Wielu z nas wciąż zapomina, że ustawa deweloperska nie ma zastosowania wyłącznie do mieszkań w blokach czy apartamentowcach, ale stosuje się ją również w przypadku kupna domów – zarówno jednorodzinnych, jak i w postaci części bliźniaka lub domu szeregowego. Jest to przede wszystkim świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą, nie lubią lub nie mają czasu na samodzielne szukanie działki, kwestie związane z projektem domu czy ekipą budowlaną. Oznacza to, że nabywając dom od dewelopera również należy sporządzić umowę deweloperską, która odpowiadać będzie wszelkim wymogom narzuconym przez ustawę. Umowa sporządzona w oparciu o ten akt prawny pozwoli na jak najlepsze zabezpieczenie interesów i środków nabywcy. W naszej kancelarii pracują prawnicy specjalizujący się właśnie w pomocy nabywcom w bezpiecznym kupnie nieruchomości (w tym domu) od dewelopera. Co miesiąc wykonujemy setki analiz umów - przeprowadzamy też indywidualne konsultacje prawne. Zachęcamy do kontaktu.
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego określa, jakie elementy powinny znaleźć się w treści umowy deweloperskiej. Kupując dom jednorodzinny upewnij się przede wszystkim, co zawiera cena określona w umowie – czy jest wliczona w cenę działka oraz wszelkie przynależności np. ogród. Ponadto warto sprawdzić, czy umowa wskazuje pełny metraż a zatem czy określa metraż domu, ale i ogrodu. Poza tym, nabywca powinien dowiedzieć się czy cena obejmuje również dostęp do części wspólnych osiedla, takich jak np. droga dojazdowa, plac zabaw czy parking.
Zgodnie z ustawą deweloperską, deweloper ma obowiązek sporządzić i przekazać nabywcy prospekt informacyjny. W jego treści powinna znaleźć się m.in. informacja dotycząca planowanych inwestycji w promieniu 1 km. W tym przypadku najbardziej zależy nam na wczesnym wykryciu, czy przypadkiem niedaleko nieruchomości nie jest zaplanowana budowa np. spalarni śmieci lub innych uciążliwych dla nabywców inwestycji.
Jednym z najważniejszych załączników do umowy deweloperskiej jest prospekt informacyjny, jednakże deweloper powinien również załączyć standard wykończenia i rzuty projektowe. Bardzo istotnym jest, aby standard ten był jak najbardziej szczegółowy, ponieważ to on określa m.in. jakich materiałów użyje deweloper wykańczając dom. Ponadto, to z jego treści wynika czy dom kupujemy w stanie deweloperskim, kiedy wykończenie leży po stronie nabywcy czy w stanie „pod klucz”, w którym to po przeniesieniu własności do domu na nabywcę, dom jest wykończony i gotowy do zamieszkania. Z kolei z rzutu projektowego wynikać będzie nie tylko metraż, ale i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń czy przynależności.
Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!