Rynek pierwotny czy wtórny

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

W poniższym artykule wyjaśniamy, na jakim rynku, pierwotnym czy wtórnym kupić mieszkanie.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Rezerwuj online

Rynek pierwotny a wtórny definicja

Większość nabywców przed wyborem mieszkania zaczyna swoje poszukiwania od sprawdzenia podstawowych pojęć z obszaru nieruchomości. I tak popularnym zapytaniem, na które poszukują odpowiedzi jest – co to jest rynek pierwotny? bądź jaka jest definicja rynku wtórnego? Odpowiadając na pierwszy aspekt, rynkiem pierwotnym określamy nowe nieruchomości podchodzące od dewelopera bądź spółdzielni mieszkaniowej, które zostaną po raz pierwszy sprzedane i zamieszkałe.

Zazwyczaj takie domy, mieszkania czy lokale usługowe, kupuje się już na etapie ,,dziury w ziemi” i należy poczekać na ich realizacje oraz dopięcie formalności. Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i odbiorze technicznym, można rozpocząć w lokalu prace remontowe. Z kolei rynek wtórny to nieruchomości, które w momencie sprzedaży są już w posiadaniu przez inną osobę fizyczną bądź prawną. Mieszkania bądź domy z rynku wtórnego określa się mianem lokali ,,z drugiej ręki”. Takie mieszkania są przeważnie wykończone, ale wymagają zwykle generalnego remontu, lub przynajmniej odświeżenia.

Rynek pierwotny czy wtórny - gdzie kupić mieszkanie?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego bądź wtórnego niesie ze sobą zarówno wady, jak i zalety. Mieszkania od dewelopera to przede wszystkim nowoczesne budownictwo, praktyczne technologie i możliwość wykończenia lokalu zgodnie z własnymi preferencjami. Dzięki komfortowym rozwiązaniom, które są estetyczne oraz dbają o ochronę środowiska i mniejszą stratę ciepła, wiele nabywców decyduje się właśnie na rynek pierwotny. Główną przeszkodą przy opcji lokalu od dewelopera jest zdecydowanie długi czas oczekiwania na wybudowanie nieruchomości. Zazwyczaj na rynku pierwotnym dostępne są inwestycje w postaci ,,dziury w ziemi”, co wiąże się zarówno z budową, jak i przejściem wszelkich formalności, aż do otrzymania pozwolenia na użytkowanie.

Co więcej, coraz częściej nowe realizacje z braku miejsca w centrum, powstają na obrzeżach miast, a to wiąże się z dłuższym dojazdem i uboższą infrastrukturą. Ponadto nowe mieszkania to też wysokie ceny za metr kwadratowy oraz ryzyko niedokończenia inwestycji przez dewelopera (problemy finansowe, prawne). Chcąc uniknąć ryzykownej transakcji, możesz skorzystać z weryfikacji sytuacji prawnej danej firmy deweloperskiej, wykonanej przez naszego doświadczonego prawnika.

Natomiast największą zaletą rynku wtórnego jest duża dostępność mieszkań w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. Ceny często również bywają korzystne, a dodatkowo nieruchomości są już wykończone. Na niekorzyść lokalu z ,,drugiej ręki” przemawia nie zawsze dobry stan techniczny budynku oraz konieczność wykonania generalnego remontu. Taki remont to zarówno czas, duże koszta i ograniczenia przy projektowaniu nowego wystroju. Dlatego najbardziej opłacalne są mieszkania z rynku wtórnego, które są w stosunkowo dobrym stanie i odpowiada nam ich aranżacja. Niewielkie zmiany będą znacznie tańszą i szybszą opcją. W związku z tym warto dokonać profesjonalnego przeglądu technicznego, który pozwoli ocenić faktyczny stan nieruchomości.

Nasza firma Pewny Lokal od lat wspiera kupujących w audycie technicznym i z przyjemnością pomoże i Tobie! Wystarczy, że do nas napiszesz i umówimy się na oględziny we wskazanym terminie.

Rynek pierwotny vs wtórny różnica

Wiele osób przed przystąpieniem do poszukiwań konkretnego mieszkania, zastanawia się nad wyborem nieruchomości z rynku pierwotnego bądź wtórnego. W tym celu analizuje różnice poszczególnych opcji. Zasadnicze rozróżnienie polega na nabyciu lokalu bezpośrednio od inwestora – deweloper bądź spółdzielnia mieszkaniowa w przypadku rynku pierwotnego, lub od poprzedniego właściciela na rynku wtórnym. Kolejna różnica związana jest z kosztami. Mieszkanie od dewelopera to konieczność dwukrotnej wizyty u notariusza oraz wykończenia lokalu ze stanu deweloperskiego do formy użytkowej. Przy umowie deweloperskiej, deweloper opłaca połowę taksy notarialnej. Natomiast kupując nieruchomość z ,,drugiej ręki”, poza kosztami zawarcia umowy, należy uwzględnić  jeszcze podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości lokalu. Dodatkowo trzeba pamiętać o wydatkach na remont używanego mieszkania.

Oczywiście sam proces zakupu nieruchomości również przebiega nieco inaczej. W przypadku rynku pierwotnego podpisywana jest umowa deweloperska, którą reguluje ustawa deweloperska. Przed odbiorem mieszkania trzeba też poczekać na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku. I dopiero po dopięciu zarówno kwestii technicznych, jak i prawnych w końcu można podpisać umowę przeniesienia własności. Z kolei przy rynku wtórnym zawiera się od razu umowę kupna-sprzedaży, a po opłaceniu należności następuje moment na umowę przyrzeczoną. Formalności na rynku wtórnym zajmują znacznie mniej czasu.

Rynek pierwotny i wtórny – co należy wiedzieć?

Znając już definicje oraz różnice pomiędzy nieruchomościami pochodzącymi z rynku pierwotnego bądź wtórnego, warto przyjrzeć się też aspektom, które wymagają głębszej weryfikacji. Rozpoczynając od lokali pochodzących od deweloperów, podstawową kwestią będzie sprawdzenie stanu prawnego gruntu, na którym budowana jest inwestycja. Należy też przyjrzeć się planowi zagospodarowania przestrzennego okolicy oraz sytuacji prawnej firmy deweloperskiej. Ważnym źródłem informacji dla nabywcy będzie księga wieczysta i sam draft umowy deweloperskiej. W przypadku problemów z analizą poszczególnych danych zachęcamy do zlecenia audytu prawnego naszej firmie

Pewny Lokal, który specjalizuje się w pomocy kupującym w bezpiecznej transakcji. Co więcej, bez problemu przeanalizujemy także sytuację prawną mieszkania pochodzącego z rynku wtórnego. Szczególnie zwrócimy uwagę na aspekt obciążeń i wierzytelności. Ponadto w obu przypadkach – przy nowym mieszkaniu od dewelopera bądź używanym z ,,drugiej ręki” - rekomendujemy przeprowadzenie skrupulatnego przeglądu technicznego. Nasi inżynierowie mogą ocenić stan lokalu oraz wynotować wszelkie wady i usterki, które wymagają naprawy. Dzięki temu będziesz mieć argument do negocjacji ceny przy mieszkaniu z rynku wtórnego bądź podstawę do roszczenia naprawy niedociągnięć przez dewelopera.

Rynek pierwotny czy wtórny forum

Na forach internetowych przyszli nabywcy, jak i nowi właściciele mieszkań oraz domów jednorodzinnych rozpisują się na temat wyboru inwestycji. Często poruszanym tematem jest decyzja o zakupie lokalu na rynku pierwotnym bądź wtórnym. Jest wielu zwolenników, jak i przeciwników obu rozwiązań. Poszczególne osoby przytaczają różnice, koszty i argumenty związane z ceną, lokalizacją czy wykańczaniem nieruchomości. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z opcji jest korzystniejsza.

Część ludzi będzie preferować nową inwestycję, szerokie możliwości wykończenia i nowoczesne technologie mieszkania od dewelopera. Z kolei inne opiszą na forum zalety kompletnej infrastruktury, atrakcyjności miejsca oraz szybkość transakcji lokalu z ,,drugiej ręki”. W związku z tym dylemat pomiędzy wyborem rynku pierwotnego a wtórego pozostaje nierozwiązany. Żadne forum, artykuł czy opinia znajomego nie odpowie nam na to zagadnienie. Decyzja i wybór zależy tylko i wyłącznie od nas.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firma kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 osób w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audyt działki, badanie termowizyjne lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online TUTAJ.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę? info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy info

Podaj telefon, na który wyślemy link


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka