Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa wprost obligatoryjne elementy umowy deweloperskiej, jednak zwykle treść umowy nie ogranicza się jedynie do zapisów narzuconych przez ustawę. Zdarza się, że proponowane nabywcom umowy deweloperskie zawierają tzw. klauzule waloryzacyjne.
Waloryzacja stanowi zasadę prawną, w myśl której w razie zmiany siły nabywczej pieniądza, która nastąpiła po powstaniu zobowiązania, wierzyciel (tu deweloper) powinien otrzymać równowartość ekonomiczną wierzytelności, jaką była w chwili jej powstania. Przekładając na stosunki z deweloperem – jeśli umówimy się na daną cenę lokalu, lub cenę za 1 mkw i podczas realizacji inwestycji rząd podwyższy podatki, cena ulegnie proporcjonalnemu podwyższeniu.
Warto już na wstępie wyjaśnić, iż klauzula waloryzacyjna, uzależniająca potencjalną zmianę ceny lokalu od zmiany podatków nie jest odstępstwem od normy i stanowi swego rodzaju praktykę rynkową. Deweloperzy chcą zabezpieczyć w ten sposób swoje interesy, aby w przypadku rzeczywistej zmiany podatków zawarta umowa wciąż była dla nich korzystna i opłacalna.
Podatek naliczany przy kupnie nieruchomości stanowi podatek od towarów i usług, potocznie nazywanym podatkiem VAT. Jego wartość jest doliczana do wartości netto przedmiotu sprzedaży (w tym przypadku lokalu). Podatek ten występuje w wysokości:
Jak już wspomnieliśmy, zamieszczana w treści umowy deweloperskiej klauzula waloryzacyjna stanowi praktykę rynkową i nie ma się czego obawiać widząc taką klauzulę w otrzymanej od dewelopera umowie. Jest jednak kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że jest ona dla nas bezpieczna. Pierwsza rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić to dokładne brzmienie zapisu. Kupując mieszkanie od dewelopera obowiązuje nas podatek VAT. Klauzula ta powinna więc wskazywać możliwość zmiany ceny w przypadku wzrostu podatku VAT. Drugim rozwiązaniem będzie nieco bardziej lakoniczny zapis, wskazujący na zmianę ceny w razie zmiany podatku, który ma bezpośredni wpływ na celę lokalu. Pamiętajmy jednak, że klauzule te działają w dwie strony – podatki mogą też zostać zmniejszone. W takiej sytuacji nabywca powinien mieć zagwarantowane proporcjonalne obniżenie ceny. Ponadto, warto upewnić się, że umowa deweloperska zapewnia nabywcy prawo do odstąpienia od umowy w razie podwyższenia podatków. Wówczas to do niego należałaby decyzja, czy chce dopłacić stosowną kwotę do ceny mieszkania czy jednak woli odstąpić od umowy. Taki zapis jest szczególnie istotny dla tych nabywców, którzy mają ograniczone środki lub inwestycję pokrywają ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej, skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!