W poniższym artykule wyjaśniamy, jak kupić dom na działce rolnej.
Co do zasady grunty rolne może nabyć rolnik pod uprawę, czyli osoba fizyczna, która gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, posiada kwalifikacje rolnicze oraz od co najmniej 5 lat mieszka w gminie, gdzie położona jest działka.
Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo do pierwokupu ziemi. Zgodnie z ustawą z dnia 14 kwietnia 2016 roku istnieją też wyjątki, na przykład poprzez możliwość zakupu gruntu rolnego przez osobę bliską bądź przy sprzedaży domu wraz z niezbędnymi gruntami. Dzięki temu osoba zainteresowana działką rolną wraz z nieruchomością może dokonać takiego zakupu. Jest to dobra wiadomość dla wszystkich osób marzących o własnych czterech kątach, które zostały wybudowane na działce rolnej.
Mimo że dom został już wybudowany na działce rolnej, nigdy nie mamy pewności, że sprzedający dopełnił wszystkich formalności. W związku z tym należy zweryfikować aktualną sytuację gruntu. Fragment, na którym stoi nieruchomość powinien być odrolniony. Audyt prawny należy rozpocząć od księgi wieczystej i uzyskać w gminie informacje o planie zagospodarowania. Trzeba też pamiętać, że w przypadku, gdy będziemy chcieli dokonać rozbudowy domu bądź postawić garaż na pozostałej części działki, to ten teren również trzeba odrolnić. Bez tej procedury złamiemy prawo i będziemy musieli liczyć się z przykrymi konsekwencjami.
Poza kwestiami prawnymi ważnym aspektem jest również ocena stanu technicznego nieruchomości. Pozwala to uniknąć dodatkowych kosztów w trakcie remontu i ocenić realną wartość domu. Na podstawie wykonanego przez fachowców raportu uniknie się zawyżonej ceny oraz ewentualnych wad ukrytych. Nasz inżynier z Pewny Lokal z chęcią zweryfikuje stan instalacji, elewacji, ścian, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Przyjrzy się także zagospodarowaniu działki. Ustali również elementy wymagające naprawy bądź całkowitej wymiany.
Ważną kwestią jest to, że nie zawsze trzeba daną działkę rolną poddawać odrolnieniu, które wiąże się z dużymi kosztami. Zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych z płatnego odrolnienia zwolnione są grunty o podłożu mineralnym i klasie bonitacyjnej IVa, IVb, V oraz VI. Takie grunty wystarczy wyłączyć z produkcji rolnej na podstawie bezpłatnego wniosku. Informacje o typie gruntu można uzyskać w starostwie powiatowym i na tej podstawie dowiedzieć się, czy dana działka wymaga odrolnienia. Warto ustalić to przed zakupem, żeby po ewentualnej transakcji od razu rozpocząć działania w odpowiednim kierunku. Oczywiście wyłączenie będzie dla nabywcy korzystniejszą opcją niż kosztowny proces odrolnienia.
Gmina uchwala przeznaczenie gruntów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Decyduje, czy dany obszar podlega uprawie, czy zabudowie. W przypadku działki pod uprawę należy zmienić jej plan poprzez złożenie wniosku w gminie. W ten sposób poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego i w wyniku dalszych stosownych formalności będzie można wybudować dom na zakupionej działce rolnej. Bez takiej zmiany budowa nie może się odbyć.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W sytuacji, gdy decydujemy się na działkę rolną, na której dopiero będziemy budować dom warto mieć świadomość, że jej odrolnienie to dość kosztowna sprawa. Jednorazowo należy zapłacić tzw. należność, której wartość wylicza się na podstawie powierzchni wyłączonego gruntu. Pod uwagę do określenia tej opłaty bierze się też klasę gruntu. Dodatkowo przez okres 10 lat obowiązują też opłaty roczne o wysokości 10% należności. Wielu nabywców skuszonych dobrą ceną działki rolnej podejmuje decyzje o zakupie, bez pełnej analizy kosztów. Dopiero w trakcie procesu dowiadują się o dodatkowych obowiązkach finansowych i licznych formalnościach. Chcąc uniknąć niespodzianek bądź niedopełnienia wymaganych obowiązków, najlepiej jest skorzystać z pomocy prawnika. W naszej firmie Pewny Lokal specjalizujemy się w prawie nieruchomości i wspieramy naszych klientów w bezpiecznym zakupie.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!