Jeszcze niecałą dekadę temu nabywcy mieszkań zmagali się z wieloma problemami ze strony deweloperów. Wynikało to w znacznej mierze z faktu, iż brakowało w polskim prawie dokładnych regulacji precyzujących zapisy w umowach deweloperskich. Pojawienie się ustawy deweloperskiej rozwiązało te problemy i zapewniło większe zabezpieczenie przyszłych nabywców mieszkań.
Potocznie zwana Ustawa deweloperska to tak naprawdę Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jest to dokument regulujący prawnie umowę deweloperską. Ustawa określa warunki zawierania umów deweloperskich a także prawa i obowiązki stron tejże umowy. Co ciekawe, Ustawa Deweloperska jest aktem prawnym uchwalonym stosunkowo niedawno - została uchwalona dnia 16 września 2011 roku.
Ustawa deweloperska ma na celu przede wszystkim znacznie lepszą ochronę przyszłego nabywcy mieszkania.
Wcześniej, w polskim prawie brakowało dokładnych zapisów, które w wystarczającym stopniu zabezpieczałyby nabywcę lokalu. Dawało to deweloperom pole do nadużyć i nieuczciwych praktyk.
Pojawienie się ustawy deweloperskiej stanowi duży krok w kierunku większego bezpieczeństwa osoby nabywającej lokal- jako nabywcy najczęściej podpisujemy bowiem umowę z deweloperem zanim budynek powstanie.
Kupno mieszkania bądź domu to jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu, lokal mieszkalny bowiem stanowi zazwyczaj inwestycje na lata, która związana jest z przeznaczeniem znacznej ilości środków finansowych na jej zakup, a często także i zobowiązaniem w formie kredytu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jako nabywcy oczywistym jest więc dla nas fakt, iż chcielibyśmy otrzymać gwarancję od dewelopera, że wymarzone mieszkanie będzie zgodne z ustaleniami na które się z nim umówiliśmy, a także iż w przypadku gdy wpłacimy znaczną ilość pieniędzy dla firmy realizującej inwestycję nasze pieniądze będą bezpieczne.
Takie dwa problemy (oraz szereg innych) z którymi zmagali się wcześniej nabywcy zostały rozwiązane przez pojawienie się w prawie Ustawy Deweloperskiej, która zobowiązuje dewelopera do zapewnienia nabywcy opisu mieszkania, a także do tego by pieniądze kupującego nieruchomość były przetrzymywane na rachunku powierniczym.
Poniżej przedstawimy na czym polegają zmiany dotyczące Ustawy deweloperskiej na tych dwóch polach.
Opis mieszkania
Jak było kiedyś? Zanim ustawa deweloperska weszła w życie umowy nie precyzowały jak będzie wyglądała inwestycja którą będzie nabywał kupujący. Brakowało w polskim prawie ustandaryzowanych zapisów dotyczących tego jak deweloper powinien opisać przedmiot umowy- umowy nie mówiły chociażby o standardzie wykończenia mieszkania, a w dokumentach można było zapisać niemal wszystko.
Rachunek powierniczy
Częstymi sytuacjami były znaczne straty nabywców, związane z bankructwami deweloperów.- zdarzało się bowiem, że ludzie wpłacali wysokie zaliczki, które znikały, gdy deweloperzy nie będący w stanie dokończyć inwestycji ogłaszali bankructwo.
Rachunek powierniczy jest kontrolowany przez bank, co stanowi środek ochrony przed deweloperem. W taki oto sposób deweloper jest informowany o wpłatach za realizację inwestycji przez nabywcę, natomiast nabywca ma poczucie, iż po przeznaczeniu środków finansowych na inwestycję jest bezpieczny.
Ustawa deweloperska wyróżnia dwa podstawowe rodzaje rachunków powierniczych.
Pierwszym z nich jest rachunek powierniczy otwarty. Na taki typ rachunku decyduje się zdecydowana większość deweloperów działających na rynku. W powyższej sytuacji nabywcy wpłacają środki finansowe etapami, a bank wypłaca je deweloperowi w momencie, gdy poszczególne etapy inwestycji zostaną zrealizowane.
Istnieje również rachunek powierniczy zamknięty. Jest to sytuacja rzadziej spotykana - deweloperzy decydują się na taki krok szczególnie, by zapewnić nabywcę iż są firmą godną zaufania. W takim bowiem przypadku deweloper otrzymuje pieniądze za zrealizowaną inwestycję dopiero w momencie oddania nieruchomości i przeniesienia własności na nabywcę -do tego czasu środki pozostają w banku.
W firmie Pewny Lokal pomagamy w analizie umowy deweloperskiej. Sprawdzimy dokumentację pod kątem ryzykownych klauzul, bądź tych które odbiegają od standardów rynkowych, przeanalizujemy także załączniki do umowy.
Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w analizie umowy deweloperskiej zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem kontakt@pewnylokal.pl lub telefonicznego, dzwoniąc na naszą infolinię 797 014 014.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!