Ustawa deweloperska, a tak właściwie ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego reguluje zasady ochrony praw nabywcy, wobec którego deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, albo do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Ustawa ta była dość wyczekiwanym aktem prawnym przez nabywców, ponieważ celem tego aktu prawnego miała być gwarancja ochrony praw nabywców, wobec których deweloperzy nierzadko stosowali nieuczciwe praktyki proponując w treści umów klauzule abuzywne – niedozwolone. Niestety, jak większość aktów prawnych, i ten potrzebuje doprecyzowania, czy swego rodzaju wyjaśnienia.
Chcąc pogłębiać naszą wiedzę na temat stosunków deweloper → nabywca pierwszym aktem prawnym, jaki powinien nam przychodzić do głowy jest Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską. Bardzo często umowy zawierają zapis, zgodnie z którym w zakresie nieuregulowanym daną umową należy odnieść się do przepisów ogólnych, co najczęściej będzie oznaczało przepisy kodeksu cywilnego. To właśnie ta ustawa określa m.in. kwestie związane z odsetkami, rękojmią, karami umownymi czy odszkodowaniami. Kolejną ustawą, która może nam się przydać studiując umowę deweloperską będzie ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Ten akt prawny ma dla nas znaczenie przede wszystkim w zakresie analizowania zapisów umowy deweloperskiej odnoszącej się do zarządu nieruchomością wspólną. Część umów dokładnie opisuje te kwestie, zwłaszcza jeśli wiąże się to z pewnego rodzaju niestandardowymi – umownymi zapisami. Jeśli z kolei umowa milczy na ten temat, wówczas oznacza to, iż zarząd sprawowany będzie na zasadach ogólnych, czyli w oparciu o przepisy ustawy o własności lokali.
Komentarz do ustawy, w tym przypadku ustawy deweloperskiej, nie ma na celu wyłącznie omówienia przepisów ustawy. Często takie opracowanie wskazuje pewne braki czy luki, które pozostawia treść ustawy. Ponadto, wymienia potencjalne problemy, które mogą wyniknąć podczas próby interpretacji przepisów w niej zawartych, ale również może określać konsekwencje zastosowania poszczególnych rozwiązań. Komentarz do ustawy stanowi bardzo ważne narzędzie w codziennej pracy prawnika – adwokata, radcy prawnego czy sędziego, ale również może być źródłem wiedzy dla każdej osoby będącej zainteresowaną konkretną materią.
Odkąd uchwalono ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, powstało wiele poradników i publikacji internetowych, mających na celu opracowanie przepisów ustawy deweloperskiej, tak aby były one przystępne dla odbiorców. Od tego czasu, w wielu księgarniach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych, a także bibliotekach uniwersyteckich, znajdą się takie pozycje, jak:
Najczęściej komentarze do ustaw stanowią dość obszerne dzieła, lecz mimo, iż są bardzo pomocne w zrozumieniu przepisów danego aktu prawnego, to wciąż stosowanie prawa w praktyce może rodzić wiele trudności. Warto zatem, w sprawach związanych z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym, ale i nie tylko, zwrócić się o pomoc do specjalisty w tym zakresie. Pozwoli to na uniknięcie wielu pomyłek, które mogą nieść bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!