Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego

Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem?

Jak zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego | 797 014 014

W artykule opisujemy, w jaki sposób wymóc na deweloperze podpisanie aktu notarialnego. Czy jesteśmy w stanie zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego? Poniższy artykuł stanowi poradnik dotyczący tego, co robić, jeżeli deweloper unika podpisania aktu notarialnego. Zapraszamy do lektury.

Kiedy zmusić dewelopera do podpisania aktu notarialnego?

Podpisując umowę deweloperską strony, zobowiązują się do zawarcia umowy przenoszącej własność. Oznacza to, że deweloper zobowiązuje się do wybudowania lokalu i przeniesienia własności u notariusza (tzw. umowa końcowa).

Umowa przenosząca własność to ostatnia umowa podpisywana z deweloperem i w zasadzie kończy ona cały proces zakupu nieruchomości. Zwykle jest już jedynie formalnością, ponieważ najważniejsze postanowienia są zawarte w umowie deweloperskiej. Nabywcę może jednak spotkać sytuacja, w której deweloper nie chce z różnych przyczyn podpisać umowy końcowej. Dla kupującego jest to bardzo niekorzystna sytuacja - całość ceny została przelana na konto dewelopera, a mimo to nie można spokojnie korzystać z lokalu. Dopiero z momentem podpisania umowy końcowej nabywca staje się właścicielem lokalu i zgodnie z prawem może nim rozporządzać.

Często też dopiero po podpisaniu umowy końcowej nabywca otrzymuje klucze do lokalu.

Co zrobić, gdy deweloper unika podpisania aktu notarialnego?

W umowie deweloperskiej zawsze jest określony termin przeniesienia własności lokalu. Jeżeli deweloper spóźnia się z aktem notarialnym, to nabywca ma jeszcze prawo do wyznaczenia dodatkowego terminu przeniesienia własności.

Termin nie może być dłuższy niż 120 dni od daty przeniesienia własności z umowy deweloperskiej. Wyznaczając drugi termin deweloper jest już świadomy, że w przypadku niewywiązania się z zobowiązań wobec nabywcy, ten ostatni będzie mógł odstąpić od umowy deweloperskiej. Wyznaczenie drugiego terminu i możliwość bezkosztowego odstąpienia od umowy deweloperskiej to ustawowe prawo nabywcy. Oznacza to, że zawsze można z niego skorzystać jako “opcji atomowej”. Z punktu widzenia większości nabywców odstąpienie od umowy deweloperskiej nie jest w ich interesie. W końcu nowe mieszkanie kupuje się po to, aby w nim mieszkać, a nie martwić się czasochłonną procedurą odstąpienia, kwestią zwrotu kosztów i szukania kolejnego lokalu.

Jak zmusić dewelopera do podpisania umowy końcowej?

Uchylanie się dewelopera od wizyty u notariusza nie oznacza, że kupujący jest na straconej pozycji. Nabywca ma jeszcze inne narzędzia, które pomogą mu w wykonaniu umowy deweloperskiej. Przede wszystkim należy pamiętać, że umowa deweloperska jest podpisywana w formie aktu notarialnego. Akt notarialny jest sporządzony przez notariusza, który jest quasi urzędnikiem państwowym. Można więc powiedzieć, że państwo gwarantuje nam wykonanie podpisanej przez dewelopera umowy. Dlatego też, w przypadku unikania przeniesienia własności przez dewelopera należy złożyć w sądzie pozew o wykonanie zobowiązania z umowy deweloperskiej. W wykonaniu notarialnej umowy deweloperskiej deweloper powinien wykonać zobowiązania z tego aktu. Dzięki temu sąd złoży za dewelopera takie oświadczenie woli w formie wyroku. Nabywca stanie się właścicielem nieruchomości niejako bez czynnego udziału dewelopera.

Upadłość dewelopera

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Wydaje się, że w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera, sytuacja jest na tyle niekorzystna, że jedyne co może zrobić nabywca, to liczyć straty. Na szczęście ustawodawca (mając na względzie przede wszystkim ochronę praw nabywców do lokali i zagwarantowanie przeniesienia prawa do własności) przewidział kilka możliwości. Należy zacząć od tego, że ogłaszając upadłość, sąd ustanawia na rzecz dewelopera syndyka. Upadłość dewelopera różni się od zwykłej procedury upadłości tym, że oprócz zaspokojenia wierzycieli, podstawowym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nabywcy lokali staną się właścicielami kupionych mieszkań. Dlatego też syndyk ma kilka możliwości: może wybrać prowadzenie przedsięwzięcia deweloperskiego, może zlikwidować lub sprzedać nieruchomość na zasadach ogólnych, może też sprzedać nieruchomości i zobowiązać nabywców do dokończenia inwestycji albo też zawrzeć układ z nabywcami.

Upadłość a akt notarialny

Ustawa deweloperska zobowiązuje do podpisania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Akt notarialny to forma umowy podpisywana przed notariuszem, a więc prawnika, który dokonuje przy tym czynności notarialnej.

Czynności dokonane przed notariuszem mają charakter dokumentu urzędowego i lepiej zabezpieczają interesy nabywcy. Taki dokument nabiera szczególnego znaczenia przy podziale tzw. masy upadłościowej. Nabywcy, którzy podpisali umowy deweloperskie w formie aktu notarialnego, mają pierwszeństwo zaspokojenia swoich roszczeń przed pozostałymi wierzycielami dewelopera. Upadłość jest niestety bardzo skomplikowanym procesem i nawet podpisanie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego nie gwarantuje odzyskania całości wpłaconych kwot.

Upadłość dewelopera case study

30 nabywców mieszkań na osiedlu Parkowe Wzgórze w Gdańsku przy ul. Niepołomickiej nie otrzymało kluczy do kupionych nieruchomości. Deweloper ogłosił upadłość, a oni zostali z kredytami do spłacenia. Wydaje się absurdalne? A jednak… taki los spotkał aż 30 osób, którym nikt nie chciał pomóc. Deweloper umywał ręce, prawnicy chcieli działać, ale niekoniecznie mieli jak. Sytuacja miała miejsce w 2012 roku, gdy spółka Parkowe Wzgórze złożyła do sądu wniosek o upadłość układową. Deweloper chciał również zawrzeć ugodę z bankiem PKO BP, który udzielił kredytu na wybudowanie nieruchomości, aby móc budowę dokończyć. Bank jednak odrzucił jego propozycję. Upadłość dewelopera została ogłoszona przez sąd w grudniu. Osoby, które zainwestowały w mieszkania, zostały oddane w ręce syndyka, który miał sprzedać nieruchomość. Syndyk znalazł nowego inwestora, który po 7 latach dokończył budowę osiedla. Osoby, które kupiły tam wcześniej mieszkanie, nie mogły się tam jednak wprowadzić, a nowy deweloper zobowiązał się do zwrócenia im 65% przedpłaty, której dokonali. Osoby, które rozwiązały wcześniej podpisaną umowę, nie otrzymały zwrotów. Wydaje się, że to sytuacja abstrakcyjna, a jednak miała ona miejsce w Polsce, zaledwie kilka lat temu. Nie zawsze mamy więc pewność, że mieszkanie naszych marzeń będzie nasze, chociaż wcześniej wszystko na to wskazywało. Takie sytuacje pokazują, że trzeba wszystko sprawdzać kilkukrotnie, zanim podpiszemy dokumenty na kilkaset tysięcy złotych.

Kiedy deweloper może zwlekać z podpisaniem aktu notarialnego?

W tej kwestii wiele zależy od zapisów znajdujących się w umowie deweloperskiej.

  • Po pierwsze zapisy te powinny regulować w jasny i czytelny sposób, do, kiedy deweloper ma czas na podpisanie aktu notarialnego.
  • Po drugie powinny one zawierać informacje o karach za niedotrzymanie terminu. W przypadku wystąpienia opóźnień należy wezwać dewelopera do zawarcia umowy przyrzeczenia.
  • W tym celu zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy wyznaczyć deweloperowi dodatkowy 120-dniowy termin na przeniesienie praw własności.
  • Po upływie tego terminu kupujący ma prawo zerwać umowę deweloperską. Rozwiązanie to jest częściowo korzystne dla obu stron. Kupujący zyskuje pewną rekompensatę za ewentualne opóźnienia oraz straty z nimi związane.

Natomiast deweloper w ten sposób zyskuje pewne zabezpieczenie, w przypadku gdy dojdzie do nieznacznych opóźnień. Czasem bowiem okazuje się, że opóźnienia nie wynikają z błędu dewelopera, a na przykład z powodu niekorzystnej pogody. Niestety niektórzy nieuczciwi sprzedający, unikają w swoich umowach deweloperskich zapisów o karach za opóźnienia.

Można jednak tego uniknąć, dokonując przed podpisaniem umowy deweloperskiej jej analizy prawnej. Mogą ją wykonać dla Państwa nasi wysoce wykwalifikowani prawnicy z firmy Pewny Lokal. Dzięki posiadanej wiedzy oraz doświadczeniu wskażą oni Państwu potencjalnie szkodliwe zapisy, mogące znaleźć się w Państwa umowie deweloperskiej. W ten sposób możecie się Państwo zabezpieczyć na wypadek, gdy deweloper będzie zwlekał z podpisaniem aktu notarialnego. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze bez tych zapisów deweloper nie ponosi żadnej odpowiedzialności za opóźnienia. Po drugie opóźnienia te mogą trwać w nieskończoność. W takim wypadku jedynym wyjściem pozostaje wejście na drogę sądową. Rozwiązanie to jest jednak często czasochłonne i kosztowne. Ponadto wyrok sądu może być nie po naszej myśli.

Zdrowy rozsądek to podstawa

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera w sporze z deweloperem?

Zamów pomoc prawnika lub inżyniera z Pewny Lokal!

  • Wysyłamy do deweloperów pisma i wezwania.
  • Po naszej interwencji deweloperzy usuwają usterki lub zwracają pieniądze.
  • Zatrudniamy doświadczonych adwokatów oraz inżynierów.

Pomożemy w każdym sporze z deweloperem.
Wiemy, na jakie przepisy się powołać.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj

Z naszego doświadczenia i obserwacji rynku wynika, że bankructwa deweloperów zdarzają się jednak coraz rzadziej. Wynika to ze względnego ustabilizowania się rynku i wprowadzeniu szeregu rozwiązań na poziomie ustawowym (tzw. ustawa deweloperska). Podstawą wydaje się samodzielne zweryfikowanie dewelopera jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. W praktyce znajdując niepokojące informacje na temat sprzedającego lub widząc, że nie ma on dużego doświadczenia w budowlance, sami możemy stwierdzić, czy deweloper podoła z budową.

Jeżeli potrzebują Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu z Pewny Lokal (tel. 797 014 014) lub pisząc na adres - kontakt@pewnylokal.pl. Nasi prawnicy pozostają do Państwa dyspozycji.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kary umowne w umowie deweloperskiej — jak z nich skorzystać, jak ich uniknąć?

Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2545 opinii.

Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem?

Zarezerwuj online

Analiza prawna z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Jesteśmy certyfikowani

Jesteśmy certyfikowani

Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka