W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób rozliczać faktury od dewelopera.
Decydując się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym, warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób regulowane są należności na rzecz dewelopera, wynikające z zapisów umowy deweloperskiej, oraz jak rozliczać faktury zaliczkowe od dewelopera, jeżeli zakupu dokonujemy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W momencie otrzymania przez dewelopera, będącego płatnikiem VAT, płatności zaliczkowej, za którą uznać można wpłatę części ceny, wskazanej w umowie deweloperskiej, w terminie umownym, nie jest on zobowiązany do natychmiastowego wystawienia faktury zaliczkowej. Obowiązek podatkowy w przypadku transakcji, zawieranej na rynku pierwotnym, pojawia się dopiero w momencie zwolnienia środków, wpłaconych przez kupującego, z indywidualnego rachunku powierniczego na rachunek dewelopera. Jeżeli mamy do czynienia z rachunkiem powierniczym otwartym, wówczas środki zwalniane są z niego zgodnie z potwierdzonym przez bank postępem prac na budowie według założonego harmonogramu.
W przypadku rachunku powierniczego zamkniętego do zwolnienia środków dochodzi dopiero po zakończeniu inwestycji, tak więc w takiej sytuacji nie możemy liczyć na otrzymanie faktury zaliczkowej na wpłaty częściowe.
W przypadku rozliczenia w ramach działalności gospodarczej należy koniecznie pamiętać o tym, że fakturę zaliczkową trzeba rozliczyć we właściwym okresie rozliczeniowym, zgodnie z datą księgowania środków. Niezależnie od potrzeb nabywcy w zakresie chęci rozliczenia wpłaconych środków deweloper nie ma możliwości wystawienia faktury zaliczkowej na środki, które nie zostały jeszcze zwolnione z rachunku powierniczego. Obowiązek podatkowy pojawia się w miesiącu, w którym środki zostały zwolnione, i na tej podstawie deweloper do 15 dnia kolejnego miesiąca zobowiązany jest do wystawienia faktury zaliczkowej.
Dzięki dokładnemu sprawdzeniu harmonogramu prac oraz ich zakresu w danym etapie dowiemy się w przybliżeniu, kiedy możemy spodziewać się otrzymania faktury od dewelopera. Warto przy tym pamiętać, że postęp prac na budowie weryfikowany jest przez bank w oparciu o wpisy w dzienniku budowy, ale kontrola powinna też uwzględniać potwierdzenie poprawności wpisu poprzez sprawdzenie faktycznego stopnia zaawansowania prac na budowie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!