W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto kupić mieszkanie od dewelopera.
Mieszkanie od dewelopera ma swoje plusy i minusy, i mimo że ostatnie kilkanaście lat to właśnie one wydawały się najbardziej ekskluzywne i pożądane, obecnie panuje odwrót do bloków z wielkiej płyty i rynku wtórnego. Podpowiadamy czy nadal warto kupować mieszkanie od dewelopera, podpisywać umowy deweloperskie, czy lepiej pozostać przy rynku wtórnym.
Mieszkanie od dewelopera było zawsze synonimem pewnego prestiżu klasy średniej i nowości. Obecnie jednak deweloperzy ciężko pracują nad popsuciem sobie tego wizerunku. Nie chodzi jednak o ceny, ale o jakość wykonania czy ogólne udogodnienia wokół.
Obecnie coraz więcej inwestycji deweloperskich wykonywanych jest tanim kosztem. Możemy zaobserwować w internecie ludzi narzekających na cienkie ściany, a ekipy remontowe łapią się za głowę, kiedy przychodzą wykańczać mieszkania od deweloperów, gdzie często okazuje się, że konieczny jest remont generalny. Jakość wykonania samych elewacji i użyte do budowy materiały często pozostawiają wiele do życzenia, a często nie są zgodne z tym, co w prospekcie informacyjnym, cena za metr kwadratowy jest jedna nieadekwatna do wykonania. Grodzenie osiedli mieszkaniowych i skomplikowany układ nie są przyjazne mieszkańcom, a często pod inwestycję wycina się drzewa i niszczy przyrodę naokoło. Często budynki są tak blisko siebie, że można zaglądać sąsiadom w okna, a zieleni i infrastruktury obok brak.
Drugim znaczącym minusem bywają lokalizacje deweloperskich inwestycji. O ile w przypadku mieszkań np. w Warszawie czy innych wojewódzkich miastach mamy dostępną infrastrukturę, bo inwestycja odbywa się w środku miasta, to w mniejszych miastach i miasteczkach bywa różnie. Deweloperzy chyba wychodzą z założenia, że cała rodzina ma po jednym samochodzie, gdyż często budują osiedle w szczerym polu otoczone kukurydzą, gdzie do najbliższego przystanku jest kilka kilometrów. Nie mówiąc już o przedszkolach, szkołach czy sklepach w pobliżu osiedla...
Mieszkania od deweloperów mają również swoje plusy, często jest to cena, a często po prostu fakt, że mamy nowe mieszkanie, w nowym budynku i możemy od razu zaaranżować je, jak chcemy. Mamy mniejsze prawdopodobieństwo uciążliwych, awanturujących się sąsiadów i nieproszonych gości na klatce schodowej.
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, bo mieszkanie mieszkaniu nierówne. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym mamy do czynienia ze świetnymi nieruchomościami, a także koszmarami architektonicznymi.Nie można jednak zaprzeczyć, że rynek wtórny, szczególnie mieszkania w blokach z wielkiej płyty zyskują na jakości. Mają przede wszystkim to, czego mieszkania od deweloperów często nie mają, czyli dobrą infrastrukturę naokoło, szkoły, przedszkola, przychodnie, sklepy gdzie wszystko odbywa się lokalnie w obrębie kilku ulic oraz dobrą komunikację z miastem. Dodatkowo między blokami utrzymane są piękne trawniki i drzewa, które sprzyjają odpoczynkowi i integracji z sąsiadami.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Rynek wtórny to również mieszkania nowsze, kupione niedawno od dewelopera, które ktoś sprzedaje, ale są już gotowe do zamieszkania. Będą tańsze niż z rynku pierwotnego, a nadal mamy mieszkanie na tzw. nowym osiedlu.
Zanim kupisz mieszkanie od dewelopera, sprawdź jego poprzednie inwestycje i opinie o nim. Pomoże Ci w tym nasza wielka baza deweloperów, gdzie inżynierowie Pewnego Lokalu oceniają jakość wykonania inwestycji na podstawie odbiorów deweloperskich, których dokonali dla swoich klientów. Można poszukać również opinii w internecie czy na grupach na Facebooku, by wiedzieć, jak w poprzednich inwestycjach dewelopera czują się ich mieszkańcy. Zalecamy również dokładnie sprawdzenie umowy deweloperskiej i prospektu informacyjnego, zanim cokolwiek podpiszemy. W tym również pomogą specjaliści firmy Pewny Lokal- przeanalizujemy za Ciebie każdą umowę deweloperską, wskażemy jej wady i zalety, ocenimy bezpieczeństwo takiej transakcji.
Mieszkania od deweloperów warto kupować, niestety coraz mniej inwestycji jest rzetelnych i godnych polecenia. Przy zakupie mieszkania od dewelopera w 2022 roku koniecznie trzeba taką inwestycję dokładnie sprawdzić, podejść do transakcji bardzo rzeczowo i najlepiej z pomocą specjalisty. Warto również przeanalizować oferty z rynku wtórnego, coraz częściej okazuje się, że mimo wymaganego remontu wydamy na mieszkanie mniej, a będziemy mieli lokal o lepszej jakości, standardzie i w dużo lepszej okolicy pełnej zieleni i dobrej infrastruktury. Kupno mieszkania od dewelopera nie jest w 2022 roku tak łatwe, również ze względu na rosnące ceny nieruchomości i wysokie oprocentowania kredytów, na które stać coraz mniej osób. Tym bardziej, lepiej zainteresować się tańszym mieszkaniem z rynku pierwotnego.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!