu hipotecznego nabywana nieruchomość stanowi zabezpieczenie jego spłaty, jej wartość ma decydujące znaczenie dla banku w procesie kredytowym. Od niej zależy wysokość kredytu, a także warunki, na jakich zostanie udzielony. Dlatego też bank musi nie może opierać się na informacji od kupującego- musi zweryfikować, zgodnie z obowiązującymi procedurami, cenę nieruchomości. Odbywa się to na kilka sposobów, a jednym z nich jest inspekcja nieruchomości przez przedstawiciela banku.
Podstawą do udzielenia kredytu jest ocena techniczna i prawna nieruchomości. W procesie kredytowym bank szacuje też wartość nieruchomości, co odbywa się różnie w różnych bankach. Przede wszystkim przedstawiciel banku, w oparciu o aktualne oferty sprzedaży w okolicy, o zbliżonym standardzie i metrażu, określa przybliżoną cenę lokalu. Dodatkowo bank może zlecić inspekcję nieruchomości. Polega ona na przeprowadzeniu oględzin lokalu przez osobę upoważnioną przez bank, często włącznie z dokumentacją fotograficzną. Pozwala to na weryfikację wyceny, przygotowanej przez pracownika banku.
Dokładniejszym sposobem określenia wartości lokalu jest operat szacunkowy, przygotowywany przez rzeczoznawcę majątkowego. Tutaj część banków dopuszcza, aby operat wykonany był przez rzeczoznawcę wybranego przez klienta.
Może to być korzystniejsze w sytuacji, gdy staramy się o kredyt w kilku bankach (co na pewno jest dobrym pomysłem) i nie musimy kilkukrotnie ponosić kosztu ekspertyzy. Poza tym takie rozwiązanie może przyczynić się do obniżenia kosztów operatu, co nie jest bez znaczenia w sytuacji, kiedy nasz budżet obciąża nie tylko sam zakup nieruchomości, ale też wszystkie dodatkowe koszty związane z kredytem i późniejszym podpisaniem umowy.
Powstała w rezultacie inspekcji bądź sporządzenia operatu wycena nieruchomości ma wpływ na koszty kredytu, które będzie ponosić kredytobiorca. Wyliczany na jej podstawie wskaźnik LTV (Loan to Value), określający stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości, przekłada się na ryzyko kredytowe, ponoszone przez bank, i wpływa bezpośrednio na wysokość marży kredytu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!