Nowelizacja w 2021 r. ustawy deweloperskiej wprowadziła zmianę w zakresie ochrony nabywców przy zawieraniu umów deweloperskich, a także rozszerzyła katalog przedsiębiorców objętych obowiązkiem stosowania się do jej zapisów. Co więc łączy umowę deweloperską i działalność gospodarczą? Kiedy działalność gospodarcza określana jest mianem deweloperskiej? O tym w dzisiejszym artykule.
Obecne brzmienie definicji umowy deweloperskiej wskazuje, że jest to umowa zawarta między nabywcą (który jest os fizyczną nabywającą lokal w celach mieszkaniowych) a deweloperem, czyli podmiotem, który prowadzi przedsięwzięcie deweloperskie.
Przy czym deweloperem może być każdy przedsiębiorca. Zarówno spółdzielnia mieszkaniowa, osoba fizyczna, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółka (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna, komandytowa). Forma prawna prowadzonej działalności nie ma znaczenia dla działania przepisów.
Deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, prawnego wyodrębnienia mieszkania z nieruchomości, a po zakończeniu tych czynności do przeniesienia praw i własności na nabywcę. Z kolei obowiązki nabywcy ograniczają się do uiszczenia zapłaty za czynności dewelopera.
Ustawa deweloperska objęła też swoim zakresem umowy z przedsiębiorcą, który nie prowadzi działalności stricte deweloperskiej. Na przykład w sytuacji, gdy zawiera umowę, przeniesienie własności lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego i lokalu użytkowego wraz z lokalem mieszkalnym, który powstał w wyniku realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego. Jeżeli nabywcą jest osoba fizyczna, która nabywa przedmiot umowy w celu niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą i jest to jej pierwszy zakup.
Oznacza to, że jeżeli kupimy od dewelopera nieruchomość i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedamy ją konsumentowi (flip na rynku pierwotnym), to obejmuje nas ustawa deweloperska. Czy więc podpisujemy umowę deweloperską w działalności gospodarczej prowadzonej w ten sposób? Na szczęście nie.
Zapisy ustawy deweloperskiej dotyczą nas jedynie w zakresie:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Autor
Anna Partyka
Wirtualna asystentka, copywriter i mama. Od 9 lat jej życie związane jest z branżą budowlaną. Dlatego chętnie pisze na tematy z nią związane.
Weryfikacja
merytoryczna
Piotr Semeniuk
Założyciel Pewnego Lokalu. Specjalista prawa nieruchomości. Doktor nauk prawnych (doktorat z prawa ochrony konsumentów). Z zamiłowania inwestor i analityk rynku mieszkaniowego. Wielokrotny gość telewizji (TVP, TVN, Polsat), gdzie wypowiadał się na tematy rynku nieruchomości i ochrony praw nabywców.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!