Umowa rezerwacyjna nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Strony podpisując taką umowę mogą dowolnie określać prawa i obowiązki związane z jej podpisaniem, o ile nie będą one sprzeczne z prawem powszechnie obowiązującym. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki art. 3531 Kodeksu Cywilnego. Oznacza to, że omawiana umowa korzysta ze swobody zawierania umów. Podkreślić należy, że umowa rezerwacyjna nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego.
Umowa rezerwacyjna jest umową, na mocy której deweloper zobowiązuje się do nieoferowania danej nieruchomości innym klientom. Powszechną praktyką jest pobieranie przez dewelopera opłaty rezerwacyjnej, która zostanie zaliczona do ceny mieszkania w przypadku przystąpienia do umowy deweloperskiej, lub która przepadnie na rzecz dewelopera, w przypadku gdy zrezygnujesz z zakupu mieszkania. Jak już wyżej wspomnieliśmy strony umowy mogą kształtować stosunek prawny według uznania w sposób indywidualny, praktycznie bez żadnych ograniczeń dlatego,tak ważne jest, by dokładnie przeanalizować treść podpisywanej umowy rezerwacyjnej.
Artykuł 3 ustęp 5 ,,ustawy deweloperskiej” określa, że umowa deweloperska to umowa na podstawie, której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa. Umowa deweloperska nie jest więc umową rozporządzającą, czyli nie przenosi własności nieruchomości na nabywcę. Umowa deweloperska daje nabywcy roszczenie o to, żeby po zrealizowaniu inwestycji deweloper przeniósł własność na nabywcę.
Jeżeli chcesz sprawdzić umowę rezerwacyjną wraz z umową deweloperską skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@pewnylokal.pl lub dzwoń na naszą infolinię.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!