Czym jest gwarantowany wkład własny? - umowa deweloperska

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Umowa deweloperska z gwarantowanym wkładem własnym

W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest program oferujący pomoc w zakupie mieszkania poprzez gwarantowany kredyt mieszkaniowy.

Jakie czynniki powstrzymują ludzi przed wzięciem kredytu hipotecznego? Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu, ale na przeszkodzie stoi brak wkładu własnego. Jest to bariera niemożliwa do pokonania, ponieważ przy rosnących kosztach życia nie sposób odłożyć z comiesięcznej wypłaty pieniędzy na wkład własny. Na szczęście rząd znalazł rozwiązanie dla osób znajdujących się w tej trudnej sytuacji.

Na czym polega gwarantowany kredyt mieszkaniowy?

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy to specjalny program, którego celem jest ułatwienie społeczeństwu w Polsce zakupu mieszkania na kredyt. Zasady tego wsparcia zapisane są w Ustawie z dnia 1 października 2021 r. o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Akt prawny wszedł w życie 26 maja 2022 roku. Do tej pory banki wymagały, aby kredytobiorca wyłożył z własnej kieszeni część kwoty na mieszkanie, najczęściej było to od 10% do nawet 30%. Środki te nie mogły pochodzić z innego kredytu gotówkowego lub pożyczki bankowej. Im wyższy był wkład własny, tym lepsze były warunki udzielenia kredytu. Dzięki programowi gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, wymóg posiadania wkładu własnego został zniesiony, można wziąć kredyt nie mając pieniędzy na wkład własny.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Program skierowany jest do osób, które mają możliwości finansowe, aby spłacać raty kredytu hipotecznego, jednak barierą jest dla nich konieczność wniesienia wkładu własnego. Ważne będzie więc stałe źródło dochodu, stała praca. Bank zweryfikuje, czy zdolność kredytowa jest na odpowiednim poziomie. Program przeznaczony jest zarówno dla singli, jak i dla par żyjących bez ślubu, małżeństw oraz rodzin wielodzietnych. Warunkiem, aby można było skorzystać z programu, jest brak posiadania własnego domu lub mieszkania. Inaczej, mówiąc językiem prawniczym, członkowie danego gospodarstwa domowego nie mogą mieć prawa własności do innego lokalu. Od tej reguły są jednak wyjątki, a dotyczą one rodzin, które mają przynajmniej dwójkę dzieci. Im więcej dzieci w rodzinie, tym większe mieszkanie rodzina może już posiadać, a i tak nie zostanie wykluczona z programu. Warto szczegółowo zapoznać się z zasadami, które opisane są przystępnym językiem na przykład na stronie rządowej.

To wiarygodne źródło informacji, na bieżąco aktualizowane. Istotne, aby podkreślić, że ten konkretny program nie jest wsparciem dla osób najbiedniejszych, które nie mają gdzie mieszkać. Dla nich bowiem przeznaczone są inne środki pieniężne, a także lokale komunalne i socjalne. Szczegółów można dowiedzieć się na przykład w miejscowym ośrodku pomocy społecznej. Jeśli chodzi o gwarantowany wkład własny, warto podkreślić jeszcze raz, że chodzi o kredyt hipoteczny, a więc kredyt na własne mieszkanie, kredyt, który trzeba spłacać, a wcześniej wykazać się przed bankiem swoją zdolnością kredytową. Ułatwieniem jest jedynie rezygnacja z wymogu posiadania wkładu własnego.

Jakie banki udzielą kredytu z gwarancją BGK?

Warunkiem, aby bank przystąpił do programu i mógł udzielać gwarantowanych kredytów mieszkaniowych, jest zawarcie przez bank umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank państwowy, co oznacza, że należy on w całości do Skarbu Państwa. Misją tej instytucji jest to, by wspierać zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczego Polski. W misję tę idealnie wpasowuje się chęć pomocy tym obywatelom, którzy chcą mieć własne mieszkanie i mają warunki finansowe do spłacania rat kredytu hipotecznego, lecz barierą jest dla nich konieczność wniesienia wkładu własnego. Pokonując tę barierę, można będzie zadbać o to, by Polska rozwijała się w sposób zrównoważony, zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Banki, które zdecydowały się na podpisanie odpowiedniej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, dzięki czemu mogą zabezpieczać kredyty gwarancją, to: Alior Bank S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pekao S.A., Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BPS S.A., PKO Bank Polski S.A., Santander Bank Polska S.A. Obecnie trwają również rozmowy i negocjacje z innymi bankami, można więc mieć nadzieję, że lista będzie jeszcze dłuższa. Wiele banków jest zainteresowanych podjęciem takiej współpracy, ponieważ z różnych względów jest to dla nich korzystne. Odsetki z kredytów są dla banków źródłem dochodu, zatem nie można przegapić żadnej szansy na zarobienie takich pieniędzy. Działalność banków bez wątpienia służy ludziom, a kredyty są potrzebne. Ważne tylko, by kierować się rozsądkiem przy podejmowaniu decyzji o takim zobowiązaniu. W przeciwnym razie można ściągnąć na siebie i swoją rodzinę spore kłopoty. Kluczem do sukcesu wydaje się odpowiednia edukacja finansowa, której niestety brakuje.

Ile wynosi gwarancja BGK?

Gwarancja Banku Gospodarstwa Krajowego wynosi nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% kwoty, na jaką zaciągany jest kredyt. Ważne jest tutaj zastrzeżenie, że kwota ta, niezależnie czy jest to 10% czy 20%, nie może być wyższa niż 100 000 złotych. Gwarantowanego kredytu mieszkaniowego udziela się na minimum 15 lat. Konieczność posiadania wkładu własnego była do tej pory czynnikiem uniemożliwiającym wielu Polakom zakup własnego mieszkania. Sytuacja na rynku nieruchomości była i do tej pory nie jest najlepsza. Osoby z dzieckiem mają duże trudności, aby wynająć mieszkanie. Winne jest również po części prawo, które za wszelką cenę chroni lokatorów, a nie właścicieli mieszkań. Trudno jest doprowadzić do tego, aby lokator wyprowadził się, nawet jeśli nie płaci czynszu od wielu miesięcy. Zmuszenie lokatora do opuszczenia lokalu musi być potwierdzone wyrokiem sądowym, a sądy działają dość opieszale. Na rozprawę trzeba długo czekać.

Właściciele mieszkań proponują wynajęcie pojedynczego pokoju w mieszkaniu albo najem okazjonalny, który jednak nie jest rozwiązaniem dla osób, które po prostu nie mają innego miejsca, w którym mogłyby się zatrzymać. Narzekać można także na wysokość odstępnego, która to wysokość nie współgra z wysokością najniższego ani przeciętnego wynagrodzenia. Szczególnie trudno jest singlom, którzy często nie mają szansy na to, by zamieszkać samodzielnie.

Wynajęcie mieszkania to koszt poza ich zasięgiem.

Od kiedy można korzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego?

Rozwiązania prawne umożliwiające skorzystanie z programu zapewniającego mieszkanie bez wkładu własnego weszły w życie 26 maja 2022 r. Można więc bez przeszkód zapoznać się z obowiązującymi zasadami i podjąć kroki w kierunku wzięcia kredytu hipotecznego, nawet jeśli dana osoba nie posiada środków na wkład własny. Oferowane wsparcie jest częścią tak zwanego Nowego Ładu czyli szeregu przepisów mających na celu ułatwienie życia Polakom poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych. Warto przeanalizować swoje zasoby finansowe, sytuację zawodową i sytuację na rynku pracy, aby dobrze przygotować się do rozmów z bankiem.

Mieszkanie bez wkładu własnego - wniosek

Wiele osób zastanawia się, co trzeba zrobić, aby uzyskać wsparcie z programu związanego z gwarantowanym wkładem własnym. Trzeba po prostu złożyć wniosek. Po szczegóły trzeba udać się do konkretnego banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W celu zasięgnięcia najbardziej aktualnych informacji, warto wejść na stronę internetową danego banku, zadzwonić na infolinię albo osobiście udać się do placówki, by porozmawiać z konsultantem o swojej indywidualnej sytuacji. Wzór wniosku z pewnością będzie można pobrać z banku. Doradca kredytowy pomoże wypełnić wniosek i wyjaśni wszelkie wątpliwości.

Mieszkanie bez wkładu własnego - cena za metr kwadratowy

Jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy dla programu Mieszkanie bez wkładu własnego, ceny te są ustalone odgórnie. Limity cenowe są więc poniekąd narzucone przez obowiązujące przepisy. Najdroższe mieszkania w Polsce znajdują się oczywiście w Warszawie, w stolicy kraju. Limit cenowy za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w tym mieście wynosi 10013 złotych. Jeśli chodzi o rynek wtórny, mowa o kwocie 9242 złotych. Dla kontrakstu, w niektórych mniejszych miasteczkach kwoty te są nawet o połowę niższe. W województwie podkarpackim ceny te oscylują wokół 5000 złotych.

Mieszkanie bez wkładu własnego dla singli

Singlom jest szczególnie trudno na rynku nieruchomości. W przypadku pary, niezależnie od tego czy kobieta i mężczyzna wzięli ślub czy też nie, wydatki rozkładają się na dwie osoby. Singiel musi ponosić te koszty samodzielnie. Chodzi tutaj przede wszystkim o odstępne bądź ratę kredytu, czynsz, wszelkie opłaty takie jak prąd, gaz, ogrzewanie. Mieszkanie bez wkładu własnego to ogromna szansa dla wielu singli, aby wreszcie przestali wynajmować mieszkanie, a zamiast tego spłacali swoje własne.

Od czego zależy wysokość wsparcia dla rodzin

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

  • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
  • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Jeśli chodzi o rodziny z dziećmi, kluczowa dla obliczenia wartości pomocy jest liczba dzieci. Im więcej dzieci, tym wsparcie będzie większe. Tak zwana spłata rodzinna wynosi 20 000 złotych dla drugiego dziecka, 60 000 złotych dla trzeciego dziecka i 60 000 dla każdego kolejnego dziecka. To ogromna pomoc.

Do kiedy mieszkania bez wkładu własnego?

Jako datę zakończenia programu wskazano 31 grudnia 2030 roku. Nie warto jednak odkładać możliwości skorzystania z tej oferty na później. Jeśli obecnie ktoś spełnia warunki, warto czym prędzej wykorzystać tę szansę. Każdy kolejny miesiąc wiąże się z koniecznością ponoszenia określonych kosztów związanych z wynajmem mieszkania. Zamiast tego można już powoli spłacać swoje własne lokum. Wiele osób marzy o tym, aby mogli wreszcie odebrać klucze do swojej przestrzeni.

Zanim to się stanie, trzeba sprawdzić taki dokument jak umowa deweloperska.To w nim zapisane jest wszystko, co dotyczy ostatecznego kształtu lokalu i wszystkich prac, jakie będą w nim wykonane. Eksperci, prawnicy z firmy Pewny Lokal zajmują się takimi formalnościami, dając klientowi gwarancję, że może on spać spokojnie, ponieważ wszystko jest w porządku. Warto zostawić fachowcom sprawy związane z umową deweloperską oraz odbiorem mieszkania. To zbyt poważne sprawy, by zajmować się tym samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę deweloperską?

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kary umowne w umowie deweloperskiej — jak z nich skorzystać, jak ich uniknąć?

Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 54 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o umowie deweloperskiej

okładka poradnika

Poradnik o karach umownych w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka