Zamów pomoc prawną

Umowa deweloperska na zakup domu

Dzisiejszy artykuł wskazuje na co zwrócić uwagę kupując dom od dewelopera.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Spis treści:

1. Umowa deweloperska
2. Teren wokół domu
3. Załączniki do umowy deweloperskiej

Wielu z nas wciąż zapomina, że ustawa deweloperska nie ma zastosowania wyłącznie do mieszkań w blokach czy apartamentowcach, ale stosuje się ją również w przypadku kupna domów – zarówno jednorodzinnych, jak i w postaci części bliźniaka lub domu szeregowego. Jest to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą, nie lubią lub nie mają czasu na samodzielne szukanie działki, kwestie związane z projektem domu czy ekipą budowlaną. Oznacza to, że nabywając dom od dewelopera również należy sporządzić umowę deweloperską, która odpowiadać będzie wszelkim wymogom narzuconym przez ustawę. Umowa sporządzona w oparciu o ten akt prawny pozwoli na jak najlepsze zabezpieczenie interesów i środków nabywcy.

1. Umowa deweloperska

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa, jakie elementy powinny znaleźć się w treści umowy deweloperskiej. Kupując dom jednorodzinny upewnij się przede wszystkim, co zawiera cena określona w umowie – czy jest wliczona w cenę działka oraz wszelkie przynależności np. ogród. Ponadto warto sprawdzić, czy umowa wskazuje pełny metraż a zatem czy określa metraż domu, ale i ogrodu. Poza tym, nabywca powinien dowiedzieć się czy cena obejmuje również dostęp do części wspólnych osiedla, takich jak np. droga dojazdowa, plac zabaw czy parking.

2. Teren wokół domu

Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek sporządzić i przekazać nabywcy prospekt informacyjny. W jego treści powinna znaleźć się m.in. informacja dotycząca planowanych inwestycji w promieniu 1 km. W tym przypadku najbardziej zależy nam na wczesnym wykryciu, czy przypadkiem niedaleko nieruchomości nie jest zaplanowana budowa np. spalarni śmieci lub innych uciążliwych dla nabywców inwestycji.

3. Załączniki do umowy deweloperskiej

Jednym z najważniejszych załączników do umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny, jednakże deweloper powinien również załączyć standard wykończenia i rzuty projektowe. Bardzo istotnym jest, aby standard ten był jak najbardziej szczegółowy, ponieważ to on określa m.in. jakich materiałów użyje deweloper wykańczając dom. Ponadto, to z jego treści wynika czy dom kupujemy w stanie deweloperskim, kiedy wykończenie leży po stronie nabywcy czy w stanie „pod klucz”, w którym to po przeniesieniu własności do domu na nabywcę, dom jest wykończony i gotowy do zamieszkania. Z kolei z rzutu projektowego wynikać będzie nie tylko metraż, ale i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń czy przynależności.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 4 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka