Zarezerwuj odbiór

Jak kupić mieszkanie

Posiadanie własnego mieszkania stało się koniecznością współczesnych czasów. Jak podjąć tę ważną decyzję w sposób odpowiedzialny? Na co warto zwrócić uwagę?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Zobacz, dlaczego warto zlecić nam pomoc w odbiorze technicznym mieszkania.

Obejrzyj film pokazujący, dlaczego jesteśmy najlepszą firmą od odbiorów w Polsce!

Jak kupić mieszkanie?

Rosnący konsumpcjonizm wpływa na chęć posiadania coraz większej liczby przedmiotów. Podobnie jest z rynkiem nieruchomości. Posiadanie własnego mieszkania stało się koniecznością współczesnych czasów. Jak podjąć tę ważną decyzję w sposób odpowiedzialny? Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejszym aspektem jest to, by podczas dokonywania wstępnej selekcji cena nie odgrywała kluczowej roli. Może być argumentem podczas wyboru między dwiema ostatecznymi ofertami, ale zdecydowanie nie powinna być najistotniejsza na początku.

Pierwsze decyzje kluczowe dla inwestora

Poszukiwanie mieszkania to nie tylko Internet. Największym źródłem są pośrednicy, którzy mają ogromną wiedzę i mogą zasugerować interesującą nas ofertę. Warto skupić się również na prasie lokalnej, a także na ogłoszeniach biur deweloperskich, które informują o swoich inwestycjach.

W momencie filtrowania informacji warto przemyśleć jaka lokalizacja i jaki standard mieszkania nas interesują. Wybierając mieszkanie dla siebie należy pamiętać, że to inwestycja długoterminowa, a zatem warto określić własne potrzeby w perspektywie co najmniej kilkunastoletniej. Pozwoli to nie popełnić błędu, który może okazać się kosztowną nauczką na przyszłość, bo zaistnieje konieczność szybkiej zmiany mieszkania. W tym momencie podpowiedzią może być również konfrontacja stosunku ceny zakupu do możliwości wynajmu mieszkania.

Jak kupić mieszkanie?

Kolejnym etapem są oględziny stanu technicznego. Możemy podjąć się tego samodzielnie, ale bardzo często nie na wszystko zwrócimy uwagę podczas kilkunastu minut intensywnej eksploracji wybranej przestrzeni.

W mieszkaniach deweloperskich oglądamy stan pracy, dokładność ekipy budowlanej, montaż okien i drzwi, a także krzywizny kątów, zawilgocenia czy też odchyłki płaszczyzny.

W mieszkaniach z rynku wtórnego należy skupić się na jakości wykończeń, ilości pracy, jaką zamierzamy włożyć w ewentualny remont, stanie technicznym instalacji, a także na działaniu elektryki, kranów, jakości ścian i podłóg.

Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo i ocenić, czy to bezpieczna i atrakcyjna dla nas lokalizacja.

Na rynku pierwotnym należy zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a na wtórnym sprawdzić stan prawny nieruchomości. W mieszkaniach z historią najważniejsze informacje znajdują się w księdze wieczystej. Dzięki niej zapoznamy się z tym, kto jest właścicielem. Wyczytamy szczegóły dotyczące prawa własności, a także dostrzeżemy hipotekę, jaka na mieszkanie została zaciągnięta.

Warto zwrócić się też do spółdzielni o potwierdzenie niezalegania z opłatami.

Decyzja zapadła – co dalej z mieszkaniem, które wybraliśmy?

Ważnym aspektem, o którym piszą wszyscy specjaliści jest kwestia negocjacji ceny ostatecznej. Utarło się nawet hasło, które jest trafną pointą, że 10% każdy spuszcza. Bardzo często w cenie wyjściowej zostaje zawarta również kwota ewentualnego rabatu, którego może zechcieć kupujący na rzecz nieruchomości. Tu bardzo ważna jest kwestia wad dostrzeżonych podczas oględzin. Im więcej usterek wychwycimy, tym łatwiej będzie negocjować cenę.

Przed ostateczną decyzją warto jeszcze raz sprawdzić księgę wieczystą, by uniknąć zaskoczenia.

Ceny mieszkania na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym są zróżnicowane. Warto wybrać tę ofertę, która do nas najbardziej przemawia, która jest dobrze zlokalizowana pod względem infrastruktury handlowo-usługowej, parkingowej. To ważne, bo odległości generują koszty, które od momentu zamieszania będą tylko rosły.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka