Po podpisaniu umowy deweloperskiej czeka nas jeszcze odbiór mieszkania oraz podpisanie umowy przenoszącej własność. Należy pamiętać, że obie te czynności są dla nas niezwykle istotne, ponieważ jeżeli odpowiednio nie zadbamy i ich bezpieczeństwo, to wtedy możemy stracić możliwość roszczeń wobec dewelopera. Poniższy artykuł pozwoli na lepsze zrozumienie procesów, które zachodzą po podpisaniu umowy deweloperskiej.
Zgodnie z artykułem 157 § 1 Kodeksu cywilnego "własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu". Zapis ten należy interpretować, w sposób następujący: Osoba, która kupuje mieszkanie będzie jego właścicielem od momentu podpisania umowy sprzedaży. Należy podkreślić, że taka umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności.
Dodatkowo należy pamiętać o wpisie do księgi wieczystej. Wpis ten ma charakter deklaratoryjny i potwierdza w powszechnych rejestrach, że dana nieruchomość jest naszą własnością.
W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym zazwyczaj lokale nie będą jeszcze wyodrębnione, a co za tym idzie nie będą posiadały założonej Księgi Wieczystej. Kiedy lokal zostanie wyodrębniony (w dużym uproszczeniu) stanowi osobną nieruchomość, do którego należy udział w nieruchomości wspólnej.
Ze względu na konstrukcję przepisów, osoba zawierającą umowę deweloperską, musi dość długo poczekać na prawo własności do lokalu. W przypadku podpisania umowy deweloperskiej we wczesnym etapie budowy, przeniesienie własności na nabywcę może nastąpić nawet po 30 miesiącach (termin ten nie jest określony ustawowo i może być znacznie dłuższy).
Jeżeli taki nabywca wybrał mieszkanie znajdujące się na wczesnym etapie budowy, to między podpisaniem umowy deweloperskiej a przeniesieniem prawa własności lokalu, może upłynąć nawet 20 czy 30 miesięcy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Przeniesienie własności musi być poprzedzone odbiorem technicznym, na którym nabywca wskazuje wszelkie wady i usterki lokalu.
Po dokonaniu odbioru może przystąpić do zawarcia umowy przenoszącej własności. W takiej umowie powinno zostać ujęte:
Jeżeli jesteś na etapie podpisywania umowy deweloperskiej nasi prawnicy z chęcią pomogą w interpretacji ich zapisów. Jeżeli jesteś na etapie odbioru lokalu nasi inżynierowie pomogą wskazać wszystkie wady i usterki. Skontaktuj się naszym biurem pod numerem: 797 014 014 lub mailowo: konakt@pewnylokal.pl.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!