Porada prawna Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Umowa rezerwacyjna, a umowa deweloperska

Kupując mieszkanie od dewelopera będziemy musieli podpisać przynajmniej dwie umowy. W poniższym artykule wskażemy, czym jest umowa rezerwacyjna oraz czym się różni od umowy deweloperskiej.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Na jakiej podstawie zawieramy umowę rezerwacyjną?

Umowa rezerwacyjna nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Strony podpisując taką umowę mogą dowolnie określać prawa i obowiązki związane z jej podpisaniem, o ile nie będą one sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki art. 3531 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że omawiana umowa  korzysta ze swobody zawierania umów. Podkreślić należy, że umowa rezerwacyjna nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego. 

Czym jest umowa rezerwacyjna?

Umowa rezerwacyjna jest umową, na mocy której deweloper zobowiązuje się do nieoferowania danej nieruchomości innym klientom. Powszechną praktyką jest pobieranie przez dewelopera opłaty rezerwacyjnej, która zostanie zaliczona do ceny mieszkania w przypadku przystąpienia do umowy deweloperskiej, lub która przepadnie na rzecz dewelopera, w przypadku gdy zrezygnujesz z zakupu mieszkania. Jak już wyżej wspomnieliśmy strony umowy mogą kształtować stosunek prawny według uznania w sposób indywidualny, praktycznie bez żadnych ograniczeń dlatego,tak ważne jest, by dokładnie przeanalizować treść podpisywanej umowy rezerwacyjnej.

Czym jest umowa deweloperska?

Artykuł 3 ustęp 5 ,,ustawy deweloperskiej” określa, że umowa deweloperska to umowa na podstawie, której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa. Umowa deweloperska nie jest więc umową rozporządzającą, czyli nie przenosi własności nieruchomości na nabywcę. Umowa deweloperska daje nabywcy roszczenie o to, żeby po zrealizowaniu inwestycji deweloper przeniósł własność na nabywcę.

Jeżeli chcesz sprawdzić umowę rezerwacyjną wraz z umową deweloperską skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.

 

 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 7 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka