Wielu nabywców działek obawia się problemów z biurokracją dotyczącą pozwolenia na budowę domu. Na rynku przeważnie dostępne są grunty orne, które budzą wiele kontrowersji. Kupujący nie zdają sobie sprawy ani z wydatków, jakie ich czekają, ani aspektów prawnych dotyczących gruntów ornych. Jeśli chcesz zatem dowiedzieć się więcej o audycie działki i możliwościach związanych z wybudowaniem swoich wymarzonych czterech ścian to zapraszamy do dalszej lektury poniższego artykułu!
Osoby marzące o domu otoczonym piękną naturą, poszukują przeważnie działek poza miastami. Te z kolei często są działkami rolnymi, co z racji przepisów utrudnia proces budowy domu. Poza urzekającą przyrodą, obszary na peryferiach kuszą też naprawdę okazyjną ceną takowych gruntów ornych, które są zdecydowanie tańsze niż grunty z przeznaczeniem pod zabudowę.
Tutaj jednak trzeba sobie zadać pytanie, czy taki wybór się opłaca? A może tylko przynosi liczne problemy?
Należy przede wszystkim przeanalizować kwestie prawne i możliwości związane z zabudową takiej działki. Istotny jest również czas, jaki posiada kupujący, ponieważ proces związany z uzyskaniem pozwolenia jest czasochłonny.
Dodatkowo powinno się także przeanalizować przepisy dotyczące osób uprawnionych do nabycia działki rolnej.
Każda sytuacja jest inna, więc poszczególne działki należy rozpatrywać indywidualnie.
Może się bowiem okazać, że czas na biurokrację i dodatkowe koszta nie są warte czekania na dany grunt, by zacząć tam budowę. Co gorsza, zdarzają się sytuacje po zakupie, że nabywca nie otrzymuje stosownych pozwoleń i zostaje z ogromnym problemem. Dlatego też zachęcamy do skrupulatnego audytu działki i ewentualnego rozważenia gruntu we wsi, czy od razu zakupu gotowego domu od dewelopera, gdzieś pod miastem. Posiadanie alternatywy i pełnej wiedzy pozwoli właściwie zadbać o swoje interesy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zgodnie z prawem do 2019 roku jedynie rolnicy mogli głównie dokonać zakupu działki rolnej. Wraz ze zmianą przepisów, aktualnie grunty orne, które są mniejsze niż jeden hektar, mogą być kupione przez każdego bez dodatkowych obostrzeń. Chcąc jednak kupić większą działkę, niezbędna jest zgoda Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, czyli KOWR. Natomiast grunty orne, które mieszczą się w przedziale od 30 m kw. do 99,99 m kw., mogą być wyłącznie sprzedane w dwóch etapach.
Pierwszym z nich jest przygotowanie warunkowej umowy notarialnej z zachowaniem czasu dla KOWR na pierwokup. W sytuacji, gdy do niego nie dojdzie, dopiero można będzie sporządzić finalny akt notarialny na zakup działki.
Jak już było wspomniane, grunty rolne większe niż hektar są dostępne bez dodatkowych zezwoleń dla rolników, którzy mają kwalifikacje rolnicze, gospodarują osobiście na terenach rolniczych, a także przynajmniej od pięciu lat zamieszkują gminę, gdzie znajduje się działka, która chcą kupić. Jak widać, ustalenia są dość konkretne, także wiedza o nich to punkt wyjściowy w poszukiwaniach działki pod nasz wymarzony dom. Od razu zaznaczymy, że próba ich obejścia może skutkować kosztownym rozczarowaniem!
Kiedyś możliwość wybudowania domu miał tylko rolnik albo alternatywnie można było kupić siedlisko (grunty orne z wybudowanymi już budynkami) bądź nabyć mniejszą działkę do odrolnienia. Po 2019 na szczęście przepisy uległy zmianie i obecnie właściciel działki rolnej może wybudować dom, jeśli dany grunt został przeznaczony pod zabudowę. Chcąc zweryfikować, czy istnieje taka możliwość, należy sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Wspomniany plan pokazuje, czy na takim gruncie mogą zostać wybudowane budynki, czy wyłącznie dane ziemie są przeznaczone pod uprawy.
Warto dodać, że w sytuacji, gdy określony teren nie ma MPZP, to można poprosić o wydanie warunków zabudowy, a do tego niezbędne będzie zweryfikowanie kategorii gruntu ornego. Chcąc wybudować dom, ustalenie klasy ziemi jest bardzo ważne. Tu istnieje następujący podział, którego trzeba przestrzegać:
Przed zakupem działki rolnej należy przede wszystkim przyjrzeć się kosztom. Oczywiście na pierwszy rzut oka grunty orne przyciągają nabywców niższą ceną. Niemniej trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do działek budowlanych, mają one jeszcze inne koszta. Przede wszystkim trzeba liczyć się z opłatą za decyzje o odrolnieniu, którą opłaca się w starostwie do 60 dni od uprawomocnienia się decyzji. Poza tym nie można zapomnieć o opłacie corocznej.
Wspomniane opłaty zależą od wielkości działki oraz klasy gruntu. Najbardziej opłacalne są działki poniżej jednego hektara oraz z klasy od IV do VI. Jeśli trafi się na okazję i opłaty nie będą zbyt uciążliwe, to wybór gruntu rolnego może być doprawdy świetną decyzją.
Natomiast jeśli poszczególne opłaty nie są jasne, to warto się im dokładnie przyjrzeć! Może się okazać, że nie jest to dobra opcja. Z czasem i kolejnymi latami ciągłe płacenie niezbędnych opłat może być dość uciążliwe. Dlatego też zachęcamy do skrupulatnego przeliczenia opłat! Co więcej, warto zrobić audyt działki, żeby zweryfikować nie tylko kwestie finansowe, ale przede wszystkim prawne, oraz samą możliwością związaną z wybudowaniem domu. W tym miejscu chcemy polecić do takiej analizy naszych specjalistów z firmy Pewny Lokal, którzy mają olbrzymie doświadczenie. Z przyjemnością doradzimy i obiektywnie przeanalizujemy najistotniejsze aspekty związane z nabyciem gruntu ornego pod budowę domu.
Nasza firma od lat pomaga nabywcom w sprawach technicznych i prawnych. Posiadamy grono prawników, a także inżynierów na terenie całej Polski. Bez problemu więc nasi inżynierowie mogą dotrzeć na miejsce danej działki, a prawnicy zdalnie przeanalizować dokumentację. W swojej ofercie odnośnie do audytu działki rolnej posiadamy:
Poza tym przeprowadzamy kontrolę jakości powietrza. Dodatkowo wykonujemy skrupulatną analizę dotyczącą lokalizacji działki, dostępu do drogi publicznej i uzbrojenia mediami. W razie jakichkolwiek zastrzeżeń odnotowujemy wszelkie niepokojące informacje. Co więcej, informujemy o statusie rolnym i potencjalnych opłatach za odrolnienie. Nasi pracownicy pomagają też w sprawdzeniu umowy sprzedaży działki — zarówno tej przedwstępnej, jak i przenoszącej właściwość. W razie potrzeby proponują również zmiany do poszczególnych zapisów. Tym sposobem nabywca dostaje pełen obraz sytuacji związanej z zakupem gruntu rolnego, możliwości na wybudowanie na nim domu, a także informacje o szacowanych kosztach, czy ewentualnym ryzyku. Dzięki temu w bezpieczny sposób może podjąć decyzję o zakupie działki oraz należycie zabezpieczyć swoje interesy. Pominięcie tego etapu z audytem działki może wygenerować olbrzymie problemy i koszta, z którymi nabywca działki będzie musiał się męczyć latami. Dlatego też inwestycja w audyt to racjonalna decyzja, którą warto podjąć.
Podsumowując, zakup gruntu ornego może być korzystniejszą opcją niż nabycie działki z przeznaczeniem na budowę, lecz wymaga to dokładnej analizy sytuacji techniczno — prawnej. Trzeba zapoznać się szczegółowo z dokumentacją, aspektami technicznymi i wszelkimi kosztami. Najrozsądniej jest skorzystać z pomocy fachowców. Zapraszamy zatem do kontaktu i zadawania pytań!
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!