Rosnący konsumpcjonizm wpływa na chęć posiadania coraz większej liczby przedmiotów. Podobnie jest z rynkiem nieruchomości. Posiadanie własnego mieszkania stało się koniecznością współczesnych czasów. Jak podjąć tę ważną decyzję w sposób odpowiedzialny? Na co warto zwrócić uwagę?
Najważniejszym aspektem jest to, by podczas dokonywania wstępnej selekcji cena nie odgrywała kluczowej roli. Może być argumentem podczas wyboru między dwiema ostatecznymi ofertami, ale zdecydowanie nie powinna być najistotniejsza na początku.
Poszukiwanie mieszkania to nie tylko Internet. Największym źródłem są pośrednicy, którzy mają ogromną wiedzę i mogą zasugerować interesującą nas ofertę. Warto skupić się również na prasie lokalnej, a także na ogłoszeniach biur deweloperskich, które informują o swoich inwestycjach.
W momencie filtrowania informacji warto przemyśleć jaka lokalizacja i jaki standard mieszkania nas interesują. Wybierając mieszkanie dla siebie należy pamiętać, że to inwestycja długoterminowa, a zatem warto określić własne potrzeby w perspektywie co najmniej kilkunastoletniej. Pozwoli to nie popełnić błędu, który może okazać się kosztowną nauczką na przyszłość, bo zaistnieje konieczność szybkiej zmiany mieszkania. W tym momencie podpowiedzią może być również konfrontacja stosunku ceny zakupu do możliwości wynajmu mieszkania.
Kolejnym etapem są oględziny stanu technicznego. Możemy podjąć się tego samodzielnie, ale bardzo często nie na wszystko zwrócimy uwagę podczas kilkunastu minut intensywnej eksploracji wybranej przestrzeni.
W mieszkaniach deweloperskich oglądamy stan pracy, dokładność ekipy budowlanej, montaż okien i drzwi, a także krzywizny kątów, zawilgocenia czy też odchyłki płaszczyzny.
W mieszkaniach z rynku wtórnego należy skupić się na jakości wykończeń, ilości pracy, jaką zamierzamy włożyć w ewentualny remont, stanie technicznym instalacji, a także na działaniu elektryki, kranów, jakości ścian i podłóg.
Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo i ocenić, czy to bezpieczna i atrakcyjna dla nas lokalizacja.
Na rynku pierwotnym należy zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a na wtórnym sprawdzić stan prawny nieruchomości. W mieszkaniach z historią najważniejsze informacje znajdują się w księdze wieczystej. Dzięki niej zapoznamy się z tym, kto jest właścicielem. Wyczytamy szczegóły dotyczące prawa własności, a także dostrzeżemy hipotekę, jaka na mieszkanie została zaciągnięta.
Warto zwrócić się też do spółdzielni o potwierdzenie niezalegania z opłatami.
Ważnym aspektem, o którym piszą wszyscy specjaliści jest kwestia negocjacji ceny ostatecznej. Utarło się nawet hasło, które jest trafną pointą, że 10% każdy spuszcza. Bardzo często w cenie wyjściowej zostaje zawarta również kwota ewentualnego rabatu, którego może zechcieć kupujący na rzecz nieruchomości. Tu bardzo ważna jest kwestia wad dostrzeżonych podczas oględzin. Im więcej usterek wychwycimy, tym łatwiej będzie negocjować cenę.
Przed ostateczną decyzją warto jeszcze raz sprawdzić księgę wieczystą, by uniknąć zaskoczenia.
Ceny mieszkania na rynku pierwotnym i na rynku wtórnym są zróżnicowane. Warto wybrać tę ofertę, która do nas najbardziej przemawia, która jest dobrze zlokalizowana pod względem infrastruktury handlowo-usługowej, parkingowej. To ważne, bo odległości generują koszty, które od momentu zamieszania będą tylko rosły.
Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.
Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.
Poradniki
Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Podaj telefon, na który wyślemy link
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj film pokazujący, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!