Porada prawna

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką

W artykule poruszamy kwestie związane z hipoteką i umową przedwstępną sprzedaży mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Hipoteka

Hipoteka to konstrukcja prawna służąca zabezpieczeniu wierzytelności. Na mocy hipoteki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności (np. bank z kredytu udzielonego na zakup nieruchomości) z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami właściciela nieruchomości. Jeżeli dłużnik sprzeda nieruchomość to wierzyciel (bank) może dochodzić zaspokojenia od którejkolwiek osoby, która stanie się właścicielem nieruchomości (dłużnik rzeczowy odpowiada do wysokości sumy hipotecznej). Hipoteka jest standardową konstrukcją prawną i kupując nieruchomość, ale podpisując umowę przedwstępną należy odpowiednio zabezpieczyć się przed niechcianą hipoteką.

Jak się zabezpieczyć?

Zgodnie z prawem hipoteka jest związana z daną nieruchomością i przechodzi wraz ze zmianą właściciela nieruchomości. Podpisując umowę przedwstępną nabywca powinien zabezpieczyć się przed taką sytuacją. W przeciwnym wypadku będzie spłacać hipotekę, która została wpisana w wyniku zaciągnięcia kredytu. Najlepiej zobowiązać sprzedającego w czasie negocjacji do wykreślenia hipoteki jeszcze przed umową przedwstępną. Niech sprzedający spłaci swoje zobowiązanie wobec wierzyciela ze swoich środków przed jakąkolwiek umową z nabywcą. Innym sposobem jest zobowiązanie sprzedającego w umowie przedwstępnej do wykreślenia hipoteki (spłaty zobowiązania) przed umową przenoszącą własność. W tym modelu zobowiązanie należy zabezpieczyć dodatkową karą umowną od sprzedającego i prawem do odstąpienia od umowy przedwstępnej, jeżeli sprzedający nie usunie hipoteki przed ostateczną sprzedażą nieruchomości.

Spłata hipoteki

W praktyce możliwa jest też spłata hipoteki z środków nabywcy. To rozwiązanie stosuje się, jeżeli sprzedający nie ma środków na spłatę hipoteki i chciałby do tego użyć pieniędzy nabywcy. Cały proces nabywca powinien rozpocząć od analizy umowy kredytowej podpisanej między sprzedającym a bankiem. Następnie należy wysłać pismo do banku z prośbą o ustalenie kwoty niezbędnej do spłaty hipoteki. Bank powinien wyrazić zgodę na wcześniejszą spłatę zobowiązania i wykreślenia hipoteki (pamiętajmy, że wcześniejsza spłata kredytu oznacza prowizję dla banku). Zgodę należy dołączyć do umowy przedwstępnej i określić, że nabywca dokonuje wpłaty zadatku w wysokości kwoty niezbędnej do spłaty hipoteki. Następnie sprzedający spłaca dług i wykreśla hipotekę z księgi wieczystej nieruchomości. W umowie powinien też znaleźć się numer rachunku bankowego do spłaty hipoteki, gdzie sprzedający przeleje środki. Mechanizm jest zabezpieczonym tym, że jeśli sprzedający nie dokona wykreślenia hipoteki przed umową końcową to będzie zmuszony zwrócić nabywcy dwukrotność zadatku.

Prześlij dokumenty do bezpłatnej wyceny: kontakt@pewnylokal.pl. Nasi prawnicy zaproponują odpowiednią klauzulę zabezpieczającą Twoje interesy. Więcej o prawnikach firmy Pewny Lokal zob. w artykule tutaj.

 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 71 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka