Pewny Lokal to kancelaria wyspecjalizowana w pomocy nabywcom przy podpisywaniu bezpiecznych umów deweloperskich. Co miesiąc nasi prawnicy analizują blisko setkę takich umów, dzięki czemu wiemy, jakie klauzule są standardem rynkowym, a jakie od niego odbiegają. Podpisanie umowy z deweloperem wymaga analizy najważniejszych klauzul umownych, które mogą narażać nabywcę na niepotrzebne koszty i opłaty. W tym artykule poruszyliśmy pobieżnie dwie kwestie, na które nabywca powinien być szczególnie wyczulony, tj. prawo do odstąpienia oraz kary umowne. Zachęcamy także do lektury naszego kompleksowego artykułu o umowach deweloperskich tutaj.
Ustawa deweloperska wprost wskazuje sytuacje, w których nabywcy przysługuje prawo do odstąpienia od umowy. Co jednak w przypadku, jeśli pomiar powykonawczy metrażu mieszkania różni się od tego, który jest zawarty w umowie? Część deweloperów przyznaje nabywcy w takiej sytuacji tzw. umowne prawo odstąpienia od zawartej już umowy, jednak wciąż nie każdy się na to decyduje. Wydaje się to jednak być uczciwym rozwiązaniem, ponieważ w przypadku różnic metrażu może dojść do sytuacji, w której okazuje się, iż nabywany lokal nie jest zgodny z przedmiotem umowy. W orzecznictwie wyodrębnił się pogląd, że jeśli pomiar projektowy od powykonawczego różni się o 5 %, wówczas przyjmuje się, że jest to zupełnie inny lokal niż ten określony w umowie.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy dochodzi do zmiany ceny nabywanego lokalu w związku ze zmianą podatku VAT. Często w umowach deweloperskich zawarte są tzw. klauzule waloryzacyjne. Wówczas, deweloper zamieszcza zapis, iż w razie zmiany podatku VAT zastrzega sobie prawo do zmiany ceny, z czym wiązać się może konieczność dokonania przez nabywcę stosunkowej dopłaty. W takiej sytuacji upewnij się, że deweloper przyznaje Ci prawo do odstąpienia od umowy. Decyzja powinna należeć do Ciebie – czy decydujesz się na zapłatę większej ceny czy jednak chcesz w związku z jej zmianą odstąpić od umowy.
Często w umowach deweloperskich znajdują się zapisy dotyczące kar umownych, które obciążają stronę w przypadku niewywiązywania się z obowiązków lub, co za tym idzie – niedotrzymywania terminów. Przykładem jest tu moment, gdy nabywcy przysługuje prawo do kary umownej w związku z odstąpieniem od umowy spowodowanym opóźnieniem dewelopera co do przeniesienia własności.
Kodeks cywilny reguluje tę kwestię, poprzez wprowadzenie zasady, iż żądanie odszkodowania przewyższającego wartość kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony postanowiły inaczej. Przed podpisaniem umowy upewnij się więc, że w jej treści znajduje się zapis, który stanowi, iż zastrzeżona w umowie kara umowna nie pozbawia nabywcy prawa do dochodzenia odszkodowania przekraczającego wysokość kary umownej.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!