Zamów pomoc prawną

Waloryzacja ceny w umowie deweloperskiej

W artykule wyjaśniamy czym w zasadzie jest klauzula waloryzacyjna w umowie deweloperskiej oraz czy należy się nią martwić. Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa wprost obligatoryjne elementy umowy deweloperskiej, jednak zwykle treść umowy nie ogranicza się jedynie do zapisów narzuconych przez ustawę. Zdarza się, że proponowane nabywcom umowy deweloperskie zawierają tzw. klauzule waloryzacyjne.

Waloryzacja ceny

Waloryzacja stanowi zasadę prawną, w myśl której w razie zmiany siły nabywczej pieniądza, która nastąpiła po powstaniu zobowiązania, wierzyciel (tu deweloper) powinien otrzymać równowartość ekonomiczną wierzytelności, jaką była w chwili jej powstania. Przekładając na stosunki z deweloperem – jeśli umówimy się na daną cenę lokalu, lub cenę za 1 mkw i podczas realizacji inwestycji rząd podwyższy podatki, cena ulegnie proporcjonalnemu podwyższeniu.

Czy w umowie deweloperskiej może znaleźć się klauzula waloryzacyjna?

Warto już na wstępie wyjaśnić, iż klauzula waloryzacyjna, uzależniająca potencjalną zmianę ceny lokalu od zmiany podatków nie jest odstępstwem od normy i stanowi swego rodzaju praktykę rynkową. Deweloperzy chcą zabezpieczyć w ten sposób swoje interesy, aby w przypadku rzeczywistej zmiany podatków zawarta umowa wciąż była dla nich korzystna i opłacalna.

Podatek od nieruchomości

Podatek naliczany przy kupnie nieruchomości stanowi podatek od towarów i usług, potocznie nazywanym podatkiem VAT. Jego wartość jest doliczana do wartości netto przedmiotu sprzedaży (w tym przypadku lokalu). Podatek ten występuje w wysokości:

  • 8 % w przypadku kupna lokalu mieszkalnego,
  • 23 % w przypadku kupna lokalu użytkowego.
     

Na co zwrócić uwagę w zakresie klauzuli waloryzacyjnej?

Jak już wspomnieliśmy, zamieszczana w treści umowy deweloperskiej klauzula waloryzacyjna stanowi praktykę rynkową i nie ma się czego obawiać widząc taką klauzulę w otrzymanej od dewelopera umowie. Jest jednak kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę aby mieć pewność, że jest ona dla nas bezpieczna. Pierwsza rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić to dokładne brzmienie zapisu. Kupując mieszkanie od dewelopera obowiązuje nas podatek VAT. Klauzula ta powinna więc wskazywać możliwość zmiany ceny w przypadku wzrostu podatku VAT. Drugim rozwiązaniem będzie nieco bardziej lakoniczny zapis, wskazujący na zmianę ceny w razie zmiany podatku, który ma bezpośredni wpływ na celę lokalu. Pamiętajmy jednak, że klauzule te działają w dwie strony – podatki mogą też zostać zmniejszone. W takiej sytuacji nabywca powinien mieć zagwarantowane proporcjonalne obniżenie ceny. Ponadto, warto upewnić się, że umowa deweloperska zapewnia nabywcy prawo do odstąpienia od umowy w razie podwyższenia podatków. Wówczas to do niego należałaby decyzja, czy chce dopłacić stosowną kwotę do ceny mieszkania czy jednak woli odstąpić od umowy. Taki zapis jest szczególnie istotny dla tych nabywców, którzy mają ograniczone środki lub inwestycję pokrywają ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem:  797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka