Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką | 797 014 014

W artykule poruszamy kwestie związane z hipoteką i umową przedwstępną sprzedaży mieszkania.

Hipoteka a umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Hipoteka to konstrukcja prawna służąca zabezpieczeniu wierzytelności. Na mocy hipoteki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności (np. bank z kredytu udzielonego na zakup nieruchomości) z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami właściciela nieruchomości. Jeżeli dłużnik sprzeda nieruchomość, to wierzyciel (bank) może dochodzić zaspokojenia od którejkolwiek osoby, która stanie się właścicielem nieruchomości (dłużnik rzeczowy odpowiada do wysokości sumy hipotecznej). Hipoteka jest standardową konstrukcją prawną i kupując nieruchomość, ale podpisując umowę przedwstępną należy odpowiednio zabezpieczyć się przed niechcianą hipoteką.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Przede wszystkim musimy liczyć się z możliwością, że znalezienie kupującego, zainteresowanego nabyciem lokalu z obciążoną hipoteką, może zająć nieco więcej czasu niż w przypadku mieszkania pozbawionego takiego obciążenia. Nie oznacza to jednak, że transakcja jest obarczona dodatkowym ryzykiem - jest ona całkowicie bezpieczna z punktu widzenia nabywcy pod warunkiem dopełnienia przez zbywcę koniecznych formalności.

Przede wszystkim po podjęciu decyzji  sprzedaży mieszkania (przy czym warto ją dokładnie przemyśleć, mając na uwadze na przykład wysokość prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę kredytu) należy o niej poinformować kredytujący bank. Nie musi on wyrazić zgody na sprzedaż, ponieważ to właściciel lokalu ma pełne prawo do decydowania o nim, ale stosowna informacja powinna dotrzeć do banku.

Następnym krokiem powinno być znalezienie potencjalnego nabywcy. Informację na temat istniejącego obciążenia hipotecznego należy otwarcie komunikować osobom zainteresowanym zakupem, ponieważ fakt ten w rzeczywistości nie wpływa ani na wartość przyszłego przedmiotu umowy, ani na zwiększenie ryzyka transakcji dla kupującego. W obecnej sytuacji, kiedy ceny mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym rosną, a zainteresowanie nieruchomościami nie maleje, może się okazać, że nabywcę znajdziemy szybko. Wtedy powinniśmy zwrócić się do banku o przygotowanie zaświadczenia o wysokości aktualnego zadłużenia oraz promesy o wykreśleniu hipoteki po spłacie istniejącego zadłużenia.

W zaświadczeniu powinna znaleźć się między innymi informacja o: saldzie zadłużenia, dane kredytobiorcy, numer rachunku do spłaty kredytu oraz zgoda banku na jednorazową spłatę zobowiązania. Wymienione dokumenty będą niezbędne podczas zawierania umowy przedwstępnej, którą najlepiej będzie podpisać w formie aktu notarialnego, wskazując w niej najważniejsze warunki transakcji, w tym cenę lokalu, termin zawarcia umowy przeniesienia własności oraz formę zabezpieczenia umowy (zaliczka lub zadatek). Płatność ustalonej ceny powinna być dokonana w dwóch transzach - jedna będzie obejmowała spłatę istniejącego zadłużenia, a reszta środków trafi bezpośrednio na rachunek sprzedającego.

Ostatnim etapem będzie zawarcie umowy sprzedaży mieszkania, która obowiązkowo musi zostać podpisana u notariusza.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Decydując się na sprzedaż lokalu z kredytem, warto pamiętać o tym, że jeżeli zbycia dokonamy przed upływem pięciu lat od momentu jej zakupu, wówczas będziemy zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19%.

Jak się zabezpieczyć?

Zgodnie z prawem hipoteka jest związana z daną nieruchomością i przechodzi wraz ze zmianą właściciela nieruchomości. Podpisując umowę przedwstępną, nabywca powinien zabezpieczyć się przed taką sytuacją. W przeciwnym wypadku będzie spłacać hipotekę, która została wpisana w wyniku zaciągnięcia kredytu. Najlepiej zobowiązać sprzedającego w czasie negocjacji do wykreślenia hipoteki jeszcze przed umową przedwstępną. Niech sprzedający spłaci swoje zobowiązanie wobec wierzyciela ze swoich środków przed jakąkolwiek umową z nabywcą. Innym sposobem jest zobowiązanie sprzedającego w umowie przedwstępnej do wykreślenia hipoteki (spłaty zobowiązania) przed umową przenoszącą własność. W tym modelu zobowiązanie należy zabezpieczyć dodatkową karą umowną od sprzedającego i prawem do odstąpienia od umowy przedwstępnej, jeżeli sprzedający nie usunie hipoteki przed ostateczną sprzedażą nieruchomości.

Spłata hipoteki

W praktyce możliwa jest też spłata hipoteki ze środków nabywcy. To rozwiązanie stosuje się, jeżeli sprzedający nie ma środków na spłatę hipoteki i chciałby do tego użyć pieniędzy nabywcy. Cały proces nabywca powinien rozpocząć od analizy umowy kredytowej podpisanej między sprzedającym a bankiem. Następnie należy wysłać pismo do banku z prośbą o ustalenie kwoty niezbędnej do spłaty hipoteki. Bank powinien wyrazić zgodę na wcześniejszą spłatę zobowiązania i wykreślenia hipoteki (pamiętajmy, że wcześniejsza spłata kredytu oznacza prowizję dla banku). Zgodę należy dołączyć do umowy przedwstępnej i określić, że nabywca dokonuje wpłaty zadatku w wysokości kwoty niezbędnej do spłaty hipoteki. Następnie sprzedający spłaca dług i wykreśla hipotekę z księgi wieczystej nieruchomości. W umowie powinien też znaleźć się numer rachunku bankowego do spłaty hipoteki, gdzie sprzedający przeleje środki. Mechanizm jest zabezpieczonym tym, że jeśli sprzedający nie dokona wykreślenia hipoteki przed umową końcową, to będzie zmuszony zwrócić nabywcy dwukrotność zadatku.

Sprzedaż mieszkania z kredytem a odsetki

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu bank zobowiązany jest do uwzględnienia w zaświadczeniu o kwocie pozostałej do zapłaty zredukowanej wartości odsetek. Odsetki naliczane są od pozostałego kapitału, co oznacza, że spłata kapitału będzie równoznaczna z brakiem naliczania odsetek za pozostały w harmonogramie czas obowiązywania umowy kredytu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zapisów umowy kredytowej warto jest skorzystać z usługi jej sprawdzenia przez prawników Pewnego Lokalu. W jej ramach weryfikowane są najważniejsze postanowienia umowy, w tym te dotyczące oprocentowania kredytu, warunków odstąpienia od umowy i jej zmiany oraz warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Umowa sprawdzana jest również pod względem obecności klauzul odbiegających od standardów rynkowych oraz zapisów abuzywnych bądź niekorzystnych dla kredytobiorcy.

Prześlij dokumenty do bezpłatnej wyceny: kontakt@pewnylokal.pl. Nasi prawnicy zaproponują odpowiednią klauzulę zabezpieczającą Twoje interesy. Więcej o prawnikach firmy Pewny Lokal zob. w artykule tutaj.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy nabycia nieruchomości?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

  • Średnio w umowie znajdujemy od trzech do czterech bardzo niebezpiecznych klauzul.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Deweloperzy i sprzedawcy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?

Zamów usługę
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 864 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości na rynku wtórnym?

Zamów usługę

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: cesja i inne formy flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: badanie termowizyjne

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka