Zamów pomoc prawną

Jak prześwietlić dewelopera

W artykule przedstawiamy sposoby na prześwietlenie dewelopera. Sprawdzenie dewelopera przed podpisaniem umowy deweloperskiej pomoże w bezpiecznym zakupie lokalu.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Sprawdź informacje o deweloperze

Większość nabywców lokali szuka informacji o deweloperze w internecie. Przeglądając internet pod kątem informacji o sprzedającym powinniśmy zwrócić uwagę na niepokojące informacje prasowe (w szczególności te dotyczące opóźnień lub problemów finansowych spółki). Dobrą praktyką jest zajrzenie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to elektroniczny rejestr publiczny w którym znajdują się informacje na temat każdego przedsiębiorcy, który podlega obowiązkowi takiego wpisu - w praktyce znajdziemy tam większość deweloperów działających w formie spółki (ewentualnie należy poszukać w CEIDG). Numer KRS zawsze znajduje się w prospekcie informacyjnym. Jeżeli deweloper buduje kolejny etap inwestycji to nie zaszkodzi zapytać aktualnych mieszkańców o ich zdanie na temat mieszkań i współpracy z deweloperem. Wiele inwestycji posiada grupy mieszkańców na portalu Facebook lub fora internetowe. Przeczytaj jak sprawdzić dewelopera tutaj.

Prospekt informacyjny to podstawa

Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego. Prospekt informacyjny to swego rodzaju książeczka informacyjna. Ma formę kilku(nasto)stronicowego dokumentu, gdzie w usystematyzowany i jednorodny dla każdej inwestycji sposób przedstawione są wszystkie najważniejsze informacje o deweloperze: informacje kontaktowe, numer księgi wieczystej, doświadczenie w budowie lokali i wiele innych przydatnych danych. Nabywca ma pewność, że prospekt jest sporządzony w sposób staranny i dokładny, ponieważ w przeciwnym wypadku dysponuje on prawem do odstąpienia.

Księgi wieczyste nie kłamią

W prospekcie informacyjnym znajdziemy numer księgi wieczystej gruntu, na którym powstanie budynek dewelopera. W momencie podpisania umowy deweloperskiej nabywca może jedynie sprawdzić księgę wieczystą gruntu. Księga wieczysta lokalu zostanie utworzona po zakończeniu przedsięwzięcia i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. W księdze wieczystej gruntu należy sprawdzić czy deweloper rzeczywiście dysponuje prawem do gruntu (nie jest to regułą i istnieją wyjątki w tej kwestii). Powinniśmy upewnić się, że informacje z prospektu informacyjnego są zgodne z księgą wieczystą. W praktyce może okazać się, że deweloper nie informuje nas o obciążeniu hipotecznym, które znajduje się w księdze wieczystej. Przeczytaj więcej o księgach wieczystych dewelopera tutaj.

Wyślij dokumenty do bezpłatnej wyceny na adres: kontakt@pewnylokal.pl Prawnicy firmy pewny lokal przygotują raport z analizy umowy deweloperskiej, gdzie dokładnie sprawdzą informacje o deweloperze i księgi wieczyste.

Od niedawna Pewny Lokal oferuje także usługę sprawdzenia standardu technicznego, w którym deweloper zobowiązuje się oddać na rzecz nabywcy mieszkanie lub dom. Mieszkanie „w stanie deweloperskim” może bowiem oznaczać kompletnie odmienny stan wykończenia, a różnice w stopniu wykończenia mogą przekładać się na dodatkowe koszty, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo „standard deweloperski” może oznaczać zarówno obecność parapetów wewnętrznych, tynków na sufitach, jak i brak tych elementów. Zachęcamy do kontaktu w sprawie inżynieryjnego audytu standardu wykończenia planowanego przez dewelopera dla danego mieszkania/domu/budynku. Analizujemy także standardy „pod klucz”. Zobacz więcej tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 12 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka