W poniższym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób uwzględnić w umowie deweloperskiej zmianę powierzchni lokalu?
Umowa deweloperska zawierana jest pomiędzy stronami w przypadku zakupu nieruchomości w ramach trwającej inwestycji, realizowanej przez dewelopera. Ponieważ jej podpisanie niesie ze sobą wieloletnie konsekwencje, konieczne jest dokładne sprawdzenie jej zapisów przed spotkaniem z przedstawicielem dewelopera w kancelarii notarialnej. Jak kwestię zmiany powierzchni nabywanej nieruchomości reguluje ustawa deweloperska i na jakie zapisy w umowie zwrócić w tym kontekście szczególną uwagę?
Ustawa deweloperska nałożyła na deweloperów obowiązek wskazania w umowie stosowanej do pomiaru metrażu powykonawczego zbywanego lokalu normy. Zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997 do powierzchni użytkowej lokalu nie powinno wliczać się powierzchni pod ściankami działowymi, a sam pomiar powinien być przeprowadzony przy podłodze w wykończonych pomieszczeniach.
Zawierając umowę deweloperską, warto pamiętać o tym, iż metraż wskazany w umowie jest wartością projektową, co oznacza, że powierzchnia lokalu najprawdopodobniej ulegnie niewielkiej zmianie po przeprowadzeniu jego pomiaru powykonawczego. Kluczowa jest skala różnicy w metrażu, a także to, w jaki sposób powyższą kwestię reguluje zawarta wcześniej umowa deweloperska. Dlatego tak ważne jest dokładne zweryfikowanie zapisów umowy, również w zakresie praw, przysługujących nabywcy w sytuacji, gdyby różnica w powierzchni użytkowej okazała się większą od zwyczajowo przyjętych wartości (średnio 2-3%).
Zazwyczaj umowa deweloperska reguluje kwestię niezgodności w metrażu w taki sposób, że dopuszcza odstąpienie od umowy przez kupującego w sytuacji, gdy różnica przekroczy 2% powierzchni lokalu. Natomiast w przypadku mniejszych wartości nabywca może być zobowiązany do dopłacenia brakującej kwoty, jeżeli powierzchnia będzie większa od projektowej. Ważne jest, aby sprawdzić, czy umowa traktuje w tym zakresie dewelopera i kupującego jednakowo, to znaczy, czy w przypadku, gdyby lokal okazał się mniejszy, niż zakładała to umowa, deweloper będzie zobowiązany do zwrócenia kupującemu nadpłaconych przez niego środków. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na to, jak duża różnica uprawnia nabywcę do bezkosztowego odstąpienia od umowy.
W celu wyjaśnienia wszelkich nie do końca jasnych zapisów umowy deweloperskiej najlepiej jest zwrócić się do prawników Pewnego Lokalu, którzy będą w stanie bezbłędnie wskazać wszelkie niekorzystne dla kupującego zapisy, rownież w zakresie zmiany powierzchni nieruchomości, a także te odbiegające od rynkowych standardów. Dzięki skorzystaniu z oferowanej przez Pewny Lokal usługi sprawdzenia umowy deweloperskiej dowiemy się, które zapisy warto renegocjować, a jeżeli będzie to konieczne, możemy również liczyć na wsparcie prawnika w negocjacjach.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!