Metraż mieszkania, którego zakup rozważamy, jest jednym z podstawowych parametrów, na które zwracamy uwagę. Dlatego też warto, jest przyjrzeć się kwestii powierzchni użytkowej lokalu z rynku pierwotnego oraz wtórnego, zanim podejmiemy finalną decyzję o zakupie wybranego mieszkania.
Kupując mieszkanie od dewelopera, dobrze jest pamiętać o tym, że na etapie zawarcia umowy deweloperskiej, a więc w przypadku, gdy lokal nabywamy w inwestycji będącej w budowie, wskazany przez dewelopera metraż jest powierzchnią projektową. Oznacza to, że powierzchnia powykonawcza najprawdopodobniej w niewielkim stopniu będzie odbiegać od tej projektowej (zazwyczaj jako bezpieczną różnicę przyjmuje się 2%), a więc mieszkanie będzie minimalnie większe lub mniejsze względem wartości podanej na samym początku przez dewelopera. W tym kontekście duże znaczenie ma dokładne sprawdzenie zapisów umownych, regulujących kwestię możliwości odstąpienia od umowy przez nabywcę, gdyby różnica w metrażu przekroczyła określoną wartość, oraz definiujących, czy w przypadku, gdy lokal okaże się większy od projektowanego czy będzie to oznaczać konieczność dopłaty (oraz czy w odwrotnej sytuacji deweloper będzie zobowiązany do zwrotu nadpłaty).
W tym zakresie pomocą służą prawnicy Pewnego Lokalu, którzy w ramach sprawdzenia umowy deweloperskiej zweryfikują między innymi powyższe postanowienia, ale też zapisy odnośnie stosowanej przez dewelopera normy pomiaru powierzchni użytkowej lokali, do wskazania której zobowiązuje deweloperów ustawa deweloperska (art. 22 pkt. 14). Korzystniejszą dla nabywcy normą jest aktualnie obowiązująca norma PN-ISO 9836:1997, zgodnie z którą zazwyczaj przyjmuje się (chociaż zdarzają się też inne jej interpretacje), że powierzchnia pod ściankami działowymi nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej lokalu. Pomiar powinien być dokonywany zgodnie ze wspomnianą normą w świetle wykończonych ścian.
Podczas odbioru technicznego warto, jest zweryfikować powierzchnię lokalu pod tym względem, o co dobrze jest zwrócić się do Pewnego Lokalu, którego inżynierowie w trakcie odbioru szczegółowo sprawdzą nie tylko kwestię powierzchni, ale też poprawności wykonanych prac oraz ich zgodności z prawem budowlanym i normami budowlanymi.
W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego pomiar metrażu lokalu jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ może się okazać, że powierzchnia wskazana przez sprzedającego nie jest zgodna z rzeczywistym metrażem.
Niezgodność może wynikać z faktu, iż w księdze wieczystej lokalu wpisano łączną powierzchnię mieszkania i piwnicy, co może oznaczać, że sam lokal jest o kilka merów kwadratowych mniejszy. Może to mieć bezpośrednie przełożenie na cenę mieszkania, dlatego też warto to dokładnie sprawdzić. Pomocą również w tym zakresie służy Pewny Lokal.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nim podejmiemy decyzję o zatrudnieniu fachowca do wymierzenia powierzchni użytkowej mieszkania, należy się upewnić, czy nie możemy zdobyć tej wartości w łatwiejszy sposób. W tym celu zachęcamy do zweryfikowania Księgi Wieczystej i umów. Przy lokalu od dewelopera będzie to umowa deweloperska, a w przypadku mieszkania z drugiej ręki – umowa kupna-sprzedaży. Jeśli jednak wciąż będziemy posiadać wątpliwości, to nie pozostaje nic innego, jak wynajęcie specjalisty. Przed pomiarem polecamy dopytanie zatrudnionego inżyniera, z jakich norm korzysta (nie wszystkie są tak samo korzystne dla właścicieli nieruchomości). W zależności od wielkości nieruchomości cena za pomiar może się wahać od 700 do około 1000 złotych.
Oczywiście w przypadku nietypowych lokali, na przykład z licznymi skosami, ściankami działowymi i innymi ,,przeszkodami” cena ta może być wyższa. Już pomiędzy poszczególnymi firmami bądź miastami może istnieć znacząca różnica.
Co więcej, dom jednorodzinny zdecydowanie będzie kosztowniejszy w pomiarze niż niewielka kawalerka w bloku.
Chcąc sprawdzić powierzchnię użytkową domu jednorodzinnego, w pierwszej kolejności warto sięgnąć do Księgi Wieczystej. Wystarczy wpisać numery na stronie internetowej ekw.ms.gov.pl i doszukać się potrzebnej informacji.
Dodatkowo taka wartość powinna być również zawarta w drafcie umowy kupna-sprzedaży, jeżeli planujemy kupić dany dom z rynku wtórnego. Z kolei jeśli dom ma być dopiero wybudowany przez dewelopera, to należy poprosić go o prospekt informacyjny, gdzie znajdą się szczegółowe wymiary (rozpisane będą m2 poszczególnych pomieszczeń). Ponadto zawsze pozostaje nam opcja wynajęcia specjalisty, który dokona niezbędnego nam pomiaru powierzchni użytkowej. Ostatnia opcja na sprawdzenie m2 domu wiąże się jednak zarówno z dłuższym czasem, jak i kosztami. Poza tym należy zwrócić uwagę z jakich norm do liczenia powierzchni będzie korzystał dany fachowiec.
Wybór odpowiedniej normy ma szczególne znaczenie przy skosach, gdzie mogłaby być uwzględniona mniejsza powierzchnia użytkowa, a tym samym przykładowo czynsz też byłby niższy.
W umowie deweloperskiej może znaleźć się klauzula, która pozwala odstąpić od umowy przez nabywcę, jeżeli ta różnica w metrażu wyniesie więcej niż 2%. Wielkość powierzchni mieszkania wpływa m.in. na cenę mieszkania i warto w umowie deweloperskiej zawrzeć informację o tym, że ostateczna powierzchnia użytkowa mieszkania może być inna, niż ta, która znajduje się w projekcie. Pomiar powierzchni użytkowej mieszkania lub domu budowanego przez dewelopera prawie nigdy nie ma większego sensu ze względu na wymóg (leżący po stronie dewelopera) wykonania powykonawczego pomiaru przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia, tj. najczęściej niezależnego geodetę.
W związku z powyższym, z założenia taki obmiar wykonujemy jedynie na prośbę klienta (ew. jeśli znajduje się taka adnotacja w kalendarzu).
Jeśli klienci wyrażą chęć wykonania takiego badania, musimy je wykonać obligatoryjnie, bez próby wytłumaczenia, dlaczego to nie jest zasadne, podkreślając jedynie, że chcąc wskazać ewentualne nieprawidłowości wynikające z różnicy powierzchni, należy dodatkowo wykonać specjalistyczną ekspertyzę przez biegłego geodetę w zakresie pomiarów powierzchni użytkowej. Nasz pomiar może być obarczony błędem pomiarowym, ponieważ nie jesteśmy geodetami.
Dom jednorodzinny zawsze musi mieć określoną powierzchnię użytkową (odbywa się do w oparciu o normę PN-ISO 9836: 1997). Niezależnie od tego, czy jest to odbiór domu od dewelopera, czy zakup budynku z rynku wtórego, w dokumentacji musi być zawarta informacja o powierzchni użytkowej domu. Warto przy tym zaznaczyć, że powierzchnia użytkowa dzielona jest na podstawową oraz użytkową pomocniczą.
Do powierzchni użytkowej domu zalicza się wszystkie pomieszczenia (także piwnice, garaże podziemne oraz poddasza użytkowe), z wyjątkiem:
Obliczanie powierzchni użytkowej może być przeprowadzane według kilku metod. Każda z nich wymaga nieco innego sposobu postępowania, jednak wszystkie są wyjątkowo miarodajne. Jeżeli jednak nie zostaną wykonane pomiary powierzchni użytkowej, taką informację można zawsze znaleźć w księdze wieczystej (dział Oznaczenie Nieruchomości).
Pomiaru powierzchni dokonujemy na podstawie normy PN-ISO 9836:1997, pamiętając o tym, że:
Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!