Zarówno zadatek jak i zaliczka, stanowią pojęcia bardzo często używane zamiennie, jednak w przypadku użycia któregoś z nich w treści zawieranej umowy, może się okazać, że będzie to mieć kluczowe znaczenie.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż zadatek i zaliczka to nie to samo. Ma to miejsce, ponieważ obie te instytucje sprowadzają się do dokonania wpłaty na poczet ceny wykonywanej w przyszłości umowy. W praktyce, jeśli umowa deweloperska zostanie wykonana w sposób prawidłowy oraz we wskazanym w umowie terminie, rzeczywiście różnica ta nie jest na tyle istotna. Wówczas zarówno zadatek jak i zaliczka są zaliczane na poczet ceny nabywanej nieruchomości. W praktyce, najczęściej stanowią one blisko 5-10 % ceny.
Zadatek jest uregulowany w przepisach kodeksu cywilnego i stanowi świadczenie (rzeczowe lub pieniężne) na rzecz drugiej strony w przypadku zawierania umowy (tu: deweloperskiej). Zaliczka z kolei jest pojęciem w pewnym stopniu niesformalizowanym, ponieważ brak jest bezpośredniej regulacji dotyczącej kwestii związanych z zaliczką.
Sytuacja, w której najbardziej wyraźna staje się różnica między zaliczką a zadatkiem ma miejsce, gdy umowa w jakiś sposób nie jest wykonywana zgodnie z zawartymi w niej postanowieniami. Może dojść do tego na kilka sposobów, w szczególności gdy:
Trudno jest ocenić, która z tych instytucji będzie korzystniejsza dla nabywcy. W przypadku zaliczki, w każdej z tych sytuacji stronie przysługuje zwrot wpłaconej kwoty (chyba, że w treści umowy strony postanowiły inaczej).
Inaczej wygląda sytuacja, jeśli nabywca na mocy zawartej umowy wpłaci zadatek. Jeśli dojdzie do rozwiązania umowy za porozumieniem stron lub z powodu okoliczności niezależnych od stron, wówczas nabywcy będzie przysługiwał zwrot wpłaconego zadatku. Jeśli jednak z winy nabywcy nie dojdzie do realizacji umowy, wówczas kwota zadatku przepada na rzecz dewelopera. Z drugiej strony, jeśli dojdzie do sytuacji, w której to deweloper nie wywiąże się z ciążących na nim obowiązków, a co za tym idzie umowa nie zostanie wykonana z jego winy, wówczas nabywca zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nie ma obowiązku wyznaczenia deweloperowi terminu dodatkowego na spełnienie określonego warunku umowy. Dodatkowo, nabywcy będzie wówczas przysługiwać zwrot uiszczonego zadatku w wysokości dwukrotnie wyższej.
Warto jednak pamiętać, aby podczas analizy umowy deweloperskiej zwrócić uwagę na to, jak brzmi zapis mówiący o zaliczce czy też zadatku, ponieważ może się zdarzyć, że deweloper uszczupli któreś z praw przysługujących nabywcy np. do zwrotu dwukrotności zadatku. Zdarza się, że deweloper w umowie stosuje określenie „przedpłata”, nie precyzując czy ma na myśli zaliczkę czy zadatek. W takiej sytuacji nieoceniona może się okazać pomoc specjalisty oraz prawna analiza umowy deweloperskiej.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!