W poniższym artykule wyjaśniamy, czy zmiana ceny nieruchomości jest zgodna z ustawą deweloperską.
Podpisanie umowy deweloperskiej, oprócz innych konsekwencji, niesie ze sobą również gwarancję niezmienności ceny nabywanej nieruchomości. Od tej zasady są jednak wyjątki, których zapisanie w umowie dopuszcza ustawa deweloperska. Z jakimi zapisami, regulującymi wspomnianą kwestię, możemy mieć do czynienia w umowie deweloperskiej i czy powinny one wzbudzić naszą czujność?
Zapis dotyczący waloryzacji ceny nabywanej nieruchomości przy jednoczesnym braku możliwości odstąpienia przez kupującego od umowy może być uznany za klauzulę niedozwoloną. Jednakże tak zwana klauzula waloryzacyjna, umożliwiająca deweloperowi zmianę ceny zbywanego lokalu w przypadku, gdyby zmianie uległ podatek VAT, jest powszechną praktyką i jeżeli jednocześnie nabywca zachowuje możliwość odstąpienia od umowy w przypadku zmiany ceny, wówczas taki zapis potraktować można jako bezpieczny.
Podatek od towarów i usług (VAT) doliczany jest do ceny netto nabywanej nieruchomości i wynosi 8% dla lokalu mieszkalnego oraz 23% dla lokalu użytkowego.
W kontekście potencjalnej zmiany wysokości podatku warto dopilnować, aby umowa gwarantowała nabywcy także obniżenie ceny, w sytuacji, gdyby dojść miało do obniżenia wysokości podatku, dzięki czemu obie strony umowy zostaną potraktowane sprawiedliwie.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do zasadności zapisów umownych warto skonsultować je z prawnikiem jeszcze przed podpisanie umowy.
Prawnicy Pewnego Lokalu specjalizują się w prawie nieruchomości i na co dzień zajmują się weryfikacją umów zawieranych przez nabywców nieruchomości, oceną bezpieczeństwa inwestycji, realizowanych na rynku pierwotnym oraz wiarygodności odpowiedzialnych za nie deweloperów. Dzięki skorzystaniu z oferowanej przez Pewny Lokal usługi sprawdzenia umowy deweloperskiej dowiemy się wszystkiego na temat potencjalnie niekorzystnych dla nas zapisów umownych, wymagających renegocjacji, a także na temat tego, czy postanowienia naszej umowy zbliżone są do standardów rynkowych, czy może w jakoś sposób od nich odbiegają.
Ze względu na wagę zawieranej umowy oraz długoterminowe konsekwencje, jakie niesie ze sobą jej podpisanie, warto, jest kwestię weryfikacji umowy potraktować jako obowiązkowy etap transakcji nabycia nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!