Zarezerwuj odbiór

Wyodrębnienie lokalu przez dewelopera

Po podpisaniu umowy deweloperskiej czeka nas jeszcze odbiór mieszkania oraz podpisanie umowy przenoszącej własność. W artykule wyjaśniamy jakie procesy zachodzą po podpisaniu umowy deweloperskiej.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Po podpisaniu umowy deweloperskiej czeka nas jeszcze odbiór mieszkania oraz podpisanie umowy przenoszącej własność. Należy pamiętać, że obie te czynności są dla nas niezwykle istotne, ponieważ jeżeli odpowiednio nie zadbamy i ich bezpieczeństwo, to wtedy możemy stracić możliwość roszczeń wobec dewelopera. Poniższy artykuł pozwoli na lepsze zrozumienie procesów, które zachodzą po podpisaniu umowy deweloperskiej.

Akt notarialny jako dowód nabycia

Zgodnie z artykułem 157 § 1 Kodeksu cywilnego "własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu". Zapis ten należy interpretować, w sposób następujący: Osoba, która kupuje mieszkanie będzie jego właścicielem od momentu podpisania umowy sprzedaży. Należy podkreślić,, że taka umowa musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności.
Dodatkowo należy pamiętać o wpisie do księgi wieczystej. Wpis ten ma charakter deklaratoryjny i potwierdza w powszechnych rejestrach, że dana nieruchomość jest naszą własnością.

Wyodrębnienie lokalu

W przypadku, gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym zazwyczaj lokale nie będą jeszcze wyodrębnione, a co za tym idzie nie będą posiadały założonej Księgi Wieczystej. Kiedy lokal zostanie wyodrębniony (w dużym uproszczeniu) stanowi osobną nieruchomość, do którego należy udział w nieruchomości wspólnej.

Przeniesienie własności

Ze względu na konstrukcję przepisów, osoba zawierającą umowę deweloperską, musi dość długo poczekać na prawo własności do lokalu. W przypadku podpisania umowy deweloperskiej we wczesnym etapie budowy, przeniesienie własności na nabywcę może nastąpić nawet po 30 miesiącach (termin ten nie jest określony ustawowo i może być znacznie dłuższy).
Jeżeli taki nabywca wybrał mieszkanie znajdujące się na wczesnym etapie budowy, to między podpisaniem umowy deweloperskiej a przeniesieniem prawa własności lokalu, może upłynąć nawet 20 czy 30 miesięcy.
Przeniesienie własności musi być poprzedzone odbiorem technicznym, na którym nabywca wskazuje wszelkie wady i usterki lokalu.

Umowa przeniesienia własności

Po dokonaniu odbioru może przystąpić do zawarcia umowy przenoszącej własności. W takiej umowie powinno zostać ujęte:

  • postanowienia świadczące o dopełnieniu uzgodnień zawartych w umowie deweloperskiej,
  • opis stanu prawnego przedmiotu umowy,
  • opis dokumentów koniecznych do ustanowienia odrębnej własności lokalu,
  • rozliczenie wszelkich kwot wnoszonych przez ciebie na etapie budowy,
  • ustalenia dotyczące z rękojmią lub gwarancją,
  • zasady określające korzystanie z nieruchomości wspólnej.
  • wnioski do sądu o założenie Księgi Wieczystej

Jeżeli jesteś na etapie podpisywania umowy deweloperskiej nasi prawnicy z chęcią pomogą w interpretacji ich zapisów. Jeżeli jesteś na etapie odbioru lokalu nasi inżynierowie pomogą wskazać wszystkie wady i usterki. Skontaktuj się naszym biurem pod numerem: 797 014 014 lub mailowo: konakt@pewnylokal.pl.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 6 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka