Zarezerwuj odbiór

Jak prześwietlić dewelopera

W artykule przedstawiamy sposoby na prześwietlenie dewelopera. Sprawdzenie dewelopera przed podpisaniem umowy deweloperskiej pomoże w bezpiecznym zakupie lokalu.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Sprawdź informacje o deweloperze

Większość nabywców lokali szuka informacji o deweloperze w internecie. Przeglądając internet pod kątem informacji o sprzedającym powinniśmy zwrócić uwagę na niepokojące informacje prasowe (w szczególności te dotyczące opóźnień lub problemów finansowych spółki). Dobrą praktyką jest zajrzenie do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to elektroniczny rejestr publiczny w którym znajdują się informacje na temat każdego przedsiębiorcy, który podlega obowiązkowi takiego wpisu - w praktyce znajdziemy tam większość deweloperów działających w formie spółki (ewentualnie należy poszukać w CEIDG). Numer KRS zawsze znajduje się w prospekcie informacyjnym. Jeżeli deweloper buduje kolejny etap inwestycji to nie zaszkodzi zapytać aktualnych mieszkańców o ich zdanie na temat mieszkań i współpracy z deweloperem. Wiele inwestycji posiada grupy mieszkańców na portalu Facebook lub fora internetowe. Przeczytaj jak sprawdzić dewelopera tutaj.

Prospekt informacyjny to podstawa

Ustawa deweloperska nakłada na dewelopera obowiązek przedstawienia prospektu informacyjnego. Prospekt informacyjny to swego rodzaju książeczka informacyjna. Ma formę kilku(nasto)stronicowego dokumentu, gdzie w usystematyzowany i jednorodny dla każdej inwestycji sposób przedstawione są wszystkie najważniejsze informacje o deweloperze: informacje kontaktowe, numer księgi wieczystej, doświadczenie w budowie lokali i wiele innych przydatnych danych. Nabywca ma pewność, że prospekt jest sporządzony w sposób staranny i dokładny, ponieważ w przeciwnym wypadku dysponuje on prawem do odstąpienia.

Księgi wieczyste nie kłamią

W prospekcie informacyjnym znajdziemy numer księgi wieczystej gruntu, na którym powstanie budynek dewelopera. W momencie podpisania umowy deweloperskiej nabywca może jedynie sprawdzić księgę wieczystą gruntu. Księga wieczysta lokalu zostanie utworzona po zakończeniu przedsięwzięcia i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. W księdze wieczystej gruntu należy sprawdzić czy deweloper rzeczywiście dysponuje prawem do gruntu (nie jest to regułą i istnieją wyjątki w tej kwestii). Powinniśmy upewnić się, że informacje z prospektu informacyjnego są zgodne z księgą wieczystą. W praktyce może okazać się, że deweloper nie informuje nas o obciążeniu hipotecznym, które znajduje się w księdze wieczystej. Przeczytaj więcej o księgach wieczystych dewelopera tutaj.

Wyślij dokumenty do bezpłatnej wyceny na adres: kontakt@pewnylokal.pl Prawnicy firmy pewny lokal przygotują raport z analizy umowy deweloperskiej, gdzie dokładnie sprawdzą informacje o deweloperze i księgi wieczyste.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka