Zamów pomoc prawną

Umowa rezerwacyjna, a umowa deweloperska

Kupując mieszkanie od dewelopera będziemy musieli podpisać przynajmniej dwie umowy. W poniższym artykule wskażemy, czym jest umowa rezerwacyjna oraz czym się różni od umowy deweloperskiej.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Na jakiej podstawie zawieramy umowę rezerwacyjną?

Umowa rezerwacyjna nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Strony podpisując taką umowę mogą dowolnie określać prawa i obowiązki związane z jej podpisaniem, o ile nie będą one sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki art. 3531 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że omawiana umowa  korzysta ze swobody zawierania umów. Podkreślić należy, że umowa rezerwacyjna nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego. 

Czym jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna jest umową, na mocy której deweloper zobowiązuje się do nieoferowania danej nieruchomości innym klientom. Powszechną praktyką jest pobieranie przez dewelopera opłaty rezerwacyjnej, która zostanie zaliczona do ceny mieszkania w przypadku przystąpienia do umowy deweloperskiej, lub która przepadnie na rzecz dewelopera, w przypadku gdy zrezygnujesz z zakupu mieszkania. Jak już wyżej wspomnieliśmy strony umowy mogą kształtować stosunek prawny według uznania w sposób indywidualny, praktycznie bez żadnych ograniczeń dlatego,tak ważne jest, by dokładnie przeanalizować treść podpisywanej umowy rezerwacyjnej.

Czym jest umowa deweloperska?

Artykuł 3 ustęp 5 ,,ustawy deweloperskiej” określa, że umowa deweloperska to umowa na podstawie, której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa. Umowa deweloperska nie jest więc umową rozporządzającą, czyli nie przenosi własności nieruchomości na nabywcę. Umowa deweloperska daje nabywcy roszczenie o to, żeby po zrealizowaniu inwestycji deweloper przeniósł własność na nabywcę.

Jeżeli chcesz sprawdzić umowę rezerwacyjną wraz z umową deweloperską skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.

 

 

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 47 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka