Dowiedz się więcej!

Lista kontrolna zakup mieszkania

Jak zaplanować zakup mieszkania? Z pewnością nie należy podejmować tak ważnej decyzji pod wpływem chwili. Piszemy o ważnych czynnikach podczas wyboru nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym? Sprawdzamy księgi wieczyste, wykonujemy przeglądy techniczne nieruchomości, pomagamy w bezpiecznym podpisaniu umowy.
Dowiedz się więcej

Zobacz, jak możemy Ci pomóc na rynku wtórnym.

Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.

Zakup mieszkania – wstępna selekcja

Zakup mieszkania zarówno na rynku pierwotnym jaki i na wtórnym to inwestycja na lata. Jeśli kupujemy je dla siebie, musimy odpowiedzieć na szereg pytań, które pozwolą nam wybrać to idealne i wyjątkowe mieszkanie, które spełniać będzie nasze oczekiwania przez kolejnych kilkanaście lat.

Przede wszystkim nie warto sugerować się kryterium cenowym. Jest ono dla większości niezwykle ważne, ale zazwyczaj prosta kalkulacja może sprowokować wnioski, które zasugerują nam mieszkanie bliżej centrum lub bliżej miejsca pracy, szkoły, szpitala (tu każdy kieruje się własnym wyborem) niż codzienne, kosztowne dojazdy.

Warto korzystać z porad pośredników, którzy bardzo często trzymają rękę na pulsie i wiedzą o nowych ofertach czasem częściej niż Internet. Można przeglądać strony deweloperów, którzy informują potencjalnych inwestorów o zbliżających się inwestycjach.

Szukając, często skupiamy się na rynku pierwotnym lub wtórnym. Warto skonfrontować oba, być może dzięki temu znajdzie się coś, co zachwyci i nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Lista kontrolna – zakup mieszkania

Pamiętając o tym, że decydujemy się na coś długoterminowego, warto pomyśleć o swoim życiu przez pryzmat kilkunastu lat. Czy ostatnie piętro bez windy to dobry pomysł? Czy kawalerka dla młodego małżeństwa jest perspektywiczna? Czy sposób ogrzewania jest bezproblemowy, czy wymagający tężyzny fizycznej? Odpowiadając na podobne pytania można dodać też analizę stosunku ceny zakupu do możliwości późniejszego wynajmu mieszkania.

Należy pamiętać, że ofert na rynku jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. W tym przypadku nie warto podejmować decyzji pod wpływem impulsu. Najważniejsze są oględziny, które można wykonać samemu, ale bardzo często klient, który decyduje się na konkretną ofertę, jest do niej nastawiony pozytywnie, co finalnie warunkuje odbiór mieszkania. Warto zatem skorzystać z pomocy eksperta, który zajmuje się obiektywną oceną budynku, niezależnie od tego, czy jest to rynek pierwotny, czy wtórny.

W mieszkaniach deweloperskich oglądamy stan pracy, dokładność ekipy budowlanej, montaż okien i drzwi, a także krzywizny kątów, zawilgocenia czy też odchyłki płaszczyzny.

W mieszkaniach z rynku wtórnego należy skupić się na jakości wykończeń, ilości pracy, jaką zamierzamy włożyć w ewentualny remont, stanie technicznym instalacji, a także na działaniu elektryki, kranów, jakości ścian i podłóg.

Na rynku wtórnym należy zwrócić się do spółdzielni o potwierdzenie niezalegania z opłatami. Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo i ocenić, czy to bezpieczna i atrakcyjna dla nas lokalizacja. Przed ostateczną decyzją należy sprawdzić księgę wieczystą, by uniknąć zaskoczenia.

Zakup mieszkania – wybraliśmy!

Jeśli decyzja zapadła i nie ma żadnych przeciwwskazań, eksperci podpowiadają, że warto spróbować wynegocjować niższą cenę. Bardzo często jest ona przygotowana na 10% zniżki. Niewątpliwie każda wada, która zostanie dostrzeżona podczas oględzin odegra istotną rolę w trakcie negocjacji. Im więcej usterek wychwycimy, tym łatwiej będzie pertraktować cenę.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Dowiedz się, co należy sprawdzić, jeśli chodzi o stan prawny i techniczny przynależności do mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.7/5 na podstawie 26 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan prawny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka